Török Dávid az Otthon Centrum ingatlanszakértője napi szinten találkozik az oly sokakat foglalkoztató kérdésekkel: mire kell odafigyelni lakásvásárlás előtt? Növekednek-e majd az árak? Budapest mely területein lehet értékállóbb egy befektetés? Ezeket a kérdéseket tettük fel mi is – cserébe pedig három tippet kaptunk.
1. Figyeljük a környék beruházásait
Az ingatlanok értékét leginkább az határozza meg, hogy milyen környéken épül, mennyire dinamikusan fejlődik az adott térség. A XI. kerület például megannyi új beruházás és a Galvani-híd épülése miatt van célkeresztben a közelmúltban. A rengeteg beruházás miatt sok pénz érkezik a kerületbe. Korábban a 4-es metró épülésekor is látszott, hogy a metró nyomvonala mentén épült lakások értéke hirtelen akár 10-20%-al is emelkedett, hiszen fejlődött az infrastruktúra.
A XI. mellett a XIII. számít “kedvencnek”, én pedig azt javaslom, hogy tartsuk rajta a szemünket a megújuló VIII. (főleg a Rákóczi-tér mentén), IX. (Corvin-környéke és a Dunapart), továbbá a XIV. kerületeken is!
Ezekben a kerületekben nem csak lakhatási, de befektetési céllal is érdemes lehet ingatlant vásárolni, hiszen az értékükben további növekedés várható!
2. Vegyük fontolóra új építésű lakás vásárlását
Új építésű lakás vásárlása két szempont miatt lehet nagyon kedvező:
- jobban tartják az értéküket és kisebb a várható anyagi ráfordítás (nem ázik be, stb.)
- kedvezőbb feltételű támogatások vehetők rájuk igénybe (főleg gyermekesek, vagy gyermekáldás előtt álló családok esetében)
Míg használt lakás vásárlása esetén a CSOK maximális támogatási összege 2.75 millió forint (négy gyermek esetén), addig új építésű lakásra már 3 gyermek után is 10 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
Új ingatlanok esetében az 5%-os lakásáfa is visszaigényelhetővé válik, ha az a CSOK segítségével történt, emellé pedig illetékmentesség is jár. A vagyonszerzési illeték mértéke 4%, tehát egy 40 milliós ház esetében további 1.6 millió forint marad a háztartások kasszájában.
Mindezek mellett pedig a lakásfelújítási támogatás az új építésű ingatlanokra is vonatkozik, tehát a meglévő új építésű ingatlan tovább fejleszthető!
3. Először a hitelképesség-vizsgálat, aztán a vétel
Én azt javaslom, hogy a hitelképesség-vizsgálat legyen a lakásvásárlás első lépése. A hitelkamatok folyamatosan emelkednek, ezért célszerű minél előbb cselekedni. Gyakori az is, hogy valaki már mindenben megegyezett szinte az eladóval, és csak utána megy el hitelszűrésre, ahol elutasítják a kérelmét.
A legfontosabb tehát: tisztázzuk az anyagi lehetőségeinket, legyen biztos, hogy mi a fennálló összeg, amit megengedhetünk magunknak a vásárláskor!
+1 Legyenek rendben a papírok!
Biztos, hogy rendben van a tulajdoni lap? Nincsen valakinek haszonélvezeti joga az ingatlanon? Van-e fennálló teher? Az ingatlan eladásához szükséges dokumentumok elkérése is az első lépések között kell, hogy legyen.
Nyugodtan kérjük el a tulajdoni lapot, az alapító okiratot, az SZMSZ-t, vizsgáljuk meg a terhelések és tartozások igazolásait, szerezzük be a hozzájáruló dokumentumokat a tulajdonostársaktól, elővásárlási joggal rendelkezőktől.
Kérdésed van? Vedd fel velem a kapcsolatot!
Ha ingatlanüggyel kapcsolatos kérdésed van, keress bátran a +36 70 454 1108 telefonszámon, vagy a torok.david@oc.hu e-mail címen!
szponzorált cikk