Manapság egyre többször lehet olvasni a “decluttering” előnyeiről. Mit is jelent pontosan ez, hogyan kezdjük el és milyen pozitív hatásai vannak?
A “clutter” szóval minden olyan dolgot jelölünk, amik a birtokunkban vannak, de semmi értéket nem adnak hozzá az életünkhöz. A decluttering pedig az ezektől a dolgoktól való megszabadulást jelenti. Magyarul talán a lom és a lomtalanítás szavak a legjobb fordítások.
A lomtalanítás előnyei
Sokak számára idegennek tűnhet az ötlet, hogy megszabaduljanak rengeteg régóta birtokolt dologtól. Ilyenkor érdemes azt szem előtt tartani, hogy rengeteg előnye van annak, ha csak a szükséges dolgokat tartjuk meg.
- Kevesebbet kell takarítani: A takarítás önmagában is egy időigényes és fárasztó házimunka. Ha még hozzávesszük azt is, hogy teljesen haszontalan dolgokat kell kerülgetnünk közben, akkor egyenesen kimerítővé válik.
- Kevesebbet kell rendezni: A lomtalanítás után azt fogjuk észrevenni, hogy egyre kevesebbszer tűnnek el dolgok. Szabadabban tudunk mozogni a lakásban, élvezzük az újonnan felszabadult teret.
- Nyugodtabbak leszünk: Ez szorosan kapcsolódik az előző két ponthoz. Kevesebb takarítás és rendezés azt jelenti, hogy könnyebb olyan állapotban tartani a lakást, amilyenben szeretnénk. És hát kit nem tölt el örömmel nap, mint nap egy tiszta és rendezett lakásba hazaérni?
- Javul a pénzügyi helyzetünk: Lomtalanítás közben rengeteg dolog esetében rájövünk, hogy nekünk ezekre valójában egyáltalán nem volt szükségünk. Megláttunk valamit nagybevásárlás közben, ami épp akciós volt, megvettük, használtuk kétszer. Azóta pedig a polcon áll. Ezek a felfedezések pedig nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a jövőbeli vásárlások során ne költsünk el sok pénzt feleslegesen.
A lomtalanítás lépései
Ha a fenti előnyök meggyőztek arról, hogy miért hasznos a lomtalanítás akkor már csak neki kell állnod. Ahhoz, hogy a folyamat ne legyen nyomasztó összeírtunk pár tippet és trükköt.
Legyen terved!
- Akár az egész lakást akarod lomtalanítani, akár csak egy szobát egy terv mindenképp nagyon fontos. Ha vannak konkrét céljaid mikor nekikezdesz a lomtalanításnak, akkor ezek teljesítése motivációt fog adni a befejezéshez is. Néhány praktikus tipp a tervezéshez:
- Osztályozd a szobákat az alapján, hogy hol mennyi felesleges dolog van. Használj mondjuk egy 1-5 skálát. Ez alapján tudod, hogy melyik területekre kell majd több időt és energiát fordítanod. Egyszerre egy szobának, vagy akár csak egy szoba résznek állj neki.
- Jelölj ki határidőket mindegyik szobára. Próbáld meg ezeket annyira realisztikusra szabni, amennyire csak lehet. Ha nagyon szűk határidőket szabsz meg és nem sikerül azokat teljesíteni, akkor csak kellemetlen érzésekkel fog eltölteni.
- Határozd meg előre, hogy a nap melyik szakaszában fogsz foglalkozni a lomtalanítással. Ha a “megcsinálom, amikor lesz időm” hozzáállással kezdünk neki a lomtalanításnak, valószínű, hogy sose leszünk kész. Ha azonban tudjuk, hogy este 7-től 8-ig ezt kellene csinálni, akkor jóval könnyebben rávesszük magunkat, hogy tényleg el is végezzük a munkát.
Alakíts ki egy rendszert!
Az általunk javasolt lomtalanítási metódus az 5 dobozos rendszer. Ennek a lényege, hogy kijelölünk 5 dobozt/zsákot amikbe majd a külön kategóriákba tartozó cuccok fognak kerülni. A kategóriák a következők:
- Áthelyezés: Ide fognak kerülni azok a dolgok, amik elkóboroltak az eredeti helyükről és a lomtalanítás végeztével majd vissza kell pakolnunk őket.
- Javítás/Tisztítás: Ebbe a kategóriába azok a tárgyak tartoznak, amiktől nem akarunk megszabadulni, de további munkát igényelnek. Ilyen lehet például egy óra, amiben elemet kell cserélnünk.
- Újrahasznosítás: Ide kerül minden, amit újra lehet hasznosítani. Ilyenek például a papír és a műanyag flakonok.
- Adomány: Minden ide kerül, aminek mi magunk már nem vesszük hasznát, de másnak még jó szolgálatot tehet. Tipikusan ilyenek például a kinőtt ruhák.
- Szemét: Végül pedig ide kerül minden, ami az előző 4 kategóriába nem fért be. Ide tartoznak azok a tárgyak, amiket már se mi, se mások nem tudunk használni. Ilyen például a pincében féltve őrizgetett háromlábú műanyag szék, ami “majd egyszer úgyis jó lesz valamire”.
Szabadulj meg a feleslegtől!
Ha eljutottál a folyamat végére és minden bekerült a fenti 5 közül egy kategóriába, akkor már csak egy feladatod van. Megszabadulni ezektől a dolgoktól. Erre is több megoldás létezik.
- Adomány: Az ebbe a kategóriába került dolgokról döntsd el, hogy szerinted kiket segítenének a legjobban. Keress egy szervezetet, akik foglalkoznak ilyen jellegű adományok gyűjtésével és vedd fel velük a kapcsolatot.
- Eladás: Az adományozásra szánt tárgyak között lehet olyan is, amit inkább eladni szeretnél. Ma már számtalan platform van az interneten, ahol meg lehet hirdetni ingyen használt dolgainkat.
- Szemétszállítás: Sokszor előfordul, hogy nagy mennyiségű szemetet sikerült felhalmozni, amiben esetleg vannak nagyobb háztartási elemek (például bútorok) is. Ekkor egy lomtalanítás területén profi cég felbérlése lehet a megoldás. Ez egy stresszmentes és egyszerű alternatíva. Nincs más dolgunk, csak megmondani, hogy mi az ami szemét és újrahasznosítható dolog, a pakolást és a szállítást már intézik helyettünk.
további cikkek praktikus ötletekkel