Az egyszobás lakásban egy idősebb nő él, aki szabadidejében szeret sok időt tölteni az unokáival, főzni és varrni. Fontos volt, hogy növeljék a térérzetet, és a nyomasztóan alacsony plafonokat vizuálisan is ellensúlyozzák. Az enteriőrt skandináv stílusban, modern klasszikus elemekkel alakították ki, az egységes térhatást monokróm színpalettával érték el, amelyben hűvös szürke és kék árnyalatok dominálnak és az élénk színfoltok sem hiányoznak.
A megrendelő kívánságai
- Konyha és nappali egybenyitása étkező kialakításával
- Az elszeparált hálószoba megtartása
- Térérzet növelése a nyomasztóan alacsony plafonok ellensúlyozásával
- Játéktér biztosítása kisgyermekek számára
- Praktikus tárolórendszerek kialakítása
A lakásfelújítás előtti állapot
Az alaprajz átalakítása
Eredetileg a lakás kétszobás volt. Az átalakítás során néhány falat eltávolítottak, hogy a funkcionális zónák a helyükön maradjanak, de a lakás világosabb és tágasabb hatást keltsen. A hálószobát beépített szekrénnyel és üvegfallal zónázták. Az átalakítást hivatalosan is jóváhagyták, miután lemondtak a gázról. Az új alaprajz szerint a lakásban van egy konyha-nappali, hálószoba, L-alakú előszoba és egy kombinált fürdőszoba.
A konyhabútort lineáris elrendezéssel tervezték, a két végén magas szekrények találhatók, beépített sütővel, mikrohullámú sütővel és hűtőszekrénnyel. Mivel a nő sokat főz, a konyha maximálisan felszerelt: van mosogatógép, kétzónás főzőlap, valamint alsó és felső szekrények biztosítják a bőséges tárolóhelyet. A mosogató alá vízszűrőt és ételhulladék-aprítót szereltek be.
Tipp: A monokróm tér dinamikáját és mélységét azzal növelték, hogy az alsó konyhaszekrények frontjait mart felülettel látták el.
Az étkezőzóna különlegességei a világos monokróm háttérből kiemelkedő, fából készült kerek asztal és kárpitozott, színes székek. Az asztal elég nagy, hogy a házigazda ne csak étkezéshez, hanem társasjátékokhoz is használhassa az unokákkal.
A nappaliba mennyezetig érő nagy szekrényt terveztek. A vitrin polcain ízlésesen elhelyezett poharak, a nyitott polcokon könyvek és dekorációk találhatók, az alsó részen pedig egy varrógépet helyeztek el.
A megrendelő kérésére extra fekhelyet is biztosítottak az unokák számára, amit egy ággyá alakítható kanapéval oldottak meg. A kanapét nem szokványos módon, háttal az ablakhoz helyezték el, így a tévézóna kényelmesen kialakítható volt vele szemben.
A hálószobában az egyik fal helyett beépített szekrényt terveztek, amely az előszoba és a háló tárolórendszereit fogja össze. Az előszoba felől kabátok, táskák és háztartási eszközök, a háló felől hétköznapi ruhák tárolására szolgál. A konyha-nappali és a háló között üvegfal biztosítja az elválasztást.
A hálóban a semleges színű falakon színes díszítés szolgál hangsúlyos elemként, amely félköríves motívumokat ábrázol. Ezek a motívumok visszaköszönnek az üvegfalon, valamint az asztali lámpán és állólámpán. A semleges háttérhez illeszkedve az ágy szürke kárpitozást kapott.
Probléma és megoldás:
A lakás belmagassága mindössze 2,5 méter, ezért a mennyezetet egyszerűen vakolták és festették – egy álmennyezet legalább 10 centimétert elvett volna a magasságból. A nappaliban alacsony mennyezetekhez tervezett csillár, a hálóban spotlámpák és egy állólámpa kombinációja teremtett otthonos, olvasásra és pihenésre alkalmas hangulatot.
A folyosó egyik falát bordázott díszítőpanelek borítják, ezek ritmust, textúrát és eleganciát adnak, míg a rejtett ajtós megoldás vizuálisan magasabbra emeli a plafont.
A kis fürdőszoba funkcionálisabbá tételéhez megváltoztatták a helyiség konfigurációját – fürdőkád helyett zuhanykabint, fali WC-t és beépített mosógépet terveztek.
további cikkek kis lakás berendezése témában | lakberendezés: Christina Lichik | fotók: Anasztázia Kutyrina