Egy modern lakás esetében ma már alapfeltételnek tekinthető, hogy a nyílászárókra megfelelő minőségű kültéri árnyékolók kerüljenek, melyek nemcsak otthonunk megjelenését, hanem szigetelését és vagyonvédelmét egyaránt pozitívan befolyásolják, magánéletünk megóvásáról, illetve általános komfortszintünk növeléséről nem is beszélve. A redőnyválasztás nehézségeivel sokan csak akkor szembesülnek, amikor előkerülnek a konkrét részletek, hiszen az árnyékolástechnika világa olyan mértékű fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, hogy ma már nem elegendő csak bemenni a boltba, és egy normál redőnyt kérni az eladótól.
Manapság ugyanis a redőnyök egyfajta többfunkciós kiegészítővé váltak, melyek rengeteg lehetőség mentén próbálják meg kielégíteni a vásárlók igényeit. Emiatt a vásárlás előtt nagyon sok kérdésben kell dönteniük a leendő tulajdonosoknak, a választás pedig soha nem egyszerű, éppen ezért született ez a redőnyválasztási kisokos, hogy a legalapvetőbb kérdésekben határozott válaszokkal szolgáljon.
Vakoljunk vagy ne?
Általában ez az egyik legnehezebb kérdés a redőnyválasztás kapcsán, amire mégis nagyon hamar megszülethet a válasz, hiszen az esetek 75 százalékában már nincs beleszólásunk abba, hogy milyen tokszerkezetet válasszunk az árnyékolóhoz. Ennek az oka nem más, minthogy a vakolható tokkal ellátott redőnyök bár valóban rendkívül szép és letisztult hatást keltenek – hiszen a szekrény és a lefutók egyaránt a homlokzat mögé kerülnek –, hovatovább a hőszigetelést is megtámogatják, azonban beépítésük elkészült homlokzat kialakítását követően már nem valósulhat meg. Egy vakolható redőnyt ugyanis kizárólag építkezéskor vagy utólagos homlokzati hőszigetelés kialakításakor lehet telepíteni, amit nem árt figyelembe venni a döntéskor.
Nyilván nem kell kétségbeesni akkor sem, ha túl sokáig halogattuk a kérdést a megfelelő kültéri árnyékoló kiválasztása kapcsán, hiszen amikor a vakolható típusok nem alkalmazhatók, akkor lépnek színre a külső tokos alternatívák. Esetükben ugyan a redőnyszekrény és a lefutók is láthatók maradnak – ellenben színezéssel javítható az összképük –, de cserébe az esetek 99 százalékában szinte bármelyik nyílászáróra felszerelhetők, méghozzá bármikor. Sőt mi több, nem szabad elmenni amellett a tény mellett sem, hogy ez a kialakítás a legtöbb esetben még olcsóbb is!
Legyen alumínium!
Szintén nagy fejtörést szokott okozni az emberek körében, hogy a leendő redőny alumíniumból vagy műanyagból legyen inkább? Sokak számára az eltérő alapanyag csak annyit jelent, hogy az egyik olcsóbb, a másik drágább, de valójában ennél sokkal nagyobb eltérés mutatható ki a kettő között. Sőt mi több, érdemes kiemelni, hogy a műanyag árnyékolókból érdemes inkább a jobb minőségű termékeket választani, melyek értelemszerűen magasabb árkategóriát is képviselnek, tehát a végösszeg tekintetében a két típus között már nem sok különbséget tapasztalhatunk. Ha mindennapi használatra keresünk redőnyt, és fontos a látvány, a tartósság, valamint a könnyed motorizálhatóság, akkor az alumínium legyen a befutó. Hogy miért?
Egyrészt azért, mert valóban mutatósabb megjelenéssel rendelkeznek, az árnyalatok jobban előjönnek rajtuk színezés után, miközben a könnyűfém szerkezetnek hála sokkal strapabíróbbak, hovatovább a vagyonvédelmet szintén növelik. Bár az árnyékolási teljesítmény tekintetében ugyanazt kínálják, mint a műanyagok, ellenben jobb hőszigetelők, és az extrémebb időjárási jelenségekkel szemben is sokkal ellenállóbbak. Mozgathatóságuk ugyanolyan könnyed a gurtnis kialakítás esetén, de nagy előnyük, hogy könnyebben beépíthető hozzájuk elektromotor, ami a műanyag típusoknál bizonyos esetben problémát okozhat.
Felejtsük el a gurtnit!
A gurtni még mindig hatékony, hovatovább közkedvelt és közismert megoldás a redőnyök mozgatására, de itt az ideje továbblépni. Ez a technológia ugyanis már a múlté! A motorizálás ugyanis ma már nem a távoli jövő az árnyékolástechnika világában, hanem a mindennapok része, egy megszokott alternatíva, mely lehetőséget biztosít arra, hogy redőnyeinket rendkívül könnyedén, akár egyetlen gombnyomással is mozgathassuk a kapcsolódó távirányító segítségével.
Bár tény és való, hogy a gurtni kialakítása egyszerűbb és olcsóbb, hiszen az elektromotor bekötéséhez – mely a tengelyben kap helyet, tehát nem növeli az árnyékoló méretét – szükséges lesz elhúzni az elektromos hálózatot a redőnyszekrényhez, azonban ezt a kis pluszmunkát leszámítva csak előnyünk származhat az elektromos megoldásból.
Az okosítás hasznos lehet!
Az egyik ilyen előny például a redőny okosításának a lehetősége! Ha eldöntöttük, hogy elektromos árnyékolót akarunk, akkor már csak karnyújtásnyira vagyunk attól, hogy a termék automatizált, vagyis önműködő funkciókkal is rendelkezzen. Ennek a lényege, hogy különféle szenzorokat, szél- vagy fényérzékelőket lehet csatlakoztatni a motorhoz, melyek beállításaink függvényében képesek maguktól mozgásra bírni a redőnypalástot.
Ez nemcsak kényelmi funkciókat tölthet be – reggel magától beengedi az első napsugarakat, este pedig kizárja a külvilágot –, hanem a biztonság tekintetében is rengeteg extrával tud szolgálni. Példának okáért vihar idején leenged, hogy a nyílászárókat megvédje a jégtől vagy a szél által felkapott hordaléktól, a folyamatos mozgással pedig megtévesztheti az illetéktelen behatolókat még akkor is, ha hetek óta üresen áll a házunk.
Számít a szín?
A köztudatba valamiért beleivódott, hogy a redőnyök színe meghatározza hatékonyságukat. Ez ebben a formában egyáltalán nem igaz, hiszen ezek az árnyékolók olyan vastag alapanyaggal rendelkeznek, hogy egy fehér vagy fekete színű palást ugyanolyan hatásos tulajdonságokkal rendelkezik minden tekintetben. A szín azonban mégis sokat számít, mert a redőnyök ma már egy fontos esztétikai elemként funkcionálnak otthonunkon, ezáltal kiegészítik a ház vagy a nyílászárók megjelenését, hiszen a szivárvány szinte minden árnyalatában, sőt kombinálva is kérhetők, emiatt pedig érdemes lehet alaposan megfontolni a választást.
ajánlatunk: Redőnyvilág | további praktikus lakberendezési ötletek, tippek