Belső tereink, a nappali, a konyha, a hálószoba mind más és más funkciót látnak el és eszerint máshogyan is kell hozzáállni a világítás kérdéséhez. Otthonunk egyik legfontosabb szereplője a világítástechnika, ez viszont szorosan kapcsolódik a villamossághoz – így utóbbi témában is kell néhány szót ejtenünk. Vannak olyan területek, melyeknél a villamosság szorosan összefügg a világítással – például fürdőszoba és konyha.
A biztonsági elemek tervezése nagyon fontos minden házban. Sokan egyszerűen letudják, de kis odafigyeléssel és kevés plusz költséggel hatékony és praktikus lehet a villamos hálózatunk. Ma már alapvető az áram-védőkapcsoló – Fi relé – minden házban, viszont arra nem szoktunk gondolni, hogy a világítást leválasszuk az általános hálózatról.
Ha egy zárlat miatt este „elmegy az áram” akkor a világításunk is és ez ebben a napszakban igen bosszantó lehet. Így praktikus megoldás, ha a világításunkat külön körön, külön Fi-relével és kismegszakítókkal látjuk el. A nagyfogyasztó gépeket tartalmazó helyiségekben mint például a konyha és a fürdőszoba, külön villamos körök kiépítése javasolt. Emellett egyszerű praktika a hűtő dugalját külön kismegszakítóra tenni. Ha életvitelünk olyan, hogy sokat utazunk, akkor egy különválasztott hűtővel azt érjük el, hogy a házban minden fogyasztót lekapcsolhatunk a hűtő kivételével, így csak az fog fogyasztani.
Mielőtt rátérnénk a helyiségekre, ejtsünk pár szót néhány világítási alapfogalomról. A két legfontosabb fogalom amivel mindenképpen tisztában kell lennünk, az a fényáram és a színhőmérséklet.
Fényáram
A fényforrás által a tér minden irányába kisugárzott és a szem által érzékelt fény. Mértékegysége a lumen (lm). A termékkatalógusokban közlik a fényforrások / lámpatestek fényáramát, mely a Világítástechnikai számítások egyik alapadata. Például egy 60 W-os izzó fényárama 730 lm.
Színhőmérséklet
Ez a fényforrásunk színének jellemzője, melynek mértékegysége a kelvin (K). Egy 3000K-es fényforrás fényének színe megegyezik a 3000K hőmérsékletre hevített vas színével! A fényforrásokat fényük színe alapján három csoportba soroljuk. Meleg: a színhőmérséklet kisebb, mint 3300 K; Semleges: 3300-5300 K; Hideg: a színhőmérséklet nagyobb, mint 5300 K (kelvin).
A konyha világítása
A konyha otthonunk egyik legfontosabb része, hiszen munkát is végzünk itt. Főzünk és amerikai konyhás nappaliban az étkezővel is egy légtérben vagyunk. Világításunk nagyon fontos a konyhában biztonsági szempontból is. Itt a leglényegesebb a leválasztás az általános hálózatról. A világításunkat két külön módon kell biztosítanunk: egy fő világítás mellett lennie kell egy munkapult megvilágításnak is.
Fő világításunk általában legyen olyan, hogy jól megvilágítsa a teljes területet a munkapult előtt. Általában mennyezeti lámpákat, függesztékeket szoktak alkalmazni ezen a területen. Ha van állmennyezetünk, akkor célszerű lehet több spot lámpa, szimmetrikus elrendezésben. A spotokban az a nagyszerű, hogy ha billenthetőket választunk, akkor beállíthatjuk hogy hová világítsanak.
A munkapult megvilágításra többféle megoldást alkalmazhatunk. Ilyen a bútorvilágító vagy a LED szalag sínben elhelyezve. A LED bútorvilágítók nagy hátránya, hogy meghatározott méretűek. Sajnos egyes típusok a végükről vannak betáplálva, ez azért csúnya mert a kábel ki fog lógni. Ennél sokkal jobb megoldás az egyre elterjedtebb LED szalag. Ezt a kívánt méretre szabhatjuk és sínben elhelyezve megfelelően esztétikus és rejtett. Sín nélkül soha ne helyezzünk el LED szalagot mert az biztosítja a hűtést.
Színhőmérséklet tekintetében mindenképpen a hidegebb fényt javaslom hiszen a munkához egy frissebb, ridegebb szín sokkal alkalmasabb, mint egy meleg és nyugtató színhőmérséklet.
Fürdőszoba, WC világítása
A ház egyik legtöbbször használt helyisége a fürdőszoba. Villamossági kérdések is szóba kerülnek a fürdőszoba világítás tárgyalásakor. Ha itt található a mosógép és a szárítógép, akkor mindenképpen tegyük külön villamos körre külön kismegszakítóval ellátva. Itt is elmondható, hogy ha a világítás külön hálózati körön van az egyéb műszaki berendezésektől, azzal azt érjük el, hogy ha este fürdés közben elmegy az áram egy zárlat miatt, akkor megmarad a világításunk!
A következő lényegi szempont a fürdőszobában, a természetesen előforduló nedvesség miatt az IP védelem. Ezekben a helyiségekben bármilyen világítást is tervezünk, IP védelemmel ellátott lámpákat tervezzünk be. LED szalagot használhatunk bátran, de ez is IP védett legyen. Számszerűen a besorolása minimum IP42 vagy IP44 legyen (Az e fölötti védettségű lámpatestek mind jók, LED szalagok csak IP65-ben kaphatók). Ezeket betartva, már „csak” a megfelelő világításra kell összpontosítsunk és a dizájn kiválasztására.
Egy fővilágítást kell használnunk, mely az általános megvilágítást adja nekünk. Emellett alkalmaznunk kell egy tükörvilágítást is.
A fővilágítás általában mennyezeti lámpatest lesz. Nem is nagyon létezik függeszték ilyen helyiségbe. A mennyezeti világításban már lesz lehetőségünk süllyesztettet vagy falon kívülit választani. Alkalmazhatunk itt is spot lámpatesteket, de nagyon figyeljünk a védettségre.
Másik világítás a tükör fölött vagy mellette elhelyezett világítás. Ennek óriási szerepe van. Sokan csak design elemként tekintenek rá, pedig elhagyhatatlan. A jó tükörvilágítás megvilágítja az előtte álló személyt. Egy borotválkozásnál vagy sminkelésnél ez elengedhetetlen. A fürdőszobabútor gyártók előszeretettel használják a spotokat a tükrös felső szerkény tetejébe beépítve. Ezt nem javasoljuk, hiszen nem világítja meg jól az előtte álló személy arcát. Ehelyett inkább falra ragasztott tükröt ajánlunk és mellette két oldalt szimmetrikusan vagy fölül elhelyezve tükörvilágítókat.
A tükörvilágító is legyen IP védett. Mivel ez gyakran a csempézett részen helyezkedik el, így már jó előre tervezzük meg a helyét és válaszuk ki a típusát, hogy később ne legyen vele gond. A tükörvilágítók rendelhetők 60, 90 de akár 120 cm-es változatban is – bár általában 60 cm-nél nem kell nagyobb. Ezek elegáns és modern világítási megoldást fognak nyújtani.
Fürdőszobánkat dekorálhatjuk LED szalagokkal is. Példának okáért már létezik olyan megoldás is, hogy padlóba süllyesztett LED profil és benne LED szalag. Üvegpolchoz lehet beszerezni olyan LED profilt, ami a fal felőli oldalára fekszik és a bele helyezett LED szalag világítja meg vastagságában az üveget. Ezt megfejelhetjük még RGB LED szalaggal, hogy színárnyalatot is tudjunk választani.
Másik dekoratív világítás az úgynevezett csempekereszt világítás. Ezt a fugában rejtik el (csempézéskor) és a kereszteknél fog világítani csempénk. Ez egy hangulatos és különleges világításélményt nyújt nekünk.
A WC amennyiben nem a fürdőszobában van elhelyezve, hanem egy külön helyiségben akkor a világítás tervezésére itt is kell egy kis időt szánni. Egy nagyon pici helyiségről beszélünk, melyben a nagy fény nem célravezető. Elegendő lehet 2-300 lm egy 1-2 m2-es mellékhelyiségben. Gondoljunk csak bele, ha este ki kell mennünk és a szemünk a sötéthez szokott, egy nagy fényforrás csak feleslegesen vakítóan hat. Mozgásérzékelővel kombinálva automatikusan ajtónyitásra fel tud kapcsolni, majd magától lekapcsol, így soha nem marad égve a lámpa.
Tipp: Használjuk a világítást, hogy a pici helyiséget vizuálisan nagyobbnak láttassuk. Az egyik módszer a falak “eltolása”, a falba egy beugró polcot építünk és LED szalaggal világítjuk meg.
A “Világítás kisokos” következő részében átnézzük lakásunk, családi házunk azon részeit, melyekben inkább a design és a praktikum játszik szerepet. Ezek a nappali, a hálószoba és a gyermekszoba.
“Világítás Kisokos” 2. rész | további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel | Lakásfelújítás, építkezés tippek, ötletek | Kültéri világítás ötletek