Számos kérdést kell megfontolniuk azoknak, akik ingatlanvásárlásra adják a fejüket. Mindenki a legjobb befektetési döntés meghozatalára szeretne törekedni, ennek érdekében pedig még mielőtt beleugranának egy ilyen tranzakcióba érdemes tájékozódniuk a lehetőségeikről, az árak, valamint a kereslet-kínálat jelenlegi és jövőbeli alakulásáról is.
Tégla vagy panel? Melyik éri meg jobban?
Talán ez az első kérdés, ami egy lakásvásárlás során felmerülhet. A válasz pedig az árak tekintetében mindenekelőtt attól függ, hogy Budapestről vagy vidékről beszélünk. Az ország legnagyobb részén a panelek árazása alacsonyabb a téglaépítésű társaikhoz képest. A megyeszékhelyek között idén szeptemberben csupán három olyan volt, ahol a téglalakások olcsóbbak voltak a paneleknél: Békéscsaba, Kaposvár, Salgótarján.
A lakástípusok árkülönbségei egyes esetekben igencsak szélsőségesek lehetnek. A megyeszékhelyek közül például a Szegeden és Egerben eladásra kínált lakások között is elég nagy eltéréssel számolhattunk 2019 első őszi hónapjában. Ezeken a településeken ugyanis egy panellakás átlagosan 150 ezer forinttal olcsóbb volt négyzetméterenként, mint egy tégla. Budapesten pedig ez a differencia még nagyobb, átlagosan 250 ezer forint négyzetméterenként.
A megyeszékhelyeink között olyanok is akadtak a vizsgálódásunk időszakában, ahol szinte ugyanolyan árfekvésben kínálták a téglaépítésű lakásokat, mint a paneleket. Ilyen település például Kaposvár, ahol a két lakástípus közötti különbség csupán 10 ezer Ft/m² volt.
Fővárosunkban a kínálat és a presztízs függvényében alakul a lakások árazása. Pest III., IX. és XI. kerületeiben is sokkal, négyzetméterenként akár 200-300 ezer forinttal drágább lehet egy téglalakás négyzetmétere egy panelénál. Ezzel szemben viszonylag kicsi, 40 ezer Ft/m² különbség van XXI. és XXII. kerületek lakásai között. A vidéki nagyvárosokkal ellentétben pedig a fővárosban a téglaépítésű lakások jóval drágább kínálati áron érhetők el, mint a panelek. A szeptemberi átlagárak alapján a legdrágább kerület a téglalakások esetében a XI., míg a panelek esetében a XIII. volt.
Tehát a négyzetméterárak figyelembevételével téglalakást Salgótarjánban, Békéscsabán és Kaposváron, panelt pedig Egerben, Nyíregyházán és Szegeden éri meg jobban vásárolni, míg az ingatlanba fektetők Budapest minden kerületében olcsóbban juthatnak panelekhez, mint téglalakásokhoz.
Új vagy használt lakás? Mit válasszak?
Az ingatlanpiacon jelentős többségben használt lakások adás-vétele zajlik, emellett azonban az újépítésű lakások is egyre népszerűbbek lettek a vásárlók körében. Számos tényező befolyásolhatja a választást, előnyök-hátrányok tömkelegét sorolhatjuk fel egyik és másik esetben is, ami jelentősen megnehezíti a lehetőségeink mérlegelését.
Pénzügyi szempontból elsőre egyszerűnek tűnhet a választás, hiszen egy új lakás drágább, mint egy ugyanolyan paraméterekkel bíró használt társa. Ez azonban nem minden esetben van így, főleg ha a családi támogatási lehetőségekkel is számolunk. Az újépítésű lakások mellett szól még, hogy nagyobb összegű támogatás jár melléjük, kisebb az energiahasználati költségük és nem kell költeni a felújításukra sem. Ha viszont ugyanakkora összegű támogatásra vagyunk jogosultak használt és új lakás esetén is, akkor anyagi szempontból jobban megérheti a használt lakás megvásárlása.
Tehát minden tranzakció egyedi, éppen ezért ennek a kérdésnek a megválaszolása a rendelkezésünkre álló lehetőségek és preferencia rendszerünk alapján kell megtörténnie.
Érdemes egyáltalán ingatlant vásárolni?
A válasz: Attól függ. A KSH legújabb adatai szerint a használt lakások piacán laposodás és enyhe csökkenés, míg az új lakásokén lendületes emelkedés jellemző mind a forgalomban, mind pedig az árakban. További érv, ami egy ingatlanba történő befektetés mellett szól, hogy ez a piac a tőzsdéhez képest sokkalta stabilabb. Az ingatlanbefektetés akkor is jó opció lehet, ha passzív jövedelemre szeretnénk szert tenni, hiszen a lakáskiadásból származó bérleti díj az év minden hónapjában biztosan a zsebünkben fog landolni.
további cikkek ingatlan témában