Hogyan védekezhetünk a zajártalommal szemben? Amennyiben megtehetjük, válasszunk csendesebb, nyugodtabb lakókörnyezetet.
A zajártalom és következményei a hallószervekre
Napjaink egyik legsúlyosabb problémája, a WHO által „korunk pestisének” nevezett zajszennyezés. Számos egészségkárosító hatása mellett a hallás csökkenéséhez is vezethet a tartósan fennálló zaj.
Mit nevezünk zajnak?
A hang egy mechanikai hullám, mely rugalmas közegben, például a levegőben terjed. Az emberi fül a hanghullámok okozta nyomásingadozást érzékeli. Zajnak nevezzük azokat a kellemetlen, bántó hangokat, amelyek zavaróan hatnak mindennapi életünkre, munkánkra, pihenésünkre. Az állandóan jelenlévő ipari vagy környezeti zajok, intenzitásuktól és a hangnyomás mértékétől függően halláskárosodást is okozhatnak.
Hogyan védekezhetünk a zajártalommal szemben?
Amennyiben megtehetjük, válasszunk csendesebb, nyugodtabb lakókörnyezetet. Új építésű ingatlanok esetén érdemes már a tervezésnél figyelembe venni az építőanyagok akusztikai jellemzőit. Használt vagy régebbi építésű ingatlanoknál szinte mindig szükség van utólagos hangszigetelésre. A sík, kemény és nagy kiterjedésű felületek -szerkezetükből adódóan-nem képesek elnyelni a hangokat, visszatükrözik azokat, így nagyon kellemetlen visszhangok keletkeznek, melyek zavarják a helyiségek akusztikáját, a beszéd érthetőségét. Emiatt általában felemeljük a hangunkat, és kénytelenek vagyunk hangosan kommunikálni, ami szintén káros a hallószerveinkre. Manapság már nagyon sokféle akusztikai elem áll rendelkezésünkre, amelyek kiválóan megfelelnek a zajgátlási célokra. A falakra, mennyezetekre hangszigetelő panelek, fali panelek, az üvegfelületek elé hanggátló függönyök, a padlókra akusztikai szőnyegek elhelyezése ajánlott. A munkahelyeken is hasonló módszerekkel védekezhetünk a zajok ellen. Életminőségünk, hangulatunk, munka teljesítményünk látványos javulására számíthatunk, ha odafigyelünk a zajcsökkentésre. Ebben a témában az ország legnagyobb akusztikai cége segített: https://perfectacoustic.hu/
Hallószervünk
Hallószervünk- mely egyben egyensúlyozó szervünk is- részei: a külső fülkagyló, itt található a dobhártya, mely felfogja a beérkező hangokat, a középfül, mely többszörösére erősíti fel ezeket a hangokat, valamint a belső fül, ami átalakítja a hangokat elektromos impulzusokká és továbbítja a hallóidegekhez, majd az agyba. Az emberi fül 20-20000 Hertz között képes érzékelni a hangokat. (Az emberi beszéd kb. 60 decibel.) A 90-100 decibeles hangok már negatívan hatnak a fülünkre, 130-140 decibel pedig már fül és fejfájást, vagy halláscsökkenést is eredményezhet. A zajok, szervezetre gyakorolt hatásai függnek az egyes személyek korától, egészségi és mentális állapotától, lakókörnyezetétől és szociális helyzetétől is. A zajártalom már csecsemő kortól komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Fülünk nem képes kizárni egyetlen hangot sem, így folyamatos hanghatásoknak van kitéve.
Évről évre egyre többen szenvednek halláskárosodást a zajok következtében
Tanulmányok szerint folyamatosan növekszik azoknak a száma, akiknek a hallása károsodik a zajártalom miatt. Az otthonunkba éjjel-nappal beszűrődő gépjárművek, munkagépek, vonatok, kutya ugatás hangjai rendkívül kellemetlenek. A társasházakban élők számára a szomszéd lakásokból érkező háztartási zajok, hangos zene, veszekedés igen nagy bosszúságot jelentenek. A munkahelyeken, egyterű irodákban a munkagépek, számítógépek, telefonok, műszaki eszközök hangjai, a kollégák beszélgetése folyamatos zajterhelésként vannak jelen körülöttünk. Az állandó zajok rontják a koncentráló és az emlékezőképességünket, aminek következtében munkánk teljesítménye is jelentősen romolhat. Megfájdulhat a fejünk, idegességet és feszültséget, akár depressziót is kiválthatnak a bántó hangok. A növekvő egészségi problémák miatt sűrűbben vagyunk kénytelenek igénybe venni a betegszabadságot, ami szintén a munkavégzés kárára mehet.
A zajártalom okozta halláskárosodás tünetei
Az egyik leggyakoribb tünet a fülzúgás, fülcsengés és az egyensúlyszervi panaszok. Először általában a magas hangok érzékelése romlik. 4000 Hertz frekvenciájú hangok esetében idegi hallásromlás léphet fel, ezt neveik zajcsipkének. A magas hangok hallásának elvesztését fokozatosan követi a mély hangok károsodása is, vagyis nagyothallás következhet be. A zajterhelés mértékétől és időtartamától függően akár még a teljes hangtartomány érzékelése is megszűnhet.
Partner cikk | cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel