Az előző Világítás Kisokos részben olyan helyiségeket néztünk meg, melyek designtól független technikai kérdéseket is felvetettek. Most nézzük át lakásunk, családi házunk azon részeit, melyekben a design és a praktikum egyszerre játszik fontos szerepet. A nappali, a hálószoba és a gyerekszoba megfelelő világításához adunk néhány olyan tanácsot, melyek segítenek a legjobb megoldások kiválasztásában.
Nappali világítása
A nappali az a helyiség, melyben legtöbb időnket töltjük. Vendégeinket is általában itt fogadjuk, így a lakásunk díszei a lámpatestek legyenek impozánsak és szépek. Emiatt is oly fontos időt és energiát fordítani e helyiség világításának megtervezéséhez. Több szemszögből is meg kell vizsgálni, hogy a végén olyan hatást érjünk el, amilyet megálmodtunk, megterveztünk.
A természetes fény a legértékesebb eszköz a világítás szempontjából. Ugyan világítást mindig éjszakára tervezünk, de ha lehetőség van rá, használjuk ki a ház fekvését. Egy nyugati fekvésű nappalinál igen hasznos nyáron a nagy nyílászárók használata, mert késő estig nem kell felkapcsolnunk világításunkat. Teljesen más a természetes fény érzése mint a mesterségesé.
A lámpatestek kiválasztása előtt fontos eldöntenünk, hogy milyen színhőmérsékletű világításunk legyen. A nappaliba általában meleg fehér színhőmérsékletet javaslunk mert ez egy éllettér, ahol a család együtt van. De a design is befolyásolja a színhőmérsékletet, ugyanis meleg színű bútorzathoz meleg fényt használunk, egy minimalista hideg színvilághoz hideg színhőmérsékletet javaslunk.
Sokszor merül fel a kérdés, hogy mekkora fény az elég fény. Minden ember más és más, de elmondható, hogy a kevés fényt nem szokjuk meg azaz az mindig zavaró. Viszont általánosságban elmondható, hogy a sok fényhez könnyebben hozzászokunk, mint a kevéshez. Az elfogadott fény, ami szükséges egy 20 m2-es nappaliba az 7-8000 lumen. Azaz egy búrás lámpában ennyi fény legyen beépítve. Ha beépített LED-es lámpatestet választunk akkor elegendő kevesebb is, hiszen ott már a lámpatest fényáramot adják meg nekünk, így 4-5000 lumen elegendő.
Minden helyiségben így a nappaliban is a legfontosabb dolog, hogy eldöntsük, milyen lesz a világítás. Egy központi világítótestet vagy kombinált világítást választunk, azaz lesz egy fő világítás és egy kiegészítő világítás is. A központi világítás, lehetőleg szoba közepére, mennyezeti lámpa vagy függesztett lámpa formájában, hogy a kellő fényerő (Lumen) meglegyen. Ennek kiválasztása felhasználó függő, illetve legyen harmóniában a nappali többi elemével és dizájnjával.
A kiegészítő világítással kombinált megoldás azért jó, mert külön-külön is alkalmazhatjuk őket. Ez sosem ad elegendő fényt, de elég lehet egy beszélgetéshez, filmnézéshez. Kiegészítő világításként leggyakrabban alkalmazott világítás a különböző LED szalagos megoldások. Ezt többféle megoldással rejthetjük el.
Az egyik megoldásunk lehet: nappali szelén elhelyezett úgynevezett gipszkarton szigetek praktikus megoldást nyújtanak, hiszen a gipszkartonban el tudjuk rejteni a működtető egységeket és a LED szalag sínt is.
Stukkóval is kiépíthetjük LED szalagos megoldásunkat. (ekkor figyeljünk arra, hogy a működtető szerelvényeket – például tápegység és esetlegesen erősítő – valahogyan a falba kell rejteni). Az RGB vagy RGBW szalagok használatával színes dekor világítást hozhatunk létre. Ennek megtervezését bízzuk szakemberre, mert a rosszul vezérelt RGB rendszer gyakran színeltéréseket mutat. Menjünk be egy szakboltba, ahol mondjuk el mit szeretnénk és ők segítenek a megtervezésben.
Hálószoba világítása
A hálószoba is rendkívül fontos helyiségünk, hiszen egy fáradt nap után itt pihenjük ki magunkat. Ebben a lakrészben is fontos szerepet játszik a jól megfontolt és kiválasztott világítás.
Szükség van egy központi nagy fényáramú és akár figyelemfelkeltő, önmagában is helytálló lámpatestre. Ez a lámpatest fogja a fő világításunkat képviselni. Bátran lehet választani akár díszes csillárt, vagy nagy méretű mennyezeti lámpatestet is! A fővilágítás sokszor esik az ágy fölé kisebb hálószobákban ilyenkor figyeljünk arra, hogy ne függesszük fejmagasság alá a lámpatestet.
Kiegészítő világításnál a hálószobában olvasáshoz falikart vagy éjjeli szekrényen elhelyezett lámpát alkalmazhatunk. Ha a második megoldást választjuk akkor szükség lesz az ágy két oldalán dugaljra is. Viszont meg kell említeni a világítás kapcsolástechnikáját is, mivel a dugaljjal egy keretben fog helyet kapni.
Mindenképp ajánlott alkalmazni a „hotel kapcsoló” megoldást, hogy a fő világításunkat tudjuk kezelni a szoba minden pontjáról. A hotelkapcsoló (keresztváltó) nagyon praktikus mivel az ágy mindkét oldaláról lehet kapcsolni a fő világítást, de az ajtón belépve is kapcsolhatjuk, azaz három pontos kapcsolást építünk ki. Ha tehát az ágyunk mellett van egy hotelkapcsoló és egy éjjeli lámpa, valamint egy dugalj, akkor mindenképpen számolnunk kell egy hármas keretbe szerelt szerelvényegységgel. Ez a helyigény villamos megtervezésekor fontos.
A kiegészítő LED szalagos megoldás egyre jobban elterjed. Ezt a rendszert elképzeléseink szerinti méretben, formában szabadon tervezhetjük, mert a variabilitása is széleskörű. Legelterjedtebb használata a mennyezeti gipszkarton fölé, vagy a stukkó mögé körbe. Azonban most már ágy keret alá vagy ágytámla mögé is szokták, ez már csupán ízlés kérdése.
A szalag kiválasztásánál ugyanaz mondható el mint a nappalinál, tehát lehet RGB, RGBW, vagy csak sima fehér! Ha sima fehéret választjuk akkor javaslom építsünk ki fényerőszabályzást, ami meghitt hangulatot tud varázsolni nekünk alkalomadtán.
Gyerekszoba világítása
A gyerekszoba világítása általában nem világítástechnikai kérdés, hanem inkább a gyermekünk érdeklődése határozza meg a választott lámpatestet. Ennek ellenére minden korszaknak megvan a maga jellegzetessége. Kis gyermekeknek elegendőek az egyszerűbb minták, a nagyobbak már esetleg képregényhősökért rajonganak.
Milyen is a jó gyerekszoba világítás:
– Nem vakít, de elegendő fényt ad minden korszakban
– Biztonságos
– Gyermekünkhöz illeszkedik
Többféle alkalmazású lámpatestekből választhatunk:
– Mennyezeti vagy függesztett lámpák
– Asztali lámpák
– Éj-fények (Dugaljba dugható és elemes)
– Éj-fények, amelyek akkumulátoros elemlámpát is tartalmaznak.
A kisgyermekek szeme sokkal érzékenyebb még mint a felnőtteké, így nem mindegy, hogy milyen lámpatestet választunk. Ha pici gyermekről van szó akkor soha ne válasszunk olyan lámpatestet, mely fényforrására a kiságyából rálát. Ugyanis tapasztalt apukaként tudom, hogy hiába az éj fény, adódnak olyan alkalmak amikor fel kell kapcsolni a világítást este is és akkor egy opál előlapos vagy búrás lámpatest sokkal komfortosabb, hamarabb hozzászokunk a nem vakító homogén, nagy fényhez.
Amennyiben már nagyobb gyermekről beszélünk, aki már lapozgat könyveket, még nem olvas, de nézegeti a mesekönyvet, ebben az esetben már alkalmazzunk nagyobb megvilágítást, de asztali olvasólámpát is használhatunk a már meglévő világítás mellé.
A biztonság nagyon fontos és itt nem arra gondolok, hogy több ponton mennyezethez rögzített ütésálló lámpát válasszunk, mert ennek semmi értelme. Olyan lámpatesteket alkalmazzunk, melyek nem törékeny anyagból vannak és könnyűek. Ilyenek a textil vagy a fa alapanyagú lámpatestek. Sok gyermeklámpának a búrája műanyag PVC. Ezen lámpák nagy előnye, hogy ha fiunk focizik a szobájában (ami előfordul minden gyermeknél) és lerúgja a lámpát, az nem törik össze. Búrájuk kimozdulhat ilyen balesetkor és leeshet. Ha ez egy könnyű PVC vagy textil lámpabúra, akkor nem lesz semmi baj még akkor sem, ha ráesik a gyerekre. Persze ezek ritka események de jó, ha gondolunk rá mert gyermekeknél nincs olyan hogy lehetetlen.
Fontos azonban még hogy Illeszkedjem gyermekünkhöz. De mit is takar ez. Egy nagyobb gyermek, aki már tudja mit akar (egy 2-3 éves is már lehet ilyen) szeretne maga választani. Ahhoz, hogy elkerüljük az egyes félreértéseket és az ebből fakadó hisztit javaslom mindenkinek, hogy vigye magával a vásárláskor a gyermekét. Sokféle lehetőség létezik mind lányoknak mind fiúknak. Mesehősöktől egyszerűbb mintákig vagy játékot formázó autós helikopteres lámpákig. Hadd válasszon ő.
A fő világításokról esett eddig szó, de minden gyerekszobába szinte kötelező az éj fény. Az éj fény nem más, mint egy halványan világító kis lámpatest a konnektorba dugva. Nagyon praktikus akkor, amikor a gyermekünk felkel és ki akar menni. Léteznek olyan éj fények, melyek elemlámpaként is funkcionálnak. Ez a legjobb megoldás, ha felkel a gyermek, akkor kiveszi és elemlámpaként használva könnyebben eligazodhat a sötétben.
“Világítás Kisokos” 1. rész | további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel | Lakásfelújítás, építkezés tippek, ötletek | Kültéri világítás ötletek