Egy légkondicionáló berendezés segít elviselhetőbbé tenni a forró nyári napokat, azonban számos készüléknek fűtő funkciója is van, amire persze inkább a hidegebb időszakokban lehet szükség. A klímaberendezések téli használata azonban különbözik nyári üzemeltetésüktől, a hideg idő hatására ugyanis a klímák csövei megfagyhatnak. Az alábbiakban eláruljuk, hogy mi okozza ezt, és mi a teendő ilyenkor.
A termosztát korlátjai
A légkondicionáló egységek termosztátja csupán egy bizonyos tartományban állítható. A hűtő fokozat leghidegebb beállítása általában valahol 15°C körül mozog, ezért amikor odakint ennél is hűvösebb a levegő, sokkal észszerűbb és gazdaságosabb megoldás inkább kinyitni az ablakot és szellőztetni egy kicsit.
A melegítő funkció használata
Egyes klímaegységek melegítő funkciót is kínálnak, és akár 30-32°C körüli hőmérsékletet is biztosíthatnak ezzel a beállítással (természetesen ez szabályozható). Ehhez mindössze át kell kapcsolni az üzemmódot (ehhez vizsgálja meg a használati utasítást), és beállítani a kívánt hőmérsékletet az egységen.
Amennyiben az egység melegítő funkciót is támogat, a téli időszak során sem szabad, hogy különösebb problémákba ütközzön, elvégre gyárilag úgy tervezték, hogy képes legyen ilyen körülmények között is működni.
Oda kell figyelnie azonban arra, hogy a klímaberendezés hőmérséklet-érzékelői ne aktiválják a berendezés hűtőanyagát. A hűtési funkció használata semmi esetre nem ajánlott hideg körülmények között.
Mi a teendő, ha megfagy a hűtőcső?
Ha mégis hűtő üzemmódra kapcsolja klímaberendezését, amikor a kinti hőmérséklet alacsony, a lecsapódó pára összegyűlik az egység csőrendszerén és megfagy. Ilyen esetben az egységen átforgó levegő nem képes lehűlni. Ez a fagyás továbbá károkat okozhat az egységben.
A hűtőcső kiolvasztásához először is kapcsolja ki az egységet, majd hagyja úgy legalább egy napig (vagy szükség szerint akár több időre is). A csövek állapotát úgy ellenőrizheti, hogy eltávolítja az egységből a szűrőt, majd belevilágít egy elemlámpával. A csövek általában láthatók az egyik nyíláson keresztül.
Ha a csövek napok elteltével sem olvadnak ki, egy hajszárítóval rásegíthet a folyamatra. A kiolvadás után hagyja néhány óráig száradni a berendezést. Természetesen ilyen esetben sokkal jobb, ha szakember segítségét kéri a kiolvasztáshoz, mert a berendezés szakszerűtlen karbantartása akár súlyos károkat is okozhat.
A szűrők tisztítása
A szűrők tisztán tartása télen is épp olyan fontos (ha nem fontosabb), mint a nyári hónapokban. A legtöbb klímaberendezés szűrői egyszerűen kivehetők, és langyos, szappanos vízzel átmoshatók. Ez után csak meg kell szárítani őket, és már mehetnek is vissza a helyükre.
Ha nem szeretne készülékébe nyúlni, bízza ezt a feladatot egy szakemberre! A szűrők tisztítása azonban nem elhanyagolható feladat, hiszen a koszos szűrők nem képesek felfogni a levegőben terjedő szennyeződéseket.
Miért érdemes klímával fűteni télen?
A legfontosabb szempont a hatékonyság. Ha egy nagyobb házban vagy lakásban csak egy-egy szobában van szükség melegebb levegőre, akkor nincs értelme az egész otthont felfűteni ezért. A klímák képesek melegen tartani azt a helységet, ahová beszerelik őket, ami sokkal gazdaságosabb megoldás lehet.
Ha ön is szeretne spórolni a fűtésen, akkor érdemes télen beszereznie egy új légkondicionálót otthonába. Akkor sem kell aggódnia, ha a fővárosban lakik – ilyenkor általában olcsóbb és kényelmesebb a klímák beszerelése Budapesten, hiszen a szakembereknek is kevesebb a dolga.
Partner cikk | A kép forrása: Pexels / Aleks Michajlowicz