A Barrisol egy egyedülálló rugalmas fólia álmennyezeti rendszer, mely két alapvető összetevőből áll. Egy keret, amire egy rendkívül rugalmas és könnyű fóliát feszítenek.
A belsőépítészek egyre különlegesebb enteriőröket álmodnak. Ehhez keresnek mindig újabb és újabb technológiákat, újabb és újabb anyagokat. A cél a minél formabontóbban megjelenő felületek, amik nem ritkán rögtön a háztechnológiák részei (legyen az világítás, vagy akusztikai csillapító felület). Így más technológiákkal egyetemben kezdik hazánkban is újra felfedezni a feszített fóliás rendszer kínálta lehetőségeket is. A rendszer elvét a Barrisol alapítója, Fernand Scherrer mintegy negyven évvel ezelőtt szabadalmaztatta. Az elve igen egyszerű: szereljünk fel egy alumínium profilt, amivel bármilyen formát lekövethetünk, és a profilra feszítsünk fel egy fóliát. Így olyan, akár három dimenziós felületet kapunk, amit semmilyen más eljárással nem lehet költséghatékonyan előállítani.
Felhasználási területe végtelen, szerves egységet alkothat az álmennyezettel, de használható faltakarásra, valamint homogénen világító felületeket is kialakíthatunk vele. A rugalmas profilrendszer lehetővé teszi a Barrisol fólia felhasználását az egyszerű formáktól a változatos megoldásokig, így a sík formák mellett, domború, gömb alakú, ívelt alkotások is születhetnek. A belsőépítészeti ötletek számára egy új világ tárul fel, ahol elmosódnak a határok a belsőépítészet és a világítástechnika között.
A Barrisol fólia szín- és mérettartó, környezetbarát és újrahasznosítható, sérülésmentesen szerelhető… a teljes cikkhez kattintson a képre>>
Az alábbi videó jól szemlélteti az álmennyezet rendszer rugalmasságát:
Az előnyei miatt az alkalmazása több módon lehetséges: A belső terekben jól funkcionál, ha olyan sima felületet szeretnénk, amit semmilyen festési eljárással nem lehet elérni. Ez a hatás fokozható a fényes fólia alkalmazásával, így az egész felületünk tükröződő hatású lesz. (Szándékosan nem csak mennyezetről teszünk említést, hiszen a technológia rugalmas alkalmazásával megszűnnek az éles határvonalak oldalfalak és mennyezetek között.)
Mivel a fólia sérülés nélkül számtalanszor le- és visszaszerelhető, így eltüntethetünk vele olyan gépészeti vagy egyéb eszközöket, amik miatt eddig kénytelenek voltunk látszóbordás álmennyezetben vagy revíziós ajtókban gondolkozni.
A fólia színe igen széles kínálatból választható ki. Amennyiben azonban opál felületet alkalmazunk akár világítást is szerelhetünk mögé, és így nem különálló lámpatestek biztosítják a világítást, hanem egy “tiszta” homogén felület ad káprázásmentes általános világítást. Ez, a mögé szerelt rendszer lehet LED-es vagy fénycsöves, így akár a színkeverés is probléma nélkül megoldható. De ha a felületbe szeretnénk még további lámpatestet is beépíteni, természetesen lehetőség van lyukak vágására a fólián, és ezekbe szerelhetjük bele a mélysugárzókat, vagy lógathatjuk ki a csillárokat, vagy esetleg más, nem világítástechnikai eszközöket is.
Egyre gyakrabban kérik ki akusztikusok véleményét egy új tér megálmodása alkalmával. Ez általában vitát szokott eredményezni a belsőépítész és az akusztikus között. Erre kínál megoldást az akusztikai perforációval ellátott fólia, ami 0,1 mm-es lyukaival megoldja a terem visszhang-problémáját, és nem csúnyítja el a tér látványát a sokszor nem esztétikus hang-csillapító felület. Ha még a perforált fólia mögé világítást is teszünk, akkor három funkciót oldottunk meg egy eszközzel.
Ha az eddig leírtaknál is egyedibbé szeretnénk tenni a felfeszített felületünket, a gyár nyomtathat rá egy általunk kiválasztott képet, így rendkívüli módon meg tudjuk határozni a terünk hangulatát. Amennyiben a képzeletünket hagyjuk tovább szárnyalni, elindulhatunk a három dimenzió irányában. Erre a megoldásra több mint ötvenféle alumínium profil áll rendelkezésünkre. Ezekből szinte bármilyen vázszerkezetet elő lehet állítani, és az erre felfeszített fólia garantáltan emlékezetes térhatású elemet hoz létre.
link: Barrisol