A minimalizmus azt jelenti, hogy kevesebbel élünk: kevesebb színnel, kevesebb giccsel, kevesebb vizuális zajjal, kevesebb holmival. A minimalista stílus nem az érzékszervi megvonásról vagy az állandó takarításról szól; sokkal inkább arról, hogy az értelmetlen tárgyak tömkelege helyett inkább egy maroknyi dologra összpontosítunk, melyekre valóban szükségünk van, és amiket szeretünk.
Az emberek vagy vágynak a minimalista stílusra, vagy irtóznak tőle. Ha az előbbi táborba tartozol, akkor valószínűleg az egyszerűsége, a nyugodt hangulata és a könnyű karbantarthatósága miatt vonz. Egy rohanó, túlstimuláló világban igazi élvezet hazatérni egy olyan otthonba, mely letisztult vonalaival, formáival és felületeivel a nyugalom oázisa.
A minimalizmus a legszükségesebbekhez való visszatérésről szól,
és ez a rendetlenség eltüntetésével kezdődik. Ha a lecsupaszított megjelenés tetszik neked, akkor valószínűleg eleve nincsenek felesleges holmijaid. Teljesen elfogadható – sőt, egyes puristák szerint kívánatos -, ha a minimalista térben nincs egyetlen felesleges tárgy sem. Egy olyan szoba azonban, melyben még egy könyv sincs a dohányzóasztalon vagy egy festmény a falon, hidegnek és sterilnek tűnhet. Néhány látványelemmel adj személyiséget a térnek: egy merész színű tálca egy elegáns vázával a tetején, egy szobor a sarokban, egy drámai függőlámpa vagy csillár, könyvek rendezett sora minimalista terekben is fontos kiegészítők.
Visszafogott színpaletták
Nehéz a minimalista megjelenést megvalósítani egy olyan szobában, mely tele van színekkel, ami sok vizuális aktivitást teremt még a felesleges részletek nélkül is. Ehelyett válassz visszafogott, a szemet kímélő semleges színeket. A fehér a minimalizmus kvintesszenciája, de ha túl szigorúnak vagy sterilnek érzed, válassz krémszínű, bézs és pasztell árnyalatokat, vagy alig észrevehető zöldet, kéket, levendulát és khaki színt. Tedd érdekessé és kontrasztossá a teret egy csipetnyi feketével vagy kávébarnával.
Ha egy hangsúlyosabb színfoltra vágysz, találd meg a módját, hogy úgy hozd be a dekorációba, hogy ne zavard meg a szoba nyugodt hangulatát. Ha túlzásba viszed, a tér olyan lesz mint amikor túl sok sminket visel valaki. Egyetlen jól eltalált festmény, egy színes fal vagy falsáv, egy keskeny folyosó telített árnyalattal festve elég lehet. Még jobb, ha a csipetnyi élénk színeket olyan kiegészítőkön keresztül juttatod be, melyeket könnyen lecserélhetsz, ha megunod őket: néhány díszpárna, egy tálca, néhány könyv, stb.
A minimalizmus nem mindig a monokróm felületekről, a dekoráció hiányáról és a hófehér falakról szól. Az alábbi képen a tervező az egyik falat fényes fotótapétával hangsúlyozta.
Letisztult, kényelmes bútorok
A bútorok határozzák meg a minimalista teret, és adják vizuális vonzerejének nagy részét. Gondold végig, mi a lényeges a szobádban. Szükség van három asztalkára, több szekrényre és egy hatalmas kredencre? Mennyi az a minimális bútormennyiség, amire szükséged van ahhoz, hogy optimális szinten tartsd a kényelmet és a praktikusságot? Ha eldöntötted, mit tartasz meg, és mit hagysz ki, keress olyan ülőbútorokat, asztalokat, vitrineket és egyéb darabokat, melyek letisztult formavilágúak, és nem tartalmaznak díszítéseket. A minimalizmus nem jelenti azt, hogy kényelmetlen – de kerüld azokat az ülőbútorokat, melyeknél a tervező a használhatóság helyett túlzottan a dizájnra fókuszált.
A tárolás és szervezés fontossága minimalista terekben
Mindennek helye van, és minden a helyén. A minimalista megjelenés melletti elköteleződés a rendezettség melletti elköteleződést jelenti, és a rendetlenséget akkor a legkönnyebb megszüntetni, ha minden tárgynak megvan a maga kijelölt helye. Egy minimál konyhában a konyhai eszközök, az edények letisztult bútorfrontok mögött rejtőznek, így biztosítva az egységes megjelenést. Ha igazán ambiciózus vagy, a fiókokban és szekrényekben profi rendszerezőkkel tarthatsz tökéletes rendet, hogy otthonod ízig-vérig minimalista legyen.
A nyitott polcokról sem kell lemondani egy minimalista térben, de alaposan át kell gondolni, hogy mi az ami a látványával szervesen illik a rendezett enteriőrbe.
Csupasz ablakok, modern függönyök
A díszes drapériák és a fodros textilek túlöltöztetnek egy minimalista szobát. Tartsd dísztelenül az ablakokat, és hagyd, hogy az egyszerű belsőépítészetük érvényesüljön. Nem bírod elviselni, a teljesen csupaszon hagyott ablakokat? Ha valamilyen függönyt mindenképp alkalmaznál, válassz a letisztult, modern megoldások közül mint a lapfüggöny, a római roló, sávroló, roletta vagy pliszé függöny.
Finom minták, gazdag textúrájú anyagok
Ha egy minimál térben valamilyen minta használata mellett döntesz, tervezz visszafogottan. Még egy olyan egyszerű dolog is, mint egy csíkos paplan vagy egy tyúklábmintás takaró, felboríthatja egy minimalista enteriőr gondosan megszervezett egyensúlyát. Ha egyáltalán használsz mintát, az legyen kis léptékű és szolid. Egy alternatíva: válassz olyan textúrájú anyagokat, melyek minta nélkül is dekoratív megjelenéssel bírnak. Az anyagok gazdag textúrája kiválóan helyettesíthet bármilyen dekorációt. Beton, fa, márvány, porcelán, természetes textíliák – a különböző textúrák kombinációja még érdekesebbnek tűnik, mint a színekkel való játék.
Nyitott tér, tágas, könnyed hatás
A tágas, könnyed, nyitott terek adják a minimalista stílus pihentető vonzerejét – a felesleges válaszfalak eltávolítása optikailag megnöveli a teret, ami kulcsfontosságú a minimalista esztétikában, a természetes fény szabadabban áramlik, ez világosabbá és szellősebbé teszi a lakást. A vizuális harmónia könnyebben megteremthető a tágasabb terekben. Ha nem tudsz változtatni a falak által meghatározott elosztáson, adj a dekorációhoz több fényes felületet és üveget – ezek segítenek tágasabbnak mutatni a teret. A magasfényű vagy üveg felületeket jól átgondolt világítási megoldásokkal még jobban kihasználhatod.
.