A német csótány és az ágyi poloska a két legelterjedtebb kártevő, amely a lakásokban és társasházakban előfordul. Amikor elszaporodnak, a házi módszerek már nem hatásosak ellenük.
A panelházakban könnyű a vándorlás, az elektromos csatlakozók ugyanis a legtöbbször ugyanazon a helyen vannak a falban a szomszédnál is. Patkányfronton viszont nyugalom van: a főváros tiszta – legalábbis az irtók szerint.
Aki borzongani akar, annak nem kell feltétlenül horrorfilmet néznie. Elég, ha egy reggel látja, amint a fogkeféjén mászik egy csótány, vagy a csempe rése mögül kandikál ki a csápja, esetleg arra ébred, hogy a homlokán tanyázik a rovar.
A társasházakban időről időre feltűnnek és elszaporodnak különböző rovarok, amelyek ellen a háztartási boltokban kapható szerek már nem használnak. Ilyenkor szakembert kell hívni.
Magyarországon a két leggyakoribb kártevő, amely lakásokban, társasházakban is elszaporodik, a német csótány és az ágyi poloska. Régebben a poloskák megjelenése összefüggött a nem megfelelő higiéniai viszonyokkal, ma azonban a rovarok elszaporodása nincs közvetlen összefüggésben azzal, ki milyen rendet tart otthon. A csótányok és a poloskák elsősorban úgy kerülnek be egy háztartásba, hogy a tulajdonos maga viszi haza őket az új bútorral, a ruháján vagy a csomagjában.
Mindkét állat éjszaka mozog, kerüli a fényt, ezért hosszú ideig nem is tűnik fel a jelenlétük – mondja Jászai Péter kártevőirtó, egészségügyi gázmester.
A német csótány vörösesbarna színű, torukon két hosszanti sötét csíkot viselő, 15-20 mm hosszú rovar, jól alkalmazkodik és igen szapora. A nőstény állat 24-30 petét hord a petetokjában. Ha az ember eltapossa az állatot, a peték ezután is kikelhetnek. A német csótány igazi „akrobata”: nemcsak a padlószinten közlekedik, hanem felmászik a falra, a csövekre, a csillárra és a konyhaszekrényben is találkozhatunk vele, a müzlis tálban. Mindenevők, táplálékukat éles szaglásukkal keresik meg és ahol találnak, hosszú ideig maradnak.
Hódítanak a vérszívók
Egészen másfajta rovarok az ágyi poloskák, ezek ugyanis vérszívók, így az emberi jelenléthez kötődnek, az alvó embert csipkedik. A 4-6 milliméteres, ovális vörösesbarna rovarok nagyon kis helyekre is beférnek, elsősorban a hálószobákban tanyáznak. Az ágyi poloska nem terjeszt betegséget. Ennek ellenére nagy a baj, ugyanis az állami népegészségügyi szolgálat rendszeres monitorozásának adatai szerint az elmúlt öt évben ötszörösére nőtt e vérszívók száma.
Mikor bombabiztos az irtás?
A szakember tapasztalatai alapján bár ritka, hogy egy teljes társasházban vagy lépcsőházban kell elvégezni az irtást, azért volt erre is példa. A kártevők elterjedését segíti a tömbház-építési forma. A csatlakozók ugyanis azonos helyen vannak a fal két oldalán, a rovarok pedig ezen az alagúton kényelmesen átjuthatnak a szomszéd lakásba.
A csótányokat permetezéssel lehet a leghatékonyabban irtani. Ezek a permetszerek érintőmérgek, azaz elég, ha az állat hozzáér a mérgezett felülethez. A másik megoldás a géles eljárás, amikor csalétket helyeznek ki a csótányoknak, amelyek ezt megeszik. Az eljárás előnye, hogy ezeket a csapdákat ki lehet rakni a konyhaszekrénybe vagy az étel közelébe is. A gyomorméregnek másodlagos hatása is lehet. A csótányokra jellemző a kannibalizmus, így ha egy mérgezett állatot elfogyaszt egy másik, nagy valószínűséggel az is elpusztul. Az ágyi poloskák irtását ma már nem az emberre is veszélyes ciánnal végzik. A ma használatos permetszerekkel az ágyat, a falakat is be lehet vonni.
A kártevőirtás díjai
Ágyi poloska irtása: 10 000 – 20 000 forint
Bolhairtás: 8 000 – 20 000 forint
Csótányirtás: 6 000 forinttól
Hangyairtás: 8 000 – 13 000 forint
Darázsirtás: 11 000 – 15 000 forint
Ott a farka, ott a farka…
Bár e sorok írója néhány héttel ezelőtt látott egy patkányt végigvonulni egy VI. kerületi társasház udvarán, Budapest a világon az egyedüli nagyváros, ahol a patkányok évtizedek óta nem okoznak gondot. A mentesítést a hetvenes évek elején módszeresen kezdték meg. A rendszeres irtásnak köszönhetően évente már csak valamivel több, mint 100 bejelentés érkezik patkányokról. Közterületen ingyenes az irtás, társasház esetében a költségeket a háznak kell állnia.
Az egerek gyakrabban fordulnak elő családi házakban, kamrákban, de társasházakban is megjelenhetnek. Nemcsak azért veszélyesek, mert mindent megrágnak, ami az útjukba kerül, hanem azért is, mert ürülékükkel különböző betegségeket terjesztenek. Hatásos a bejutási útvonalak betömése és olyan, etetőládákba helyezett irtószerek használata, amelyek nem jelentenek veszélyt a gyerekekre vagy a többi háziállatra.
A vonatkozó miniszteri rendelet (18/1998 NM. rendelet) évente kétszer ír elő kártevőirtást a tömegszállásokon, szállodákban, panziókban. Egyébként minden házban érdemes ezzel a gyakorisággal elvégezni a munkálatokat, megelőző jelleggel. A társasházaknál az irtás kivitelezése nem egyszerű feladat, hiszen ilyenkor nemcsak a lakásokat kell egyenként mentesíteni, de a pincéket, mérőhelyiségeket, hulladéktárolókat és a mélygarázst is, így a lakók együttműködésére van szükség.
forrás: Házforum »