Fáradtan nyit be az ajtón. A zár halk kattanással jelzi, hogy felismerte az ujjlenyomatát. Fényár szökik az előszobába. A bejárati kamera a másodperc töredéke alatt azonosítja.
– Szia Tamás! Üdvözöllek itthon! Nem történt semmi említésre méltó, amíg távol voltál. A lakás átlaghőmérséklete 23 fok.
A robotporszívó halkabb módba kapcsol és letiltja az aktív zónák közül az előszobát és a nappalit.
– Főzz le egy kávét! Kapcsold be a tévét! Hármas csatorna.
Kényelmesen elhelyezkedik a kanapén.
– Mozizzunk!
A fények egy diszkrét vörös árnyalat felé tompulnak, a tévé átkapcsol, filmplakátok jelennek meg a kijelzőn. Hirtelen a tévéképernyő bal sarkára beúszik az ajtókamera képe, rajta egy futárral.
Sci-fi regénybe illő történet 2021-ből. Mára a Homekit okosotthon-rendszere kész az Apple ökoszisztéma részévé tenni a lakásunkat is. Így már az otthonunkban is élvezhetjük a megszokott emberközeli felhasználói felületet és a minőségi innovációkat. Természetesen az almás cég nem az egyedüli szereplő a piacon. A Google és az Amazon Home is tud hasonló élményt nyújtani, illetve a legtöbb független okosotthon-rendszer is igyekszik az elterjedt platformok digitális asszisztenseit integrálni a saját felületébe.
Először tisztázzuk mi az az okosotthon. Ha a száraz tényeket nézzük, akkor egy számítógéppel támogatott, összetett automatizációs rendszer. De gondolhatunk rá asszisztensként is, akinek egy feladata van; otthonunk kényelmi szintjének növelése. Egy nagyon okos és talpraesett komornyik, aki soha nem kér kimenőt. Nem kell mindig csengetni se. Igyekszik kitalálni az igényeinket a szokásaink alapján, de szóban és képernyőn is utasíthatjuk bármire. Emellett egy Apple szintű asszisztens kiemelt kötelességének tekinti, hogy magánéletünk adatait a tőle telhető legjobban megvédje.
Lássuk a gyakorlatban. Az okosotthon-rendszerek munkáját három fő területre oszthatjuk. Érzékel, vezérel és ezeket összehangolva automatizál. Pár éve magas fokozatra kapcsolt iparág. Eszközök ezrei állnak a rendelkezésünkre, melyek száma évről évre exponenciálisan növekszik.
Lássuk pár egyszerű példán keresztül a folyamat alapjait.
– Belépünk egy szobába, a mozgásérzékelő jelzi a központnak és az felkapcsolja a villanyt.
– Egy hőmérsékletet és páratartalmat mérő szenzor szerint az elvártnál melegebb lett egy helyiségben, ezért aktivizálja a légkondicionálásért felelős rendszereket.
– A kamera szerint egy ismeretlen személy érkezett az ajtó elé, így ezt a tényt közli a megfelelő személyekkel üzenetben vagy a kamerakép megjelenítésével.
Egyszerű, átlátható folyamatok, amelyek megkönnyítik az életünket, de nem kell itt megállnunk. Ha mindezt egy központi rendszerre bízzuk, akkor ennél sokkal összetettebb elvárásaink is lehetnek.
– Ha a mozgásérzékelő jelez, akár a fény mennyiségét is megmérhetjük, mielőtt lámpát kapcsolunk, hiszen nincs szükség extra világításra napsütésben.
– Ha a kamera szerint egy családtag lépett be a szobába, akkor az ő ízlése szerint is szabályozhatjuk a fény erejét és árnyalatát. A fázósabb nagymama melegebbet, a futkározó unoka pár fokkal hűvösebbet igényel és ha mindketten ott vannak, akkor rá is kérdezhetünk a szükséges hőfokra.
– Hajnalban leereszthetjük a redőnyt hálószobában a napfelkeltéhez igazítva, és felhúzhatjuk a beállított ébresztés előtt 10 perccel.
– Ha az okosóránk észleli, hogy felébredtünk, miért ne főzhetné meg az asszisztensünk a reggeli kávét, mire kiérünk a konyhába?
Ezekhez a feladatokhoz az Apple a már meglévő eszközeinket fogja igénybe venni, nincs szükségünk extra központok és szoftverek telepítésére. Ha a telefonunk mellett iPadet is használunk, akkor már az is ellátja majd egy átmeneti központ szerepét, de egy Homepod vagy egy Apple TV állandó Homekit központként lemenedzseli, hogy otthonunktól távol is gond nélkül lássuk és vezéreljük a lakás eszközeit. Egy Homepod hangszóró a szóbeli utasításainkat is meghallgatja és készséggel teljesíteni fogja.
Ez a sorozat abban fog segíteni, milyen lehetőségeket kínál egy intelligens otthon és milyen eszközök kellenek a megvalósításához, ha ezentúl mi is munkát adnánk a huszonegyedik század fáradhatatlan komornyikjainak.
további cikkek okosotthon témában | Praktikus lakberendezési ötletek, tippek, tanácsok