„Teltház van a MaxCity-ben! Gyakorlatilag tele van a parkoló!”- hangzott el egy kiállító szájából ez a mondat. És valóban, a DESIGN+ kiállításnak köszönhetően, az áruház kiemelkedő látogatószámot produkált a hétvégén.
Az alábbiakban Szabó Kitti lakberendező foglalja össze gondolatait a DESIGN+ Kiállítás látogatása után:
Én kimondottan az új dolgok miatt mentem ki, hogy saját szememmel lássam, kikre kell figyelni, vagy felfigyelni! Az új dolgok, az innováció érdekelt és a meglévő termékek szemrevételezése… Több olyan céggel találkoztam, akik neves külföldi tervezők termékeit forgalmazzák, de róluk egy későbbi cikkben térek ki. Érdemes! Most inkább a magyar tervezőkről, kortárs iparművészekről ejtenék pár szót. Az köztudott és elismert, hogy a magyar formatervezés nemzetközi sikereket is szép számban begyűjtött már! Most tekintsük meg miért is olyan egyértelmű ez a megállapítás!
Szentirmai-Joly Zsuzsanna Luciole lámpái, Farkas Kata – Helyzetek című festménye
A kiállító teremben elsőként a Vakum Design standján akadt meg a szemem. A nemrégiben alakult design shop a kényelmes, használható élettér és a megfizethető design híve. A hozzáértők több design darabot is észrevehetnek, de amire most figyelni kell a képen az a két Luciole falilámpa, melyeket Szentirmai-Joly Zsuzsanna, szövött anyagtervező iparművész tervezett. (első kép fent)
A Palmetta Design szentendrei mintaterméből hozott a kiállításra pár számomra kedves darabot. A galériában folyamatosan fellelhetőek aktuális, valamint klasszikusnak számító, magyar és nemzetközi innovációs design termékek.
Pongrácz Farkas – Plümo lámpacsalád:
Ha lehetek egy kicsit elfogult, egyik személyes kedvencem a plümó lámpa… Na jó, bevallom beleszerettem a plümóba, olyannyira, hogy egy kis darabkát még haza is hoztam! Annyira kreatív és mégis olyan egyszerű, hogy szinte már fáj, hogy eddig ez senkinek nem jutott eszébe! A plümó kifejezés a magyarban honosodott, jelentése dunyha, lábdunyha. Innen kapta nevét ez a lámpacsalád, merthogy olyan a formájuk, mintha ablakba, szellőztetni kirakott dunyhák lennének. Egyszerű mégis zseniális:
A több darabból álló sorozatból, kedvünkre válogathatunk, mi is kerüljön az étkezőasztalunkra. Gyimóthy György – Twinny – Do-Do – Sticky:
A baráti összejövetelekre, vagy gyerekzsúrokra ajánlott pohárjelölők fröccsöntött műanyagból készültek, rozsdamentes acél csiptetővel. Gyimóthy György – ZaZoo:
Ezeknek a kis figuráknak a különlegessége, hogy funkció nélküli szuvenír dísztárgyak. A tervező alapkoncepciója az volt, hogy a külföldiek, igazi magyar termékkel térjenek haza, de a magyarok is szívesen válasszák otthonuk díszének! A magyar népi motívumokkal díszített babák hat különböző karaktert testesítenek meg. Juhász-Váczi Henriett – FOLQA:
Kézzel készített keményfa vajkés és spatula. Balogh Zsolt – Propeller:
Kicsit bohókás gondolat madarat tenni az asztal közepére. Engem leginkább kis kolibrikre emlékeztetnek. A bibi család tagjai: bibi, mint fogpiszkálótartó, bibi-mama, mint szalvéta, vagy virágtartó és a bibi-baba, a tojásnak álcázott só-és borsszóró. Mika& Heni – BIBI series:
A Novo Budapesten gyártja ezt a habkönnyű anyagból készült polcrendszert. Teljesen olyan mintha laminált anyag lenne, ami ilyen vastagságban igen súlyos, de ez esetben egy habosított anyagra viszik fel a dekort, emiatt igen könnyű, mégis stabil, terhelhető szerkezet a végeredmény. Az anyag könnyen megmunkálható, így íveket is egyszerűen alakíthatunk ki belőle. Lebegő habkönnyű polcrendszer:
Több iparművész is képviseltette magát a DESIGN+ kiállításon alkotásaival, így most megemlítenék néhány számomra kedves darabot.
Staszkiv Milán márványasztalának készüléséről a Facebook-on láttam képeket. Kifinomult forma, precíz kivitelezésben. Igazán kecses darab lett. Remélem többet is látunk majd a munkáiból! Staszkiv Milán – márványasztal:
Buza Krisztina iparművész lámpái szemet gyönyörködtető, forma- és színvilágukkal, lenyűgöző szórt fényükkel meghitt hangulatot tudnak varázsolni bármely térben. A leginkább újrahasznosított anyagokból, környezetbarát technológiával készülő lámpák különlegessége, hogy nem forrósodnak fel és régi lámpavázakra is felszerelhetőek. Buza Krisztina iparművész lámpái:
Juhász Ádám design lámpái a geometrikus formák tökéletes összjátékaként tündököltek a kiállításon. Az Ellipse lámpák változatos formában léteznek, egy jól megválasztott darab igazi dísze lehet a lakásnak. Juhász Ádám – Ellipse design lámpák:
Gulyás Judit egyedi szőnyegeivel már számos elismerést begyűjtött. A leginkább a természetből és a geometrikus formákból ihletet merítő iparművész néhány lenyűgöző alkotását is megcsodálhatták a látogatók. Engem leginkább a rét névre hallgató alkotása nyűgözött le.
Oláh Sándor, az alumínium keret mögé rejtett ledek különleges fényjátékát a furatokkal és az anyag elvékonyításával éri el. A kis és nagy felületen egyaránt szépen érvényesülő, végtelenül variálható minták lehetővé teszik, hogy csupa egyedi darab jöjjön létre.
Oláh Sándor – Világító tükör és létra:
Végül, de véletlenül sem legutolsó sorban Hajtmanszki Zoltán fotóművész alkotásairól mutatnék néhány képet. A különleges munkákat a művész, tükrözéssel hozza létre. Érdemes megfigyelni, hogy nem mindig a teljes kép duplikálódik, hanem az alkotó művészi szabadságának köszönhetően válik egyedi alkotássá. Az így kapott kép üvegre, vagy plexire helyezése számos formában felhasználható, akár térelválasztóként, vagy világítótestként is funkcionálhat. A művészt az ember közvetlen környezetében lévő természet inspirálja.
Szöveg: Szabó Kitti lakberendező. weboldala: itt »