A lakásfelújításba a kisebb állagjavítási munkálatoktól a komolyabb átépítésig minden beletartozhat. Az viszont szinte biztos, hogy bármibe is vágsz bele, a festést nem lehet megúszni. A lakásfelújítás – a mai alapanyagárak és óradíjak mellett rendkívül borsos – tételei közül klasszikusan ez az, amit a saját kétkezi munkáddal kiváltva egy jelentékeny összeget megspórolhatsz. Arról nem is beszélve, hogy mekkora gond tud lenni jó szakembert keríteni, aki pont ráér, amikor szükséged lenne rá. Nem csoda, hogy egyre többen döntenek úgy, maguk csinálják a festést, hiszen nem ördöngösség. Néhány egyszerű szabály betartásával bárki elvégezheti. Ebben a cikkben összeszedtünk három olyan dolgot, amire mindenképpen oda kell figyelned, ha festésre adod a fejedet.
1
Kezdd az alapoknál: így készítsd elő a falat!
A fal megfelelő előkészítése mindennek az alapja. Ha nem, vagy nem megfelelően készíted elő a falat, akkor hiába a nagy igyekezet, hiába a tökéletes festési technika, hiába a drága, jó minőségű falfesték, a végeredmény nem fog mosolyt csalni az arcodra, épp ellenkezőleg.
A fal előkészítésének lépései:
- Ha a korábbi festék már elkezdett leperegni, akkor először egy spakli vagy felkaparó segítségével távolítsd el a nagyobb darabokat.
- A következő lépés a repedések kijavítása glettel. A mélyebb repedésekre – miután glettel kijavítottad – érdemes üvegszövetet fektetni és ezt is egy réteg glettel áthúzni. Így jó eséllyel elkerülheted, hogy újra megjelenjen a repedés.
- Ha megszáradt a glett, jöhet a falcsiszolás. Mivel az évek során rengeteg réteg festék rakódhat a falakra, egy idő után érdemes inkább lecsiszolni a falat, és csak utána festeni ahelyett, hogy felvinnénk rá egy következő réteg falfestéket. A falcsiszolás nem egy hálás feladat, hiszen viszonylag sok időbe telik és elég nagy porral is jár. Egy-egy szoba falcsiszolásához még a kézi csiszoló is jó választás lehet, de amikor egy egész lakás, netalántán egy ház falainak csiszolása áll előttünk feladatként, akkor érdemes valami sokkal hatékonyabb megoldást választani. Ez pedig nem más, mint az úgynevezett falcsiszoló zsiráf. A nevét a hosszú nyeléről kapta, amivel kényelmesen elérhető akár a mennyezet is.
Fotó: Metabo LSV 5-225 elektromos fal- és mennyezetcsiszoló zsiráf, Zákány Szerszámház
A falcsiszoló zsiráf eltávolítja a törmelékeket, festékeket, ragasztókat, vakoló anyagokat egyaránt. Profi festők számára kötelező eszköz, hiszen sokkal gyorsabban és könnyebben elvégezhető vele a meglehetősen monoton, így nem éppen közkedvelt falcsiszolás. Hidd el, ha egyedül szeretnél nekivágni egy teljes ház falcsiszolásának, akkor neked is érdemes rá beruháznod!
- A falcsiszolás után minden csupa por lesz. Ez azért gond, mert poros felületre nem tapad jól a falfesték, így a festendő falfelületet festés előtt portalanítani kell. Portalanításra akkor is szükség van, ha nem falcsiszoló zsiráffal dolgoztál. Többek között erre szolgál a mélyalapozó, amit ugyanúgy kell felvinni, mint egy falfestéket. Egyedül arra kell figyelni, hogy a mélyalapozókat vízzel fel kell hígítani az adott terméktől függően 1:2, 1:3, 1:4, vagy 1:5 arányban. A hígítási arány a mélyalapozó címkéjén van feltüntetve. Ezután már jöhet a festés
Tipp: Ha arra jutottál, beruháznál egy falcsiszoló zsiráfra, keresd fel a Zákány Szerszámház weboldalát, ahol remek minőségű gépek közül válogathatsz!
2
Dolgozz a megfelelő eszközökkel!
Az egyik legfontosabb lépés a megfelelő festőhenger kiválasztása. A festéshez alapvetően festőhengert, teddyt használunk, mivel ezzel lehet a lehető legszebben, legegyenletesebben felvinni a falra a festéket.
Természetesen ma már a festőhengerekből is széles paletta áll rendelkezésre, kaphatók rövidszőrű festőhengerek és hosszúszőrű festőhengerek egyaránt. A rövidebb szőrű festőhengerek a sűrűbb, egyrétegű falfestékekhez valók, a hosszú szőrű hengereket pedig a hagyományos falfestékekhez ajánlják.
Ha nem szeretnél létrázni, akkor érdemes egy hosszabbító nyelet is venni, amely segítségével az egész falat padlótól plafonig le tudod festeni. A sarkok, dugaljak és az egyéb, a henger számára hozzáférhetetlen területek festéséhez, az úgynevezett „snájdoláshoz” emellett még szükséged lesz egy széles ecsetre is.
3
Ügyelj a helyes technikára!
Azaz: a festésnél nem össze-vissza hengerezünk, hanem függőleges mozdulatokat végzünk oly módon, hogy a következő friss réteg egy vékony sávban átfedjen az előzővel. A festőhengert nem szabad nagyon a falra nyomni, mert akkor megfolyhat a festék. Hagyni kell, hogy a henger magától „adja le” a festéket. Ne kapkodj, mert ha túl gyorsan húzod a festőhengert, fröcsögni fog!
Felmerül még a kérdés, hogy, hány rétegben is fessünk? Az egyrétegű festékekkel valóban gyakran elég csak egy réteget felvinni a falra, de nem mindig ennyire egyszerű a helyzet. Ha például korábban az új festékhez képest nagyon eltérő szín volt a falon, akkor például szükség lehet egy második rétegre is.
Partner cikk | további cikkek Lakásfelújítás, építkezés témában