Ha rosszul választunk ki egy ruhát vagy cipőt és nem válik be, nem kényelmes, nem megfelelő a minősége, vagy egyszerűen csak nem tetszik, akkor könnyű szívvel megválunk tőle, el tudjuk engedni.
A kanapé vásárlás azonban nagyon más. A döntésünkkel együtt kell élnünk évekig, sőt akár évtizedekig, így nagyon bosszantó, ha a bútor otthonunkba érkezése után jövünk rá, hogy rosszul döntöttünk.
De mégis merre induljunk?
Hol nézelődjünk, ha minőségi kanapét szeretnénk vásárolni és honnan tudjuk majd, hogy megtaláltuk az igazit?
A legtöbben ma már az interneten kezdik a nézelődést, tájékozódást. Amikor keresgélünk a neten, nagyon sok olyan bútort látunk, amin megakad a szemünk. Csodálatos enteriőrökben befotózott kanapé költemények mindenhol. De vajon a valóságban is ilyenek?
Vegyünk például egy sarokkanapét. Tudni akarjuk, hogy ez a darab valóban minőségi és az igényeinknek megfelelő.Mivel a kép csalóka lehet és a minőség egy fotó alapján nem megítélhető, ezért a neten rendelt bútor nem feltétlenül a legjobb megoldás. Inkább olyan helyen vásároljunk, ahol a kanapékat meg tudjuk nézni, bele tudunk ülni, el tudunk heveredni rajta. Ahol a szöveteket megtapinthatjuk, és az összhatást élőben is látjuk, és nem utolsó sorban szakértő segítséget is kapunk a választáshoz. Szóval látogassunk el néhány kanapé szaküzletbe, hogy tájékozódjunk a döntés előtt.
Elérkezett a nagy nap! Hogyan válasszunk? Mire figyeljünk a bútorboltban?
Lehet, hogy furán hangzik, de ne egyedül menjünk. Hívjuk el egy barátunkat vagy családtagunkat – több szem többet lát, több fül többet hall alapon. Lehet, hogy olyan dolgokat is észrevesz, ami felett mi elsiklanánk, pedig döntő lehet a választásban. Az üzletben üljünk le minden olyan kanapéra, ami tetszik nekünk, mert csak így tudjuk eldönteni, hogy milyen ülésmélység, ülésmagasság és háttámla magasság az ideális számunkra. A Novo Home-ban például 30 féle különböző típust próbálhatunk ki, így lesz összehasonlítási alapunk.
Merjünk kérdezni!
Tegyünk fel az eladónak minden kérdést, ami foglalkoztat bennünket, fontos, hogy minden szükséges információ birtokában legyünk a választás előtt. Kérdezzük meg, hogy hol készül a termék és igyekezzünk megtudni mindent a gyártóról. Ha neves, megbízható cég termékét választjuk, akkor valószínűleg nem fogunk csalódni és sokáig elégedetten használhatjuk majd a megvásárolt bútort.
Intő jel lehet – és sokat elárul az üzlet színvonaláról – ha az eladó nem tájékozott, vagy egyszerűen csak nem szívesen osztja meg velünk az információkat. Egy nívós szakkereskedésben megfelelő és kielégítő választ kaphatunk minden kérdésünkre.
Vizsgáljuk meg aprólékosan a bútort!
Vázszerkezet:
Kezdjük a kanapé belseje felől a kutakodást. Fontos, hogy egy kanapéban minden, ami tartó funkcióval bír keményfából (esetleg fémből) készüljön. Óvakodjunk a puhafából, farostlemezből és kartonból(!) összetákolt daraboktól, mert ezek nem lesznek tartósak. Nyissuk ki az ágyszerkezetet, nézzük meg az ágyneműtartó belsejét, hajoljunk le és nézzünk be a kanapé alá, az apró részletek sokat elárulnak a kivitelezés minőségéről.
Üljünk le az ülőgarnitúrára. Ha azt érezzük, mintha egy padra huppantunk volna le, akkor nagy a baj. A kanapéban valószínűleg nincs rugó. A minőségi ülőgarnitúrában az ülőfelületek alatt minden esetben találunk teherhordó vasalatot, mely a legtöbbször acél hullámrugó (ritkábban bonell) alapanyagú. Ha ilyen kanapéra ülünk le, azonnal érezni fogjuk az ülőfelület ruganyosságát. Nagyon fontos, hogy messziről kerüljük el azt az ülőgarnitúrát, amelyik nem rendelkezik rugós alátámasztással!
Habok:
A rugó alapra a legtöbb gyártó hab fedést tesz, de a minőség itt is nagyon eltérő. A silányabb minőségű darabokban, olcsóbb 20-25-ös sűrűségű hab található, mely beüléskor kényelmesen süppedős és puha, később azonban összeesik, „kátyúsodik” és kényelmetlenné válik. Ez a folyamat sokszor már a bútorboltban kiállított daraboknál elkezdődik és már ott tetten érhető. Mi már találkoztunk egy nagyáruházban olyan ülőgarnitúrával, amelynél belüléskor a vázszerkezetben lévő fa léceket éreztük a fenekünk alatt.
Ha lehetőség van rá, válasszunk az ülőfelületbe 35-ös, 40-es vagy 50-es sűrűségű habokat. Alapszabály, hogy minél sűrűbb a hab, annál tartósabb és strapabíróbb. Választás előtt mindenképpen kérdezzünk rá a beépített hab sűrűségére! Az igényesebb gyártóknál többféle üléskomfort és hab sűrűség közül választhatunk.
Maradjunk pár percig ülve a garnitúrán, mocorogjunk rajta majd álljunk fel róla és üljünk le ismét, ismételjük meg ezt többször egymás után. Figyeljünk, hogy hallunk-e bármilyen nyikorgó-nyekergő „macskahangot”. Ha igen, az vázszerkezeti hibára utalhat, felejtsük el a kiszemelt garnitúrát és keresgéljünk tovább.
A külső borítás: szövet vagy bőr?
Bármilyen anyagot is választunk a legfontosabb két szempont a tisztíthatóság és a kopásállóság. A kopásállósági mutató – Martindale érték – nagy igénybevétel esetén mindenképpen 30 000 felett legyen. A tisztíthatóság tekintetében már nincs ennyire egyszerű dolgunk. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a bőr rendkívül jól tisztítható és tartós anyag, ideális választás gyerekek, kisállatok mellé, viszont az utóbbi néhány évben kicsit talán háttérbe szorult a szövetekhez képest, mivel a bútorszövet gyártás óriásit fejlődött az elmúlt időszakban.
Nagyon tartós Aqua Clean technológiájú, vízzel tisztítható szövetek jelentek meg a választékban, így nagyobb igénybevétel esetén sem kell már aggódnunk a foltok miatt. A Novo Home-ban széles skáláját megtalálja ezeknek az anyagoknak. Ha lehetőség van rá kérjünk egy kis szövetmintát az üzletből és döntés előtt vizsgáljuk meg a lehetséges befutót otthoni körülmények között is. Vízzel tisztítható szöveteknél ne csak a színt vizsgáljuk, hanem kenjünk rá egy kis csokit, hogy a tisztíthatóságot is teszteljük.
Szagoljuk meg az ülőgarnitúrát!
Elsőre ez kérés nagyon furcsán hangzik, de higgyék el nem az. Sajnos időről-időre előfordul, hogy olyan ülőbútorok kerülnek kereskedelmi forgalomba, melyek az egészségünkre káros anyagokat pl. formaldehidet tartalmazhatnak. Ha bármilyen gyanús szagot érez, inkább keresgéljen tovább. Azt ajánljuk, hogy olyan gyártótól vásároljon bútort, amelyik rendelkezik valamilyen minőségbiztosítási rendszerrel (pl. Goldene M – Arany M), ahol a gyártási folyamat maximálisan kontrollált és a felhasznált alapanyagok megfelelnek a legmagasabb minőségi, biztonsági és környezetvédelmi előírásoknak is.
Garancia
Ha jó minőségű kanapét szeretne vásárolni, amelyet hosszú évekig használ majd, tájékozódjon, hogy a kanapéra hány év garanciát ad a gyártó. Maga a garancia idő hossza is jelezheti a kanapé minőségét. Azok a bútor készítők, akik magas minőségű alapanyagokat használnak és kiváló minőségben gyártanak, általában jóval hosszabb garancia időt kínálnak, mint az olcsó kanapék gyártói.
Partner cikk | További cikkek bútor témában