A lakberendezés és az építkezés során is fontos szempont a megfelelő térkihasználás. A mai, modern otthonok esetében már nem az az elsődleges irány, hogy a lakóterületek minél nagyobbak legyenek, ez különösen igaz a magas négyzetméter áron megvásárolható lakásokra. De az utóbbi időben a családi házak építésekor is lényeges aspektus a gazdaságos térkihasználás és az esztétikum. Tolóajtókkal rengeteg helyet szabadíthatunk fel, az alábbiakban adunk néhány ötletet helytakarékos megoldásokhoz.
Hogyan spóroljunk helyet és pénzt a belső nyílászárókkal?
Képzeljük el a helyzetet: veszünk egy szuper lokációval és adottságokkal rendelkező, kis belvárosi lakást, amelynek négyzetméter ára alulról vagy felülről verdesi az egymillió forintot. Amennyiben a fürdőszobát, a konyhát, a nappalit vagy a hálószobát hagyományos nyíló ajtóval szereljük fel, rengeteg helyet veszítünk azzal, hogy biztosítjuk a nyitás ívéhez szükséges területet. De mi lenne, ha a négy darab közel nyolcvan centi széles ajtó nem a hasznos lakótérbe nyílna, hanem a tolóajtóknak köszönhetően egyszerűen eltűnne a falban, amikor kinyitjuk? Ebből már lehet sejteni, hogy mekkora területet tudunk hasznosan kihasználni a frissen vásárolt kis lakásban. És nem csak a horizontális, hanem a vertikális tér is megnő, magyarul a benyíló ajtónak térben, függőlegesen is kell helyet biztosítani, ám egy tolóajtóval ezzel a problémával nem kell foglalkoznunk.
Tolóajtó, az esztétikus megoldás
A helykihasználás mellett van még itt egy fontos lakberendezési, belsőépítészeti szempont, ez pedig az esztétikum. A nyíló ajtóval mindig számolni kell (persze az is lehet esztétikailag a környezetébe illeszkedő összetevője a lakásnak), ám a tolóajtóval új dimenziók nyílnak meg a profi és a hobby lakberendezők előtt. Azzal, hogy a belső ajtók eltűnnek a falban, vagy a fal előtt futnak, tágasabb lesz az otthonunk, több lehetőségünk lesz kihasználni a felszabaduló tereket, felületeket. Ez különösen akkor hasznos, ha kisebb otthont, helyiségeket szeretnénk berendezni. Sőt, alapvetően két tolóajtó változattal találkozhatunk a piacon, nézzük meg mi a különbség a kettő között.
Létezik fal előtt futó és falban futó tolóajtó változat is?
Igen, először nézzük, mit tud a fal előtt futó változat. Ezt a megoldást akkor érdemes választanunk, ha valamilyen rajtunk túlmutató szempont miatt nem lehet falat bontani (pl. statikailag nem bírná ki az épület), ebben az esetben nem kell annyi kőműves munkát végeznünk, hiszen az ajtó nyitásához szükséges szerkezetet a falon kívülre helyezik el a szakemberek. A fal előtt futó tolóajtóból érdemes olyan terméket választani, amelyik esztétikailag egyszerű, nem dominál, illeszkedik a környezetébe, tartós, hétköznapi használata során szinte észre sem vesszük a jelenlétét. Ennek a megoldásnak a hátránya, hogy nem tudjuk hasznosítani azt a falfelületet, amelyre rácsúszik a nyíló ajtó.
Ám ha a falban futó változatot választjuk, akkor megoldódik ez a problémánk is. Ennél a megoldásnál nemcsak a nyílás sugarát nyerjük meg, hanem azt a falfelületet is, ahová mint egy ügyes illuzionista, elrejti magát az ajtó nyitott állapotban. Ezzel megsokszorozódnak a lehetőségek építhetünk a fal elé gardrób szekrényt, helyezhetünk elé könyvespolcot, használhatjuk a felszabaduló felületet, ahogy tetszik. A falban futó tolóajtóval még egy kis lakás is professzionálisan berendezhető, élhető lesz. Jobban kihasználhatjuk vele a tereket, határozottabb lesz a térkiosztás és fiatalos, modern hatást érünk el. Ráadásul ezt a változatot megvalósíthatjuk vakolt falban vagy gipszkarton falban is. Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen falba szeretnénk építeni a tolóajtó tokszerkezetét, mivel a szerkezetek eltérnek egymástól.
A falban futó tolóajtókat beépíthetjük ajtófélfával, amely ideális lesz a klasszikusabb hangulatú lakásoknál, illetve megrendelhetjük ajtófélfa nélküli változatban, utóbbi megoldással modern, dizájnos lakberendezési stílust teremthetünk otthonunkban.
Mire kell figyelni a tolóajtók beépítése során?
Elsősorban arra kell figyelni, hogy a megfelelő szakembert válasszuk a kivitelezéshez. Hiszen nem elég, hogy megvásároljuk a jó minőségű tokszerkezetet a legprofesszionálisabb görgőkkel, ha hibásan helyezték el a beépítés során, bosszankodhatunk eleget. Van néhány hiba, amit elkerülhetünk, ha profi kivitelezővel dolgozunk. Egy rosszul beépített ajtó esetében hibásan működhet az ajtónyitás mechanizmusa, gyorsabban elkopnak, elhasználódnak az alkatrészek és az ajtó is könnyebben megsérülhet. A vakolt falban futó tolóajtónál komoly hibalehetőségnek számít, hogy hibás beépítés után repedezni kezd a vakolat az ajtóhasználattól. Ahhoz, hogy elkerüljük azt a bosszantó helyzetet, hogy egy komoly bontással, építéssel járó beruházás után repedések fussanak végig a friss falon, olyan speciális fémhálót kell alkalmaznunk, amire a vakolat könnyebben tapad. A sűrűszövésű, mikroméretű bemetszésekkel ellátott hálóval a repedésmentes vakolat kialakítása már gördülékenyen fog menni. Ám ehhez az kell, hogy az ajtót tokkal-vonóval a megfelelő helyről rendeljük meg és megbízható szakemberrel végeztessük el a kivitelezést. A kis lakások lakberendezése, belsőépítészeti kialakítása során előfordul, hogy a gépészet egy részét, elektromos berendezéseket azon a falon kell kiépíteni, amelyikben a tolóajtó fut. Természetesen erre is van megoldás, speciális kialakítású tokszerkezettel különösebb kellemetlenségek nélkül, professzionálisan megoldható az elektromos berendezés elhelyezése.
Megtörténhet, hogy a falat, amelyben az ajtónk található, teherhordó falként szeretnénk felhasználni, vagyis fali polcot, szekrényt fúrnánk fel rá. Ezt egy sima, egyszerű vakolt falban futó tolóajtó esetében nem érdemes erőltetni, mert a csavarok könnyen átlyukaszthatják a szerkezetet és emiatt megsérülhet az ajtó. Erre is van speciálisan kialakított tokszerkezet, amelyben a tok valódi, teherhordó falként funkcionál.
Mire kell figyelni a kis lakás kialakítása során?
A kis lakás esetében rengeteg helyet nyerhetünk a tolóajtókkal, de van azért néhány egyéb szempont, amit érdemes figyelembe venni, amikor a lakberendezésre, belsőépítészetre kerül sor. Először is vegyük sorra, kik fognak élni a lakásban, milyen az életritmusuk, mennyi ruhájuk, tárgyuk, eszközük van, hódolnak-e olyan hobbynak, amihez sok kiegészítő tárgy vagy speciális öltözet szükséges (pl. síelés, túrázás, festés stb.). A tárgyakhoz mérjük és vásároljuk a tárolórendszereket, ne a túlméretezett tárolókhoz újabb és újabb tárgyakat.
Máshogy kell berendezni egy olyan lakást, ahol van mondjuk egy kétéves gyerek és megint más lesz a helyzet, ha idős, nehezen mozgó családtagunkat látjuk el a lakáson belül. Más igényt kell kielégítenie egy olyan lakásnak, ahol mninden második este átruccannak a barátok egy közös főzésre, beszélgetésre és megint más lesz a képlet, ha introvertáltabb, magányra vágyó ember otthonát kell kialakítani. Ehhez a gondolkodáshoz sokszor el kell engedni bizonyos rögzült elképzeléseket. Előfordul, hogy valaki kisebb lakásba költözik, hozza a korábbi nagy lakás, ház nagyméretű bútorait és igyekszik beszuszakolni a gigantikus kanapét az apró nappaliba, vagy a szép, de kevésbé praktikus antik tálalót a konyhába. Legyünk praktikusak és kicsit könyörtelenek, amikor a kis lakást kialakítjuk, szabaduljunk meg a nagyméretű bútoroktól és szerezzünk be kisebb, akár összecsukható bútorokat. A lakásban használjunk világos, natúr, pasztell színeket, mert így nagyobbnak hatnak a terek.
Helyezzünk el a kisebb-nagyobb dekortükröket a lakás különböző pontjain, mert ezzel megsokszorozzuk a napfény vagy a mesterséges fényforrások hatását, mintha megnőne a tér az otthonunkban. Alkalmazhatunk tükröt az ajtókon, a hálóban, a szekrényeken, ahogy jól esik.
A kis lakás berendezésének egyik kulcsa a praktikum. Rengeget helyet tudunk spórolni a tolóajtókkal, összecsukható, gördülő bútorokkal, DIY megoldásokkal, nagyobb belmagasság esetén galériával, több kis fényforrás alkalmazásával, folyamatos szelektálással, rendszerezéssel – és nem utolsósorban egy profi lakberendező segítségével.
képek forrásai: www.eclisse.hu | további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel