Ebben a mindössze 29 négyzetméteres kis lakásban (az erkély területét nem számolva) él egyedül a fiatal lakberendező hölgy. Rengeteg időt tölt otthon, ráadásul legtöbbször itt dolgozik, ezért a lakást úgy alakította ki, hogy hálórész, kis nappali és egy munkasarok is elférjen benne. A dizájner elmesélte, hogyan rendezte be lakását, megosztotta a sikeres megoldásokat és azt is, hogy mi volt az, ami szépsége ellenére nem vált be.
Az eredeti terv egy összefüggő konyha-nappali térrel, külön tárolóval és fürdőszobával számolt. A tervező a konyha zónáját a szoba közepére helyezte, és alacsony válaszfallal szeparálta el a matracos dobogótól. A konyha oldalán alakította ki az étkező- és nappali részt egy kanapéval. A munkaasztalt az ablakhoz, közvetlenül az ágy elé helyezte. A fürdőszoba területét minimálisan csökkentette az előszoba rovására, hogy egy akasztós szekrény elférjen, és a tárolóból is elvett egy részt, hogy oszlopos szekrényeket építsen be a hűtő és a sütő számára.
A zónák ügyes kialakításával mindössze 29 négyzetméteren öt funkcionális terület kapott helyet: alvóhely, kanapé, konyha, étkező és egy munkasarok.
„A konyha a lakás közepén található, nincs felső szekrénysor, így kényelmesen lehet főzni, miközben beszélgetek a vendégemmel. A munkaasztal az ágy előtt áll, így a számítógépről kényelmesen nézhetek filmeket” – magyarázza a tervező.
A falakat festette, a mennyezetet gipszkartonnal szintezte és szintén lefestette. A padlót egységes, tömör parkettával borította, beleértve a konyhai részt is. A kanapé mögötti falat gipsz panel díszíti, ami pontosan követi a bútor hosszát.
A konyhai hátfal fémből készült – rézlemezből, ami modern és különleges megoldás, bár a tervező szerint nem túl praktikus: „Talán ez volt a legnagyobb hiba. A réz polírozás és kezelés nélkül idővel patinásodik, ami ad egyfajta sármot. Viszont a vízcseppeket szinte lehetetlen eltávolítani, és egy hét intenzív használat után elvesztette az esztétikus megjelenését.”
A munkapult kerámiából készült, amit a tervező rendkívül praktikusnak tart: „Ez a legstrapabíróbb anyag. Bátran ráteszem a forró tepsit vagy edényt, és takarításkor csak sima tisztítószereket használok” – osztotta meg tapasztalatait.
A fürdőszobában kád helyett zuhanyzót választott, akril zuhanytálcával és válaszfallal.
A különálló tárolóhelyiségnek és okos megoldásoknak köszönhetően az enteriőrt nem zsúfolják túl szekrények. A tárolóban kapott helyet a ruházat, cipők, szezonális holmik, valamint olyan fontos háztartási eszközök, mint a ruhaszárító és a ventilátor. Az ágyneműt a dobogó alatti kihúzható fiókokban tartja.
A kompakt, kb 2 méter hosszú konyha bőséges tárolókapacitással rendelkezik az edények és konyhai eszközök számára.
A szobában nincs általános, erős világítás, a tervező zónaspecifikus fényforrásokat alkalmazott: spotlámpák a munkaasztal és a kanapé felett, fali lámpa az ágy mellett, csillár az étkezőasztal felett (a lámpa telefonos alkalmazással szabályozható), és függesztett lámpák a konyhai szekrények fölött, amelyeket éjszaka kapcsol be.
A fürdőszobában a fő világítást süllyesztett spotlámpák biztosítják, a kiegészítő fényeket pedig a tükör és a mennyezet rejtett megvilágítása adja.
„Amikor pihenni szeretnék zuhanyzás közben, a szórt fényt kapcsolom be. Ez elég ahhoz, hogy lássak, de nem bántja a szememet. A tükör rejtett világításával pedig észrevehető a csempék textúrája, ami természetes hatást kelt” – meséli a tervező. „Bár álmodoztam divatos és feltűnő belsőépítészeti megoldásokról, tisztában voltam vele, hogy a munkában eleget látok színt és pörgést. Otthon nyugalomra vágyom. Ezért az enteriőr semleges árnyalatokat és természetes anyagokat kapott. Az elefántcsontszínű falak világossá és meleggé teszik a teret, anélkül hogy üresnek hatna, mint egy teljesen fehér szoba. A fekete szín, a tölgyfa textúrája a padlón és a részletekben, valamint az élénk foltok, például a rozsdabarna székek, élénk poszterek és festmények teszik otthonossá.”
további cikkek kis lakás berendezése témában | lakberendezés: Christina Lichik | fotók: Anasztázia Kutyrina