Amikor lakóhelyet választunk magunknak, a leggyakrabban olyan szempontokat veszünk figyelembe, mint az infrastruktúra, a költségvetésünk, a biztonság, illetve a személyes preferenciáink. Az már kevésbé szokott eszünkbe jutni, hogy mennyivel kényelmesebb, ha az orvosok, akikhez rendszeresen járunk – tipikusan ilyen például a fogorvosunk –, szintén a közelünkben vannak.
Ha a jelenlegi otthonunk környékén még nem találtuk meg az ideális szakembert, akkor nem árt egy kis kutatás végezni. De hogyan fogjunk bele? Milyen módon találhatjuk meg a számunkra tökéletes fogorvost? És egyáltalán: miért fontos mindez?
Tippek a tökéletes szakember megtalálásához
Az alábbi lépéseket követve szinte biztosak lehetünk abban, hogy a féléves szűréseken vagy az esetleges problémák kezelése során a lehető legjobb kezekben leszünk.
Kérjünk ajánlásokat!
Az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy megtaláljuk a legjobb fogorvost, az az, ha a környéken élő barátoktól, családtagoktól vagy kollégáktól kérünk ajánlásokat. Ha nem laknak ismerősök a közelünkben, akkor bátran érdeklődhetünk a szomszédoktól, a helyi vállalkozásoknál – például a lakásunkkal szemben található pékségnél –, vagy akár a gyermekünk helyi iskolájában is többi szülőtől.
Emellett beléphetünk közösségi médiás csoportokba is, sőt a Google értékeléseit is végigböngészhetjük, hiszen általában ezek is reális képet adnak egy-egy orvos kompetenciáiról. Azok, akik már rendelkeznek tapasztalatokkal egy adott fogorvos kapcsán, nagyon sokat segíthetnek abban, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb szakembert.
Ellenőrizzük a szakmai hátteret!
Miután már kaptunk néhány ajánlást, ne habozzunk: ellenőrizzük a fogorvosok szakmai hátterét is! Győződjünk meg arról, hogy rendelkeznek-e megfelelő oklevelekkel és engedélyekkel, valamint nézzük meg azt is, hogy milyen szakmai tapasztalattal bírnak!
Találkozzunk személyesen!
Mielőtt végleges döntést hoznánk, nem árt személyesen is találkozni a kiszemelt fogorvossal. Ez lehetőséget ad arra, hogy jobban megismerjük a szakembert, megnézhetjük, hogy szimpatikus-e élőben, hogy könnyen megtaláljuk-e a közös hangot. A jó kommunikáció rendkívül fontos a fogorvos és a páciens között. Győződjünk meg arról, hogy a kiválasztott fogorvos türelmes, megértő és készséges. Ezt könnyen ellenőrizhetjük: egy ilyen találkozó alkalmával feltehetünk neki kérdéseket, amelyek számunkra fontosak. Ilyen lehet például, hogy elfogadnak-e egészségpénztári kártyát, vagy hogy a rendelőben működik-e szájsebészet is.
Vizsgáljuk meg a rendelőt!
A személyes találkozó már csak azért is fontos, mert ennek során megnézhetjük, hogy milyen az adott fogorvos rendelője. Az első alkalommal nézzünk körbe, értékeljük a környezetet, a felszerelést és a higiénia színvonalát. Egy tiszta és modern rendelő alapvetésnek számít, egy ilyen helyen valószínűbb, hogy komfortosan érezzük magunkat és szívesebben megyünk a vizsgálatokra, kezelésekre.
Vegyük figyelembe a különleges igényeket!
Ha bármilyen különleges igénnyel rendelkezünk – például gyermekünk fogorvosi ellátására is van szükség a sajátunk mellett, vagy olyan problémánk van, amihez szájsebészetre is szükség lesz –, azt mindenképpen jelezzük. Érdeklődjünk, hogy a kiválasztott fogorvos vagy rendelő ezeket a szolgáltatásokat nyújtja-e vagy sem!
Számoljunk a nyitva tartással is!
Az, hogy a fogorvos közel van a lakhelyünkhöz, csak félsiker. Hiába van ugyanis a rendelő néhány perces sétára tőlünk, ha csak olyan időpontokban rendelnek, amikor mi épp munkában, vagy a gyerekek pont iskolában vannak. Gondoljuk át, hogy milyen időpontokban tudunk rendszeresen eljutni a fogorvoshoz, és keressünk olyan szakembert, aki ezt lehetővé teszi!
Tartsuk szem előtt az árakat!
Kétségtelen, hogy az egészségünkre nem lehet árcédulát ragasztani, tehát nem lehet az árszabás a fő szempont – de azért ezt is figyelembe kell venni. A magánegészségügyben igen nagy eltérések lehetnek a rendelők között ezen a téren, ezért érdemes a weboldalon előre ellenőrizni a feltételeket, nehogy a kezelés után érjen minket a hidegzuhany.
Kérdezzünk a kezelési lehetőségekről!
Az első látogatás előtt feltétlenül kérdezzük meg a kiválasztott fogorvost arról, hogy milyen kezelési lehetőségeket kínál, és hogy hogyan kezeli a különböző fogászati problémákat. Ha van valamilyen konkrét gondunk – például koronát szeretnénk csináltatni az egyik fogunkra –, akkor nem árt olyan orvos mellett letenni a voksunkat, aki erre specializálódott. Mindenesetre a megfelelő szakembernek széleskörű tapasztalattal és szolgáltatási körrel kell rendelkeznie.
Járjunk el rendszeresen!
Ha már megtaláltuk a megfelelő szakembert, aki ráadásul közel található az otthonunkhoz, akkor járjunk is el hozzá rendszeresen! Optimális esetben évente legalább kétszer ajánlott elmenni egy ellenőrzésre, hiszen ezzel hosszú távon megőrizhetjük a fogaink egészségét. Az ilyen vizsgálatok során fény derülhet a kezdődő problémákra, így elkerülhetjük a bonyolultabb, kellemetlenebb és nem utolsósorban drágább kezeléseket vagy a komolyabb szájsebészeti beavatkozásokat. Emellett a fogorvos tanácsokat is adhat, hogy minél tovább megőrizhessük a fogaink állapotát – mindezzel tehát csak nyerhetünk.
Partner cikk / Támogatott tartalom