A megfelelően megvilágított kertünk, teraszunk az éjszaka ragyogó ékköve lehet, ha jól választjuk ki a kültéri fényforrásokat és azok elhelyezését. Minden udvaron alapvető funkcionális területek találhatóak, melyek méretben is különbözőek. Ilyenek például a járdák, sétányok, valamint a pihenő vagy közösségi területek, teraszok, medence, a virágoskert. Az alábbi írásunkban nézzük át egyenként, hogy milyen funkciójú területre milyen világítást alkalmazzunk.
Világítás szempontjából gyakran előforduló kültéri zónák:
- Teraszok
- Járdák, sétányok
- Falfelületek (fali világítótestek díszvilágítási céllal)
- Udvar általános megvilágítása
- Virágoskert, díszudvar
- Kültéri tárolók, szerszámtároló épület
- Medencék, tavak
Terasz világítás
Teraszunk az a közösségi tér, ahol egy nyári este folyamán barátainkkal vagy a családdal egy jót beszélgetünk esetleg sütögetünk is valamit. A jó terasz nincs túlvilágítva, de megfelelő világítást ad akár egy jóízű étkezéshez is. Az alkalmazható lámpatestek spektruma elég széles, de ez inkább csak a designban jelentkezik. Általában állólámpákat és falikarokat alkalmazunk. Ha a terasz fedett akkor lehetőség van mennyezeti vagy függesztett világításra is. Kültéri lámpák közös jellemzője az IP védelem. Minimum IP44 szükségeltetik kültérire. (az IP védelemben az első szám a por ellen a második a víz elleni védettséget jelenti, minél nagyobb a szám annál erősebb a védelem.)
Az állólámpákat általában csavarral rögzítjük egy beton alaphoz. Ha ez nem áll rendelkezésre akkor egyes típusokhoz leszúrótüskét is lehet rendelni. Álló lámpákat (másnéven pollereket) úgy helyezzük el, hogy a közlekedést soha ne akadályozza, mert hamar kitörik egy véletlen ütközés folytán. Bár a jobb minőségű lámpatestek esetében olyan vastag anyagból készül maga a talprész, hogy akár egy nagyobb erőhatás sem töri ki.
A teraszvilágítás legnagyobb baklövése az, ha egy vagy két nagy fényforrással szeretnénk megoldani. Az éjszakai sötét az egyik legrosszabb világítástechnikai szempontból hisz nincs reflexiós felület, így a kisugárzott fény 90%-a csak egy irányba halad. Ez azt jelenti, hogy sokkal nagyobb fényáram szükséges a jó világítás kialakításához, mint beltéren. Viszont ez nem orvosolható a fényforrás fényerejének növelésével, mert az vakítani fog. Több kisebb fényforrás alkalmazásával nem csak szebb lesz a világítás, hanem sokkal több hasznos fényt fog szolgáltatni a több fénypont miatt és nem vakít.
Járda, sétány, kerti világítás
Járdák, sétányok megvilágítása nagyon fontos, a hangulat és a látvány mellett biztonsági célt is szolgál. Álló lámpákkal és falba vagy akár a járda burkolatába süllyesztett lámpatestekkel utakat tudunk megvilágítani ízlésesen. Alkalmazhatunk oldalfalba süllyesztett lámpatesteket olyan járdáknál, ami közvetlen a ház mellett található. A falba süllyesztett lámpák választható sugárzási szöggel rendelkeznek. LED változatai időt állók és gondozásmentesek. Ezek nem nagy fénnyel rendelkeznek, de tökéletesen megvilágítják az utat. A süllyesztő keret révén akár szigetelésbe is könnyen behelyezhető! Közvetlen fal mellett kiépített járdák esetében nem célszerű az álló lámpák alkalmazása, ha szükséges, akkor alacsony magasságúakat válasszunk. A ház mellett haladó járdák mentén elhelyezett magas pollerek akadályozhatnak pl. a pakolásban, könnyen megsérülhetnek.
Külső falak világítása
Külső falainkat díszíthetjük fénnyel is. Úgynevezett falmosás révén a visszaverődő fényt használjuk design elemként. Ilyen esetekre a direkt indirekt (indirekt az a lámpa melynek közvetlen fényforrását nem látjuk) lámpatesteket használhatjuk. Használhatjuk járdamegvilágításra, de kiemelésre is. Ezek a lámpatestek szépen kiemelnek surlófényükkel. Szűk sugárzású lámpatestek egy vonallal emelnek ki, míg a szélesek nagyobb felületet világítanak meg a falon. Sokféle változata létezik, kaphatunk olyat, ami felfele lefele széles sugárzású, de olyat is, ami felfele szűk, lefele széles. Annak érdekében, hogy feleslegesen ne világítsunk és környezettudatosak is legyünk, csak akkor használjunk felfele világító lámpatestet amikor a tető kilóg a ház falától. Tető nélküli modern házaknál is természetesen jól mutat, csak ekkor növeljük a fényszennyezést. A súrlófények, melyek széles sávban világítják meg a falat alkalmazhatók a járdák kiemelésére is, így két funkciót tudnak ellátni.
Udvar, kültéri világítás
Udvarunk általános megvilágításara reflektorokat használhatunk. Ahhoz, hogy praktikus legyen és energiatakarékos a megvilágításunk, lássuk el mozgásérzékelővel vagy olyan típust vegyünk, amiben ez benne van. A mozgásérzékelőn lehetőségünk van beállítani a megfelelő érzékenységet és lux értéket. A fény erősségét is érzékelő típusok csak este fognak felkapcsolni, de egy kisebb állat mozgására nem. Praktikus, mert egy jól beállított mozgásérzékelő már akkor észlel minket amikor kilépünk a házból és előre felkapcsolja a villanyt pedig még oda sem értünk az érintett területre. Ezután automatikusan lekapcsol, nem marad üzemben a lámpatest. A reflektorok LED fejlődése a legelőrehaladottabb. Ma már alig adnak el a kereskedők halogén izzós reflektorokat. LED lámpatestek pedig olyan alacsony árban mozognak, hogy nem éri meg megvenni a halogén izzós változatot. De vigyázzunk a legolcsóbb választása sokszor a lehető legrosszabb döntés. (olyat vegyünk, amire legalább 3 év garanciát vállalnak).
Virágoskert világítás
Virágoskertünket díszudvarunkat ízléses világítással emelhetjük ki. Ide viszont nem szükséges a nagy fényerő. A ma már bármelyik boltban kaptahó SOLAR lámpák ezen célra tökéletesek. Ugyanis 50-80 lm pont elég az éjszakai kert kiemelésére, valamint a jobb típusok egész éjszaka folyamatosan világítanak. Leszúrhatók bárhova, áthelyezhető mivoltuk miatt alkalmazkodnak a kert igényeihez. Érdemes ebből is jobbat vásárolni, ugyanis a 200 forintos egyszerűbb példányok nem tartósak. Kaphatók olyanok, melyek lángot utánoznak és fáklyaként világítanak az éjszakában. Ugyanezen lámpák kerti utak megvilágítására is alkalmasak.
Medence világítás
A medence világítás speciálisabb téma, de fontos róla beszélni, mert sok buktatója lehet. A kiépített állandó medencék beton vagy fóliásak lehetnek. Amikor bemegyünk a boltba segítségért azt mindenképpen tudnunk kell, hogy a medence betonos vagy fóliás lesz. A medencék oldalfalába épített lámpatestek megvilágítják a vizet. Ezek kivétel nélkül kifejezetten medencetéri lámpák IP68-as védettséggel. Víz alá soha ne helyezzünk ennél kisebb védettségű lámpát. Ma már elérhető áron LED-eket is választhatunk világításnak. És ha már ki van építve akkor sincs gond, hiszen a fényforrás cserélhető retrofit (régi helyére átszerelés nélkül behelyezhető) fényforrásra. Ha LED világítást választunk akkor mindenképpen RGB-t válasszunk, szépen megfesti a vizet a fénytörés miatt.
Emellett természetesen az IP védett (ha az IP68) LED szalag is használható bár ezeket talajba süllyesztett sínekben helyezném el nem pedig a víz alatt. Ezek a medence melletti járófelület dekorelemei lehetnek. Léteznek több gyártónak talajba süllyesztett járható felületű LED profiljai. A járható ebben az esetben azt jelenti, hogy hosszútávon elviselik a lépéseket. A sínben elhelyezett LED szalag nem csak mechanikai védelmet kap, de ez a megoldás biztosítja neki a hűtést is.
Egy különleges világítástechnikai megoldás is szóba jöhet még, ez pedig az optikai szálas technika. Ennek nagy előnye az, hogy a fényforrás egy központ helyen helyezkedik el és a fényvezető szál továbbítja a fényt. Ez a medence aljára vagy oldalfalába beépítve különleges csillagokat utánzó hatást ér el. Csak betonos medencében kivitelezhető és nagy szakértelem szükséges hozzá.
Kerti tó és környékének világítása
A tavak olyan területek, ahol a víz a központi elem, így a világításnak ezzel összhangban kell lennie. Víz alól világíthatunk meg tárgyakat vagy a vízpartról. Túl nagy fény semmiképpen sem célravezető (sem a növényeknek, sem a halaknak nem tesz jót ha vannak), így SOLAR lámpák a legmegfelelőbb megoldások (pl. a fent tárgyalt leszúrható típusok). Több gyártónak van olyan lámpája, ami dizájnban a tavakhoz illeszkedik és napelemes (állatot, madarat ábrázoló napelemes lámpa stb.)
Összességében elmondható, hogy a kertvilágításban nem alkalmazunk túl erős fényeket, mert nagy a veszteség az éjszakai sötétség miatt. Inkább sok kisebb helyi megvilágítással dolgozunk, hogy csak bizonyos egységek legyenek kiemelve, de azok környezete megfelelő fényerővel legyen megvilágítva.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel | Világítás kisokos: lakás, ház belső tereinek megvilágítása – 1. rész | 2. rész