Az apartment therapy blogon olvastuk a szerző írását arról, hogy mi az a néhány dolog, amit jó lett volna ha tud a dekorációról az első otthona berendezésekor. A lakberendezési ötletek az első saját lakásukat berendező fiatalok mellett természetesen azoknak is hasznosak, akik lakásuk felújításán, átrendezésén gondolkodnak – és pénzt, időt szeretnének megspórolni.
1. A nagyobb bútorokat érdemes használtan megvásárolni: ez nem csak a spórolásról szól, idővel mindenkinek változik a stílusa ahogy rájön, mi az amit szeret és mi az amit nem. Ne költs sok pénzt egy olyan bútorra, amit azért veszel meg mert úgy gondolod mindig is arra vágytál és jó befektetés lesz hosszú időre, valószínű, hogy a stílusod még több átalakuláson megy át mire rájössz hogy mi is fejezi ki a legjobban az egyéniségedet.
fotó: Hilda Grahnat, Hilda’s Sunny Swedish Highrise
2. Mielőtt visszautasítasz valamit, gondolkodj el rajta. Rokonaid, ismerőseid izgatottan segíteni akarnak majd első otthonod berendezésekor és neked adnák valami régi dolgukat, bútorukat (akár azért is, hogy megszabaduljanak tőle). Mielőtt kapásból elutasítanád, gondold át, hogy néhány olcsó praktikával milyen változtatásokat eszközölhetnél rajtuk, amitől akár látványos design darabbá válhatnak – ez a gondolkodásmód a bolhapiacon is jól jöhet hogy felismerd a használt tárgyakban, bútorokban rejlő potenciált.
3. Ne akarj rögtön megkreálni egy komplett enteriőrt amit előzőleg valahol kinéztél magadnak – az előtanulmányok és az inspirációk összegyűjtése hasznos és kötelező, de az első otthon nagy valószínűséggel még sok átalakuláson megy majd át, így a kezdetekkor beleölt sok pénz és idő egy magazinban látott tökéletes fotó újrakomponálására utólag pézkidobásnak tűnhet.
4. Fogadd el a nyilvánvaló tényt: az első otthonod nem lesz tökéletes. Lesznek oda nem illő székek az asztalod körül, egy kanapé, mely színében messze eltér az ideálodtól – és ez így van rendjén. Megtanulod, hogy mi az ami otthonossá teszi a lakásodat – és ez nem mindig ugyanaz ami nagyon tetszett egy fotón.
5. A festék a legjobb barátod. Kifestheted a faladat vagy lefestheted a bútoraidat, egyformára festheted az egyébként össze nem illő székeidet, átfestheted az ágyad mögötti falat – máris van egy látványelemed a hálószobádban.
6. A fókusz fal a titkos fegyvered a dekorációban. Nem kell az összes falat kifestened – egy fal festése is bőven elég a legtöbb esetben (a legtöbb embernek türelme sincs nagyobb munkához). Ezt könnyebb is lesz újrafesteni ha meguntad vagy már nem tetszik az adott szín.
7. Próbálj ki több elrendezést a bútoraiddal és kiegészítőiddel. Néha egészen váratlan elrendezések működnek a legjobban és ezt csak úgy tudod meg, ha kipróbálod az összes variációt – a barátokkal bútort tologatni még szórakoztató időtöltés is.
8. Hagyd, hogy az otthonod idegesítsen egy darabig. Csábító, hogy miután egész nap katalógusokat és magazinokat nézegettél, elrohanj és megvedd azt amiről azt gondolod hogy megoldja a problémáidat – ez fokozottan igaz a tárolóhelyekre, szekrényekre. Tehát ahelyett, hogy első felindulásból meg akarnál oldani mindent, élj egy kicsit együtt a kényelmetlen dolgokkal. Kis idő után valószínüleg jobb megoldást találsz az elsőnél, jobbat és olcsóbbat – és ez kiváló lecke lesz a továbbiakban.
9. Érd be kevesebbel az első időszakban. Az első otthonban amiben önálló életet élsz, nyilván szeretnél mindent azonnal beszerezni és a helyére rakni, de ahelyett, hogy minden kaspót és díszpárnát rögtön megvennél ami az utadba akad, várj egy darabig és csak raktározd el az ötleteket az inspirációs gyűjteményedben, különben hónapokon belül azon veszed észre magad, hogy egész hétvégéid mennek el a selejtezéssel. Élvezd a minimált amíg megteheted 🙂