Sokan azért nem vágnak bele otthonuk szépítésébe, mert félnek, hogy komoly hibákat követnek el, melyek helyreállítása jelentős költségekbe is verheti őket. Hogy bizonyossággal merjünk nekikezdeni az álmunk megvalósításhoz, itt egy lista, amely könnyedén használható a legnagyobb bakik elkerüléséhez. Így átláthatóbb, hogy mit és hogyan érdemes keresni, valamint, hogy hogyan találjuk meg a helyes utat, ha letértünk róla.
Bérczes Réka
lakberendező | bővebben
1. Falfesték választása elsőként
Azért, mert a falfesték a design egyik legnagyobb része, még nem jelenti azt, hogy ezt kell legelőször kiválasztanunk, és megvennünk.
Megoldás: Miután megterveztük, eldöntöttük, és letettük a voksunkat a legalapvetőbb textil kiegészítők mellett (szőnyegek, párnák, függönyök, kárpitok, stb…), már viszonylag könnyű kiválasztani a megfelelő színt egy színkatalógusból, vagy színmintából. Megtalálni azokat a textileket, anyagokat, amik valóban tetszenek, sokkal nehezebb küldetés, ha már lekorlátoztuk a színek választékát a megvásárolt festékszínnel.
2. Pontos méretek nélkül vásárolni bútort
Meglehetősen nehéz egy bútor méretét meghatározni, ha azt egy hatalmas bemutatóteremben, vagy bútorraktárban látjuk. Nem véletlen, hogy otthon megdöbbenve szembesülünk azzal, hogy a kiválasztott ülőgarnitúra, vagy dohányzóasztal mennyivel nagyobb a nappalinkban, és hogy elfoglalja a teljes rendelkezésre álló teret.
Megoldás: Ha pontos méretekkel indulunk el bútort vásárolni, megkímélhetjük magunkat attól, hogy ne a csalókának tűnő méretarányok szerint vegyük meg berendezési tárgyinkat, hanem pusztán a száraz tényekre alapozva szerezzük be azokat. Mérjük le otthon (vagy akár szikszalagozzuk körbe) az összes bútor helyét, így nagyobb rálátásunk lesz, hogy az adott bútorból milyen méretű mellett szánhatjuk el magunkat. A vásárláskor ragaszkodjunk a kiszámolt adatokhoz. Ha mégis olyan darabba szeretünk bele, ami a méreteinken kívül esik, tudjuk meg, hogy létezik-e kisebb méretben, vagy vegyük le annak méreteit, és otthon ellenőrizzük, hogy egy nagyobb belőle kényelmesen elférne-e, vagy a tér elbírná-e.
3. Csak egyetlen boltból, áruházból vásárolni
Az „egy helyen vásárlás” manapság nagyon népszerű, mivel sok időt tudunk vele megspórolni. Viszont ha a lakberendezési tárgyainkat, kiegészítőinket ugyanazon a helyen szerezzük be, otthonunk unalmas, és egyhangú stílusúvá válhat.
Megoldás: Próbáljunk ki olyan kisebb lakberendezési boltokat, amik egyedi dekorációt, lakáskiegészítőket árulnak. Ezáltal friss hangulatot, vagy sajátos stílust adhatunk az enteriőrnek.
4. Komplett bútorcsalád vásárlása
A másik közkedvelt és biztonságos bútorvásárlási szokás, ha egy teljes termékcsaládot veszünk meg. Valóban biztos nem tévedhetünk, hisz ez egy előre megtervezett konstrukció, de a berendezés így egysíkú, szürke, és monoton lesz. Érdemes kis játékosságot vinni a térbe, amit a bútorok vegyítésével tudunk elérni.
Megoldás: A termékcsaládból válasszuk ki a főbb darabot, és ehhez keressük a kiegészítő (nem tökéletesen passzoló) darabot egy másik gyártótól. A végeredmény egy sokkal személyesebb, különlegesebb belső tér lesz, mint amit a katalógusokban láthatunk. Olyan részletekben érdemes az eltérést megtalálni, mint szín, anyag (kárpitozás esetleg), bélelés, vagy felületkezelés. Játszhatunk még a szögletes és kerek formavilággal, valamint a lábak stílusával is.
5. Ragaszkodni a múlthoz a lakás berendezésében
Néha valóban nehéz a múlt tárgyaitól megválnunk, de talán még nagyobb kihívás ezeket az új enteriőrbe beilleszteni. Csak mert a régmúlt stílusában éltünk évekig, nem jelenti, hogy ne nyithatnánk a modern elképzelések felé. Ha unjuk a csillogó aranyozott tartozékokat, cseréljük le őket trendi matt bronz változatra.
Megoldás: A tény, hogy ma már ízléstelennek tűnő tapéta van a falon, vagy meghatározhatatlan narancssárga színű a nappalink, nem azt jelenti, hogy egy nagyszerű konstrukciót kell hátra hagynunk. A mai kor technikájával, és lehetőségeivel, választékával kevéssé tudunk mellé fogni, mindenesetre egyértelműen csak jobbat tudunk kihozni a meglévőből, még akkor is, ha egyéb design elemek nélkül szimplán lecseréljünk ezeket.
6. Soha nem felvállalni merész döntéseket
Senki nem szeretne egy egész hétvégét az előző hétvégén rosszul kiválasztott falszín átfestésével tölteni.
Legyünk óvatosak a vakmerő választásokkal olyan helyiségekben, amik kellemes, megnyugtató hangulatúak, vagy nem megfelelőek egy vagány színvilághoz.
Megoldás: Ha mégis vállaljuk a kockázatot, nyugodjunk meg, hogy eget rengető hibát nem tudunk elkövetni, hisz egy rosszul kiválasztott falszín, vagy téma mindig enyhíthető némileg akár egy felakasztott könnyed színvilágú képpel, vagy világos, semleges színű bútorzattal. Lágyítsunk a kinézeten, hangulaton addig, amíg élhetőnek nem tartjuk. Ha pedig már végérvényesen meguntuk, idővel cserélhetjük le teljesen.
7. Minden extravagáns
Az előző hiba ellentéte, amikor minden berendezési tárgyat, kiegészítőt és színt egyedinek szeretnénk. Még a legrobosztusabb térben is muszáj, hogy néhány darab egyszerű, visszafogott, és semleges legyen, ami megfelelő háttere a drámai daraboknak.
Megoldás: Ha van egy mozgalmas művészeti alkotásunk, képünk, vagy egy vibráló színvilágú függönyünk, esetleg egy erős mintázatú szőnyegünk, úgy az egyéb darabok legyenek szolidan egyszerűek.
Amikor egy új darabot választunk, figyeljük arra, hogy mennyire tudjuk beilleszteni a miliőbe, és ne csak az alapján válasszunk, amit az üzletben épp találunk. Lehet, hogy egy szolid párna, vagy egy letisztult színű szürke takaró nem jön azonnal szembe velünk, de elképzelhető, hogy pont ez lenne az, ami megadja azt a bizonyos pluszt.
lakberendező ajánló: Bérczes Réka | további praktikus lakberendezési ötletek, tippek, tanácsok