Ha sikerült kiválasztanunk a hozzánk leginkább illő lakberendezési stílust és hogy mennyit költenénk a lakásunk, házunk felújítására, a következő lépés a színek használatának eldöntése.
A megfelelő színek kiválasztása komoly fejfájást okozhat. Ajánlatos olyan lakások, szobák, belső terek képeit összegyűjtenünk, amelyek hasonlítanak az elképzelésünkhöz. Ne ragadjunk le csak pár fotónál! Gyűjtsünk képeket a netről, nyomtatott magazinokból, lakberendezési újságokból – még divatlapokból is! Minél több, annál inspirálóbb!
Bérczes Réka
lakberendező | bővebben
Figyeljük meg, hogy akadnak-e olyan színek, amelyek újból, és újból feltűnnek a kiválasztott képeinken. Van-e olyan szín, ami kifejezetten jobban tetszik, mint a többi? Melyek azok a színpárok, amelyek jó érzéssel töltenek el? Ezekre a kérdésekre válaszolva közelebb kerülhetünk a hozzánk leginkább passzoló színpaletta megtalálásához.
Egyet viszont ne felejtsünk el! Csak mert kedvelünk egy színt, nem biztos, hogy az a legideálisabb a tervünkhöz. Mi az a hangulat, amit el szeretnénk érni? Azt akarjuk, hogy a helyiség világos, és üdítő legyen? Vagy inkább sötét, és megnyugtató? Amennyiben a válaszunk az első, akkor a barna szín nem éppen a legjobb választás, még akkor sem, ha teljesen odavagyunk érte.
Vegyük figyelembe a helyiség világosságát, megvilágítottságát is. Intenzív, élénk színek jól alkalmazhatóak meleg, napos éjhajlaton, ahol az erős napsugárzás tompítja a színek intenzitását. Ezek a színek viszont nem mutatnak túl jól a hidegebb klímájú északi országok lakásaiban.
Néha a legklasszabb színek ott vannak az orrunk előtt, csak ki kell lépnünk az ajtón. A növényzetben, a kőzetekben, a földeken, és vizeken, a természetben.
Bár sokszor halljuk, hogy ruhásszekrényünkbe tekintve rátalálhatunk saját színeinkre, a lakberendezők mégsem ajánlják ezt a megoldást. Attól, hogy egy színt szeretünk hordani, és jól áll, nem jelenti, hogy benne élni is a legmegfelelőbb választás. És ez fordítva is jellemző. Vannak színárnyalatok, melyek nagyszerűen mutatnak belső terekben, de borzalmas hatást keltenek viselve őket.
Egy másik ötlet az ideális színek kiválasztására. Keressünk a lakásunkban olyan lakberendezési kiegészítőket, amelyeknek színeit nagyon kedveljük. Legyen az egy festmény, egy szőnyeg, egy díszpárna…Ha szeretjük ezeket a darabokat, szeretni fogjuk ezek színeit is, ha visszatérnek a szobában egyéb felületeken.
Mint ebben az étkezőben is, a falikép piros színe visszatér a székek színében, ami összehozza a teret, és harmóniát eredményez. A bútorzat többi eleme természetes, naturális színvilágú, így nem nyomja el az elsődleges piros szín hatását.
Most, hogy kiválasztottunk néhány színt, hol is kéne őket használnunk? Ez a komfortzónánktól és a pénztárcánktól is függ. Hogy miért múlik a költségeken is? Ha egy aktuálisan trendi színt választottunk, tudatosítsuk magunkban, hogy az hamar elavulttá válik, és új szín jön majd a helyébe, amit szintén cserélnünk kell. Csak abban az esetben válasszunk egy divatszínt, ha az valóban tetszik nekünk. Ha azt szeretnénk, hogy a berendezési tárgyaink hosszabb életűek legyenek, tartózkodjunk a hóbortoktól. Amennyiben mégis beleszeretünk egy színbe, és ragaszkodunk hozzá, akkor ezt olyan kiegészítőkben alkalmazzuk, amiket könnyedén lecserélhetünk, mint például díszpárnák, függönyök, ágytakarók, szőnyegek.
A költségek azért is számítanak, mert nem mindegy, hogy az adott színt hol, és milyen formában kívánjuk beilleszteni az enteriőrbe. Nem mindegy, hogy egy kanapét veszünk-e meg a kiválasztott színben, netán egy egész falat festenénk be vele, vagy csak néhány kiegészítőben hoznánk vissza a színvilágot. Egy vörös kanapé csodás darab, de hosszú időre a piros színhez kötjük magunkat vele, mivel drága bútor, ezért nem fogjuk évente lecserélni, vagy újrakárpitoztatni. Így alaposan gondoljuk át, hogy melyek azok a színek, amelyekkel hosszútávon is szívesen élünk. együtt.
Ha kicsit konzervatívabban vagyunk, és nem merünk a színekkel játszani, úgy a nagyobb bútorokon használjuk a földszíneket, természetes színvilágot, az adott színt pedig csak a kiegészítőkben alkalmazzuk. Nem szükséges az egész szobát egy intenzív színnek uralnia, bámulatos harmóniát eredményez az is, ha a helyiségben csak a kisebb lakberendezési dekorációs elemekben tér vissza.
Példaként itt ez a nappali. A kék karakteresen és tisztán határozza meg a szoba színvilágát pusztán a fal színével, valamint a párnák, és drapériák motívumaival, színvilágával. Ezek azok a lakberendezési tárgyak, melyek egyszerűen változtathatók, ha ráununk.
Vannak bizonyos színek, melyek sokoldalúbbak, többrétűen, és jobban használhatóak, mint mások. Egy égkék fotel több színnel párosítható, ezáltal nagyobb lehetőséget ad a színekkel való játékosságra, mint akár egy narancssárga, vagy rózsaszín.
Általában nem kell leragadnunk egy kiválasztott színnél. Merjünk csak a színárnyalatokkal játszani a különböző helyiségekben! A színhasználat egyetlen trükkje a következetesség. A színek összeválogatásakor ügyeljünk azok harmóniájára. Például ne használjunk az egyik helyiségben alapszíneket, a másikban pedig a pasztelleket.
Szintén jó irány lehet egy meghatározott koncepció, amely végigvonul az egész lakáson. Ez lehet egy azonos plafon-, vagy padlószín, vagy egységes színű ajtó-, és ablakkeretek.
Miután kitaláltuk, hogy mely színekkel dekoráljuk otthonunkat, csillapítsuk az égő vágyat magunkban, hogy a festéket vegyük meg először. Ez a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, mert így az összes kiegészítőt e köré a szín köré kell választanunk, ami szinte lehetetlen. Szerezzük be először a kiegészítőket, és utoljára vásároljuk csak meg az ezekhez illő falfestéket.
képek forrásai: Houzz albumunkban | lakberendező ajánló: Bérczes Réka | további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel