Modern konyha és konyhabútor tervezésekor a tervező, lakberendező több, a látványért és praktikumért, használhatóságért felelős tényezőt kell mérlegeljen. Egy jó konyha optimális esetben sok természetes fényt kellene kapjon és bőséges mennyiségű tárolóhellyel kell rendelkezzen. A tárolóhelyek nagy része falra szerelt felső konyhaszekrények formájában jelenik meg – azokon a falakon, ahová az ablakok is kerülhetnének. Ha tehát egy konyhában sok a felső szekrény, akkor értelemszerűen nem lehet sok ablak. Ha sok és nagy ablakunk van, akkor le kell mondanunk a felső konyhaszekrények nyújtotta kényelmes tárolókapacitásról.
A falra szerelt felső konyhaszekrények vitathatatlanul praktikus tárolóhelyek, de van előnytelen tulajdonságuk is. A legnagyobb hátrány, hogy a teret szemmagasságban lezárva – tudatalattink ezen a szinten dönt a minket körülvevő tér nagyságáról – a konyha kisebbnek tűnik tőlük. A konyhákban a falfelületeken rendben végigfutó felső konyhaszekrények egy második, képzeletbeli belső falat képeznek tehát, még szűkebbre szabva a teret. A felső szekrények elhagyásával új ház építésekor több, nagyobb ablakot tervezhetünk a konyhának szánt helyiségbe (növelve a természetes fény mennyiségét), de ha extra ablakok kialakítására nincs lehetőség, vagy egy lakás, ház már meglévő adottságaival kell dolgoznunk (kevesebb ablakkal), akkor is modernebb, divatosabb hatást fogunk elérni a felső konyhaszekrények nélkül.
A kis alapterületű konyháknak még inkább előnyére válhat a felső konyhaszekrények elhagyásával elérhető nagyobb térérzet, de éppen a kis konyhában érezzük úgy, hogy minden centiméterre szükség van tárolóhelyek kialakításához. Minél kisebb a konyha, annál nagyobb gond a tárolás és rendszerezés és annál valószínűbb, hogy a felső konyhaszekrényekkel oldjuk meg a problémát.
Akkor tehát melyik a járható út? Nincsenek felső konyhaszekrények, a tér modernnek, tágasnak és könnyednek tűnik (esetleg több az ablak és így a természetes fény) vagy felső konyhaszekrények, kevesebb ablak, sok tárolóhely, viszont a konyha kisebbnek és szűkösebbnek tűnik.
Az ideális megoldás egy olyan konyha, melyben sok praktikus tárolóhely van, a fali felső szekrényeket nagyrészt vagy akár teljesen elhagyva. Hogyan érjük el mindezt, ez a kérdés. Ha építkezünk, akkor egy jó tervező odafigyelhet a kérdésre és a konyhát már eleve úgy alakíthatja ki, hogy egy kicsit nagyobbra vegye az alapterületet és nagy ablakfelületet tervezzen. Ha lakást vásárolunk vagy lakásunkat újítjuk fel, akkor abból kell gazdálkodnunk amink van – és ez a magyar lakásokat ismerve nem a legjobb – sok konyhában örülhetünk ha egyáltalán van ablak. A probléma kezelhető, amire szükségünk van az a kreatív design és innovatív, praktikus tárolóhely megoldások.
Mélyebb alsó konyhaszekrények – mélyebb munkapult alatt és fiókok polcok helyett
Nagyobb mélységgel is kalkulálhatunk ha egyedi konyhabútorban gondolkodunk – az alsó szekrények lehetnek 70-80 cm-es mélységűek is, (a standard 60 cm), mélyebbet nincs értelme tervezni, hiszen a pult fölé hajolva még kényelmesen el kell érnünk mindent. A megnövelt mélységű munkapult azoknak is előnyös, akik szeretnek gyakran használt eszközöket, konyhagépeket a pulton elöl hagyni (kenyérpirító, kávéfőző stb.), így a hátul elhelyezett eszközök előtt több hasznos terület marad.
Az alsó konyhaszekrényekbe tegyünk polcok helyett fiókokat, – ez standard mélységnél is praktikusabb és szebb – a modern konyhai rendszerezőkkel ellátott fiókokban kevesebb hajolgatással és bányászással lehet pakolni. A fiókok mindent tárolhatnak – alacsony fiók az evőeszközöknek, magas az edényeknek – rendszerezőkkel tányérokat is pakolhatunk beléjük, a lényeg, hogy mindent sokkal könnyebb elővenni mint egy polcról, és maga a mozdulatsor kevésbé terheli meg a testünket.
A megnövelt mélység értelemszerűen magasabb költséggel párosul, a vasalatok és a munkapult árának növekedésével számolni kell.
Már említettük a felső szekrények elhagyásával elért modernebb, divatosabb hatást, a tágasnak és könnyednek tűnő teret. A szabad falfelületek lehetőséget adnak különféle dekorációs elemek elhelyezésére (pl. faliképek, grafikai elemek), növelhetjük a pakolófelületeket nyitott polcokkal, melyek megőrzik a szellős hatást, de választhatunk valami egészen különleges csempét vagy falpanelt (akár tapétát) hátfalnak, mellyel akár nagy, mennyezetig érő falfelületeket is kiemelhetünk, látványossá tehetünk.
Praktikus konyhabútor sarokelemek
Ha falra szerelt felső konyhaszekrények nélkül akarunk praktikusan pakolni, akkor a legnagyobb kihívás hogy minden helyet kihasználjunk a tároláshoz. Ha az alsó konyhaszekrény L alakban van kialakítva, akkor a találkozásnál, a sarokban nagyszerűen kihasználható tárolóhelyet lehet kialakítani.
A leginkább elterjedt a sarokszekrényben a forgópolc, de szerelhetünk egymás alá sarok fiókokat is.
A lábazatba szerelt fiók természetes extra költség, de az alsó szekrények teljes hosszában végigfutó (ha a pult elé állunk a lábnak elegendő helyet biztosító) lábazat sok kihasználatlan extra tárolókapacitást jelent.
A magas, kihúzható polcos tárolórendszer egy kis kamrát helyettesíthet praktikus tárolóhelyet biztosítva.
Ha elegendő tér áll rendelkezésünkre és van egy egybefüggő falfelületünk, akkor a legszebb megoldás egy nagy, szinte gardróbszekrény jellegű konyhaszekrény beszerelése, ez hatalmas tárolókapacitást jelenthet és egyben elhelyezhetjük praktikusan a sütőt, mikrót stb. E mellett elegendő lesz egy munkapult alatti alsó szekrény, a szabad falfelületeket kreatívan dkorálhatjuk színnel, tapétával, csempével stb.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel