Sokan nem tudják, de a fatüzelés nem feltétlenül jár környezetszennyezéssel, ugyanis modern berendezésekkel és megfelelő minőségű tüzelővel drasztikusan lecsökkenthető a fűtőberendezések károsanyag-kibocsátása. A technikai fejlődésnek köszönhetően ráadásul az új készülékek sokkal jobb hatásfokkal működtethetők, legyen szó központi kazánról, cserépkályháról vagy akár csak egy kandallóról.
EU-s jogszabály szerint, már két éve csak olyan nagy teljesítményű kazán gyártható vagy forgalmazható az unió területén, amely úgynevezett öko-tűztérrel rendelkezik, alacsony a károsanyag-kibocsátása, illetve magas hatásfokkal üzemeltethető. Ez a jogszabály 2022-től már minden készülékre kiterjed, bár azért sokakban felmerült a kérdés, mennyi idő kell majd ahhoz, hogy a hagyományos berendezések kihaljanak, a felhasználók fejében átálljanak és alkalmazkodjanak az új készülékekhez. Illetve a kályhaépítők is alkalmazzák az új szabályt munkáik során. Az biztos, hogy például szállópor és szén-dioxid terén tarthatatlan a helyzet, aktívan tenni kell a rengeteg füstokádó kémény ellen. Az öko-tűztér remek kezdésnek ígérkezik, de a felhasználók széleskörű felvilágosítása mindenképpen szükséges a kívánt eredmények eléréséhez.
Hogyan említhető a környezetbarát fűtés és a fatüzelés egy lapon?
Egy fa elégetése során annyi szén-dioxid szabadul fel, amennyit az élete során megkötött. Tehát felelős erdőgazdálkodással megoldható, hogy a CO2 kibocsátás egyensúlyban maradjon, ebből a szempontból a fatüzelés ne terhelje feleslegesen a légkört.
A környezetkímélő tüzelés másik elengedhetetlen követelménye a száraz tűzifa, melynek beszerzéséhez a Tűzifa vásárlási tanácsok cikk nyújt további segítséget. Valamint kiemelt jelentőségű egy jó kémény.
Azonban a legfontosabb egy modern, öko-tűztérrel rendelkező készülék, amelyben úgy égethető el a farakás, hogy az égési folyamat közben ne érje jelentős többletterhelés a környezetet. Az ilyen speciális tűzterek oldalfalain rések találhatók, melyeken keresztül oxigén juttatható be az égéstérbe. A plusz oxigén segít elégetni a fa égése során felszabaduló gázokat, amelyek így nem távoznak a kéményen át, hanem nagyságrendekkel javítják a készülék hatékonyságát.
Környezetvédelem szempontjából továbbá az is fontos, hogy a farakat alá ne jusson levegő, mint például a hagyományos kályháknál, kandallóknál. Amellett, hogy az alulról érkező levegő hűtő hatású, a kéményen át a hamut is könnyen a légkörbe juttatja, hozzájárulva a fűtési szezonban mérhető, rendszerint katasztrofális szállópor értékekhez.
A tűzifa, mint kulcsfontosságú alkotóelem
Azonban a legmodernebb kályha sem ér semmit kellően száraz, keményfából hasogatott tűzifa nélkül. A nedves fa égetése során az energia jelentős része elveszik a víz „elfőzése” közben, ezért az égés nem éri el a kellő hőfokot, a felszabaduló gázok nem tudnak elégni és füst formájában távoznak a kéményen át.
Környezetkímélő fűtés nem valósítható meg 20 százaléknál nagyobb nedvességtartalmú tűzifával. Érdemes szem előtt tartani, hogy legnehezebben a rönkök száradnak, amelyeket felszeletelve már javul kicsit a helyzet. A legjobb a fát hasogatott állapotban szárítani, mert nagyobb felületen távozhat a víz, így akár fél év alatt is elérhető a kellően száraz állapot. Akinek nincsen ideje vagy lehetősége a szárítási folyamattal foglalkozni, beszerezheti a tűzifát például a BioNova Hungary Kft telephelyén, ahol mindig van készleten minőségi, keményfából hasogatott, száraz tűzifa remek áron