Mivel a kültéri árnyékolók csoportjába tartozik, ezért a redőnyökről általánosságban elterjedt, hogy kizárólag a napsugarak távoltartására, a kíváncsi tekintetek kiszűrésére szolgál. Ez néhány évtizeddel ezelőtt, még a faredőnyök idején talán helyes állítás volt, manapság viszont ezek a termékek egy olyan többfunkciós megoldásnak tekinthetők, melyek otthonunk számos tulajdonságát előnyösen támogatják, így például hozzájárulnak a vagyonvédelemhez, de a szigetelést szintén magasabb szintre emelik.
Szigetelés kategóriában nagyon sokszor csak a hőszigetelést szokták kiemelni a kapcsolódó írásokban és értekezésekben, márpedig a redőnyökről fontos tudni, hogy a hangszigetelés terén egyaránt hatékony kiegészítői lehetnek otthonunknak. Pontosan úgy, mint a homlokzati hőszigetelők, melyek az extra réteg, a nem elhanyagolható vastag burkolás miatt ezen a téren is magasabbra tudják emelni lakásunk komfortszintjét. Hogy miként, és milyen típusok a leghatékonyabbak ebből a szempontból? Ezt a témakört jártuk körbe alaposabban az alábbi bekezdésekben.
Alumínium vagy műanyag redőny? Nem mindegy!
Redőnyvásárláskor az emberek többsége általában a pénztárcája alapján dönt arról, hogy műanyag vagy alumínium árnyékoló kerüljön az otthonára. A műanyag árnyékolók ugyanis nagy általánosságban olcsóbbak, mint a könnyűfémből készült típusok, noha nem árt megjegyezni, hogy ha közel azonos minőségű és tartósságú megoldást keresünk, akkor ebből sem szabad a legolcsóbb modelleket választanunk, hiszen azok egyáltalán nem alkalmasak a hosszabb távú használatra. Amennyiben a hangszigetelés a legfontosabb, vagy legalábbis az egyik legfontosabb tényező a redőnyvásárlás előtt, akkor természetesen a pénz nem lehet döntő tényező, vagyis majdhogynem elengedhetetlen az alumínium mellett voksolnunk.
Ennek az okát máris elmagyarázzuk! A műanyag redőnyök palástját alkotó lécek kizárólag levegőt tartalmaznak, ami valamennyit ugyan szigetel, de főként a hő tekintetében előnyös, a hangot azonban különösebben nem fogja meg. Egy alumínium redőny léceibe azonban főként hőszigetelési szempontok miatt – a minőségi modellek esetén – egy speciális töltőanyag került, mely olyan jelentős hangszigetelési tényezőkkel rendelkezik, hogy a palást leeresztése után szinte azonnal halljuk majd a különbséget, hiszen teljes zajzárról nyilván nem beszélhetünk, azonban a kinti hangok nagy részét így is jelentős mértékben tompítja az árnyékoló. Hogy mi ennek a magyarázata?
Így működik a hangszigetelés
A redőnyök hangszigetelése alapvető fizikán alapul, és azonnal logikussá válik, amint látunk magunk előtt egy megfelelően felszerelt árnyékolót. A redőnypalást ugyanis a redőnyszekrényből előbukkanva, a lefutókon keresztül egészen a párkányig vagy a zárást biztosító profilig képes ereszkedni, ideális beállítások mellett úgy, hogy a redőnylécek egymáshoz szorosan, rés nélkül illeszkednek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ablakok elé egy vaskos, masszív, de ami még fontosabb, összefüggő réteg kerül, mely elsődleges védvonalként képes visszaverni az utcáról érkező hanghullámok egy jelentős részét, illetve legyengíteni a továbbhaladókat. Magyarul a nyílászárókhoz már eleve tompított hangok érkeznek, melyek azt tovább mérséklik, így a belső helyiségekig végül már valóban csak a legerősebb zajok jutnak el.
Ez a metódus megfigyelhető a külső tokos és a vakolható tokos redőnyöknél egyaránt, azonban utóbbi esetében egy kicsit határozottabban érvényesül a jelenség. Nem véletlenül mondják, hogy a homlokzat mögé bújtatott tokszerkezet jobban szigetel, hiszen a külső tokok esetében szabadon hagyott redőnyszekrény gyakorlatilag úgy működik, mint egy hangfogó, tehát a hullámokat rezgések formájában begyűjti, és a lefutókon át továbbítja a nyílászárók felé. Ha viszont a szekrény és a lefutók egyaránt a hőszigetelt homlokzat mögé kerülnek, ez a hatás elveszik, ami természetesen a hangszigetelési értéken egyaránt észrevehető lesz.
Nemcsak a hangot, a hőt is szigeteli a redőny
Fentebb már megjegyeztük, de érdemes külön is kiemelni, hogy amelyik redőny esetében létezik hangszigetelés, ott a hőszigetelés egyaránt fontos szerepet játszik, hiszen ezek az értékek többnyire kéz a kézben járnak, noha eltérő hatásfokokkal. Az imént bemutattuk, hogy a minőségi alumínium miként veri vissza a hangokat – ezzel növelve a hangszigetelés mértékét –, és ebből kell kiindulnunk akkor is, ha a hőszigetelésről van szó. Az alap az összefüggő, masszív és strapabíró palást, mely teljes leeresztés esetén egy közel homogén réteget képes vonni a nyílászáró előtt.
Ezzel pedig az ablakok és az ajtók, valamint a redőny között egy extra légréteg keletkezik, mely segít meggátolni a hőcserét, vagyis az odakint uralkodó hideg, illetve meleg levegő sokkal nehezebben találkozik a beltéri hőmérsékletekkel. Ezzel télen és nyáron egyaránt rengeteget spórolhatunk a hűtési és a fűtési költségeinken – pláne alumínium redőny esetén, így a vásárláskor keletkező extra költségek hosszabb távon maximálisan megtérülnek majd, sőt mi több, a redőnyök később ilyen formában akár profitot, megtakarítást termelhetnek a magas szintű komfort biztosítása mellett.
további praktikus lakberendezési ötletek, tippek