Amikor egy lakás hő- vagy hangszigeteléséről van szó, akkor nagyon sok megoldás és technológia létezik. A hőszigeteléssel kapcsolatban már sok megoldás jól ismert és széles körben elterjedt. Főként azért is, mert az energetikai besorolások és az új építésű lakások esetében a jelenlegi szabályozások ezt a felszínre hozták. Természetesen a fűtésszámlán is gyorsan megjelenik, ha egy lakás vagy ház nincs jól szigetelve. A hangszigeteléssel kapcsolatban viszont már kisebb a tudatosság.
Mert a rossz hangszigetelés nem feltétlen az ablakon kidobott forintokban jelentkezik, hanem egyszerűen csak „zavaró” tényezőként jelenik meg. Szerencsére tudatos tervezéssel lehet tenni azért, hogy egy ingatlan jó vagy egészen kiváló hangszigeteléssel rendelkezzen.
Szigetelés vagy elnyelés?
Fontos már az elején különbséget tenni hangszigetelés és hangelnyelés között. A hangszigetelés során az a célunk, hogy blokkoljuk a hangátvitelt két rész (tér, helyiség) között; a hangelnyelés célja ezzel szemben a belső zaj korrigálása és a visszhang elkerülése.
A hangszigetelő anyagokat elsősorban anyag és felhasználás szerint lehet és érdemes csoportosítani.
Az alábbiak a legjellemzőbb hangszigetelési megoldások:
- Kőzetgyapot, ásványgyapot, üveggyapot: könnyűek, de közben nagy térfogatúak. Az építőiparban előszeretettel használják falak, válaszfalak, tetőterek szigetelésére. Hangszigetelési képessége közepes.
- Hungarocell alapú termék: nagyon jó hőszigetelési tulajdonságai vannak, de gyenge hangszigetelő.
- Hab: jó a hang és hőszigetelő képessége. Könnyűek és kis helyet foglalnak.
- Bevonat: különböző vinyl jellegű bevonatok, gumihoz hasonló anyag. Lakásokban ritkán használják, inkább az autóiparban jellemző.
- Üveg, műanyag: elsősorban nyílászáróknál használják. Létezik külön hangszigetelt ablak is.
- Szövetek: a függöny önmagában egy hangszigetelő anyag, de létezik speciálisan és külön hangszigetelt formája is.
Amikor hangszigetelési feladattal állunk szemben, akkor jó tudni, hogy nem kifejezetten egy hangszigetelő anyagot kell keresnünk, hanem rendszerben érdemes gondolkodni. Ehhez meg kell határozni, hogy az adott területen milyen megoldások és technológiák elérhetőek és milyen mértékű hangszigetelést várunk el.
A falak esetében általánosan elfogadott hangszigetelési megoldás a kőzetgyapot használata, már ha „van elég hely” rá. Gyakran gipszkarton fal mögé rejtik, akár már meglévő falazat esetében is. Ez persze csökkenti az adott helyiség belméretét. Az ásványgyapotot jellemzően nagyobb vastagságban kell alkalmazni ahhoz, hogy úsztatott rétegként jól működjön. Egy új építés esetén, ahol a tervezés során erre külön figyelmet fordítottak, akkor megoldható a kőzetgyapot alapú hangszigetelés a padlók esetében is. De meglévő ingatlan felújítása során erre sokszor már nincs lehetőség, mert túl sok helyet igényel ez a megoldás.
Ez jelentkezik a padlóknál is, ahol sokkal kisebb helyen kell megoldani a hangszigetelést. Gyakran egyszerűen nem lehet 10-15 cm-rel növelni az aljzat magasságát. Ilyenkor valamilyen hab vagy térhálósított hab lehet a jó megoldás, leginkább parketta alátétként alkalmazva. Egy ilyen anyag ugyanis kevés helyet foglal, de közben ideális a kopogó hangok csillapítására. Már egy 2-3 mm vastag PE hab is jelentősen csökkenti a lépés hangját és akár padlófűtéshez is alkalmazható, a hővezetési tényezője pedig igen kedvező 0,0367 W/mK.
Szigetelni persze nemcsak a padlót vagy a tetőteret lehet, hanem magukat a falakat és a nyílászárókat is.
A hangszigetelésnek és főleg a hangelnyelésnek is megvannak a saját mérőszámai. Ezt a Sound Transmission Class mutatójával adják meg a gyártók. Azt érdemes tudni, hogy a válaszfalak kialakítása során minimum STC-45 értékre kell törekedni. Ha viszont „zajos helyiségről” van szó, mint a gépészet, egy műhely, akkor ott már STC-60-as szintet érdemes kialakítani.
Ha csak a nyílászárók STC értékeit nézzük, akkor egy hagyományos, egyrétegű ablak 22-es STC értékkel rendelkezik, egy kétrétegű már 28-32, míg egy háromrétegű ablak 29-31-es STC értékkel bír. Viszont egy extra hangszigeteléssel ellátott kétrétegű ablak már 42-45-ös STC értékkel rendelkezik. Ezért is tapasztalhatjuk azt, hogy az új építésű vagy új nyílászáróval rendelkező ingatlanok sokkal csendesebbek, mint a régiek.
Van persze olyan eset is, amikor egy ablakcsere nem megoldható. Egész egyszerűen azért, mert fizikailag nem fér be egy vastagabb kivitelű ablak, vagy mert nincs rá pénz. Ilyenkor jó megoldás lehet egy olyan függöny vagy redőny, ami segít a hangszigetelésben. Míg évtizedekkel ezelőtt egy faredőny leginkább csak a napsugarakat tudta távol tartani a lakástól, mára léteznek olyan alumínium és műanyag redőnyök, amik akár külön hangszigetelési funkcióval is rendelkeznek. Így nem csak a hőszigetelési és biztonsági funkciót láthatja el egy redőny, de lehúzott állapotban még hangszigetel is.
A lakáson belüli hangszigetelési megoldásokat tehát elsősorban a felhasználási terület határozza meg. Illetve azon felül a pénztárca vastagsága. A jó hír viszont, hogy több olyan megoldás is létezik, ami pénztárcabarát módon képes javítani akár egy meglévő ingatlan hangszigetelését is.
Partner cikk | képek forrása: Freepik