Modern világítás tervezési ötletek, melyek megkönnyítik a mindennapi életet, növelik a kényelmet és vizuálisan vonzóbbá teszik az enteriőröket – a festhető gipsz spotlámpától az intelligens világításon át a mozgásérzékelős lámpákig.
A fény nemcsak a hangulatunkra van hatással: kényelmesebbé és funkcionálisabbá teszi az életteret. A tervezők több érdekes trükköt és megoldást alkalmaznak a világítás megoldások területén – nézzünk meg néhányat.
Gipsz lámpa, gipszkartonba építhető szpotlámpa
A kényelmes enteriőr kialakításához a tervezők azt javasolják, hogy többféle világítási forgatókönyvben gondolkodjunk: általános világítás, helyi ill. funkcionális világítás, hangsúlyfények és hangulatvilágítás. Az általános világítás leggyakrabban az álmennyezetbe épített spot lámpatestek, sínes lámparendszerek és különböző csillárok formájában valósul meg.
Ha olyan lámpákat szeretnénk a mennyezetbe építve, melyek szó szerint beleolvadnak a felületbe, válasszunk a különböző gipsz lámpák, gipszkartonba építhető szpotlámpák közül. A mennyezet színére festve szinte láthatatlanok, és nem hívják fel magukra a figyelmet, ennek eredményeképpen a gipszlámpák könnyen illeszkednek bármilyen modern enteriőrbe, minimalista megjelenésűek. Falra is szerelhetőek, lábazati világítás, lépcsővilágítás szerepét is betölthetik.
Sínes lámpatestek
A sínes világítás rendszer fontos előnye az irányított fénysugár. Minden egyes lámpatest könnyen elfordítható a kívánt irányba, mozgatható, áthelyezhető a sín mentén vagy külön-külön kapcsolható. Ha növelni vagy csökkenteni kell a fénymennyiséget – szintén nem probléma, a sínes lámpa rendszer újabb lámpatestekkel bővíthető.
Intelligens világítás, okos lámpák
Az alvásszakértők azt javasolják, hogy lefekvés előtt kapcsoljunk be egy halvány, meleg fényt – ez megnyugtatja az idegrendszert, és segít fokozatosan beindítani az alváshoz szükséges folyamatokat (melatonin termelést). De ugyanott szükség lehet világos hideg fényre is, ezért a kényelmes világítás érdekében fontos, hogy szabadon növelhessük vagy csökkenthessük a fényáram intenzitását és szabályozhassuk a színhőmérsékletét. Pontosan ezért felelősek az intelligens lámpák – további kényelmi és praktikus funkciók mellett mint a távvezérlés telefonos alkalmazáson keresztül vagy távirányítóval és időzítés.
Dekoratív világítás
A tervezők projektjeikben gyakran használnak dekoratív világítást a függesztett szekrények, polcok, tükrök és 3D falpanelek kiegészítésére, érdekes textúrák kiemelésére. Az ilyen világítás ugyan nélkülözhető, viszont segít hangsúlyozni a belsőépítészeti megoldásokat. Például a fürdőkád oldalán az alul beépített világítás lehetővé teszi, hogy ne kelljen bekapcsolni a mennyezeti világítást, és nyugodtabb környezetet teremtsünk a helyiségben hangulatvilágítással. Ezenkívül az ilyen megvilágítás vizuálisan “felemeli” a kádat a padlóról, és optikailag könnyebbé teszi a kis teret.
Mozgásérzékelős lámpa
Néha kényelmesebb, ha a világítás automatikusan bekapcsol – például amikor egy gyermek éjszaka egy hosszú folyosón megy a WC-re, vagy amikor a házba lépve tele a kezünk. Az ilyen és ehhez hasonló esetekre találták ki a mozgásérzékelős lámpákat, a fény felgyullad, amint érzékeli a közeledésünket, és kialszik, amikor távozunk. Ez kényelmesebbé teszi az életet, és különösen LED kivitelben, egy mozgásérzékelős lámpatest tudatos, pénztárca- és környezetkímélő választást jelent.
Funkcionális világítás, szekrényvilágítás
Ahhoz, hogy könnyebben megtaláljuk a keresett holmit a szekrényben, érdemes a polcok belső megvilágításáról gondoskodni. Ez a legkényelmesebb az automatikus bekapcsolással: kinyitjuk a gardróbszekrény ajtaját – és a fény bekapcsol. A különböző bútorvilágítás megoldások ideálisak nappaliban, polcokon, konyhaszekrényben.
További ötletek lakás, ház belső tereinek megvilágításához.
Kültéri világítás ötleteket itt találsz
.