Köztudott, hogy a kiadós és nyugodt éjszakai alvás elengedhetetlen az egészségünk megőrzéséhez. A zavartalan 8 órás alvással kiegyensúlyozottabbak, fittebbek, energikusabbak vagyunk. Mégis sokan a közelében sem vagyunk ennek a nyugalmas pihenésnek. Hogyan érhetjük el ezt mégis? Tegyük hálószobánkat olyan kényelmessé, amennyire csak lehet, próbáljunk létrehozni egy elsötétített, hangulatos helyiséget… és ez csak kettő azok közül a lakberendezési tippek közül, amivel garantálható ez a szükséges pihenés.
fotó: Kylee Shintaffer
Bérczes Réka
lakberendező | bővebben
Válasszunk megnyugtató színárnyalatokat!
Ha hálónkban használjuk a színek hangulati hatásait, a nap végén könnyedén lecsillapodhatunk, és ráhangolódhatunk az alvásra. Ebben a szobában a szürke variációi adják meg ezt a nyugtató érzést.
Vigyázzunk a szürke színnel, hisz hideg érzetet kelthet. A sárga, vagy rózsaszín különböző árnyalataival tudjuk lágyítani és melegíteni ezt a benyomást. Lehetőleg mellőzzük a kék tónusait, mivel azok rideg érzést váltanak ki.
fotó: Maven
A szobához mérten maximalizáljuk ágyunk méretét!
Minél nagyobb az ágyunk, annál jobban alszunk, hisz nagyobb terünk van álmunkban mozogni (akár partnerünk mellett, akár egyedül). Ezzel az óriás méretű ággyal tervezve bőven akad hely a kényelmes alváshoz, design-ban kék bársony kárpitozással, régimódi ágyneművel, ágytakaróval. A hűvös hatást a meleg színű és részleteiben gazdag kiegészítők törik meg.
Hogyan tudjuk tesztelni, hogy ágyunk mérete megfelelő-e? Vagy, hogy új vásárlásakor kellő nagyságút válasszunk? Partnerünkkel feküdjünk egymás mellé úgy, hogy karjaink a fejünk fölött nyugszanak. A kényelmes alváshoz ebben a pózban a könyököknek nem szabad egymáshoz érniük.
fotó: Domus Nova
Tiltsuk ki a TV-t!
Sajnálatos módon a TV-nek nincs helye a hálószobában, ha célunk, hogy minél hamarabb álomra hajtsuk a fejünket. Ha mégsem tudjuk nélkülözni, hagyjunk legalább fél óra szünetet a TV nézés, és alvás között, mivel a készülék fénysugarai megzavarják az alvás és az ébrenlét természetes ciklusait kontrolláló melatonin működését. A TV kizárása berendezés szempontjából is további lehetőségeket rejt magába, hisz a helyére hangulatos dekorációt, képet is tehetünk.
fotó: Sara Slade Interiors | fotó: Jonathan Bond
Maradjon kint a mobil is! Csökkentsük az elektronikai eszközök számát a hálószobában, zárjuk ki az ártalmas és zavaró hullámokat
Lakásunk berendezésének újratervezésekor érdemes kialakítanunk a hálószobán kívül egy olyan sarkot, polcot, ahol – új szokást kialakítva- éjszakára töltésre tehetjük a mobil telefonjainkat. Természetesen, ha a mobil ébresztőjére kelünk, úgy egyéb megoldást kell erre találnunk. Ne szégyelljünk visszanyúlni a 20. század lehetőségeihez, és rádióra, vagy régi típusú ébresztőórára cserélni a mostani megoldást.
fotó: Mowlem & Co
Sötétítsük be a hálótszobát!
A közterületek világításainak állandó sárgás fénye, a mozgásérzékelő lámpák ki-, bekapcsolódása, és az autók fényszóróinak fénye meggátolja a nyugodt alvást. Zárjuk ki a világosságot valamely sötétítő megoldással, akár olyan drasztikusan is, mint ebben a szobában a spalettával.
Amennyiben a textilanyag használata szimpatikusabb árnyékolásnak tűnik, úgy alkalmazhatunk sötétítő rolót, vagy teljes fénykizáró blackout sötétítőt.
fotó: Will Taylor
Száműzzük a vékony, hullámos matracokat!
Amennyiben matracunk kényelmetlen, és ébredéskor mindenünk fáj, úgy jogos a panaszunk, mint a mesebeli Zöldborsó Királykisasszonynak, aki olyan kényes és előkelő volt, hogy még egy nagy halom ágybetét alá rejtett borsószem is összetörte minden csontját. Az új matracnak maximálisan ki kell szolgálnia a komfortigényt, legyen az boxspring, platform, vagy franciágy típusú megoldás.
fotó: Fiona Andrews Interiors
Vegyünk egy forró fürdőt!
Egy kád meleg víz kellően elálmosítja az embert, ami szintén segítség a pihentető, jobb alváshoz.
Ha fürdőszobánkat úgy alakítjuk ki, hogy ne csak a szokványos funkcióknak feleljen meg, hanem a fürdőzés, vagy tusolás ellazító is legyen, nagy eséllyel megtámogatjuk az éjszakáinkat. Nem kell több, mint a megfelelő kiegészítőknek helyet biztosítani, mint például dekorációs elemek, gyertyák, mécsesek, vagy hagyjunk szabad falfelületet, ahova képeket tudunk felhelyezni.
fotó: Mark Jordan Architecture & Design
Ne fűtsük túl a hálószobát
Ha túl meleg a hálószoba, nyugtalan lehet az alvás, mert a helyiség hőmérséklete zavarhatja a testünk alvás közben jelentkező természetes hőmérséklet csökkenését. A termosztátos fűtőtestekkel külön-külön is csökkenthetjük egy szoba hőmérsékletét.
Tartsuk be a munkaidőt!
Ha a hálótér és a munkaállomás egy helyiségben vannak, a két funkció könnyen összemosódhat. Hogy a munkaidő ne csússzon bele a pihenés idejébe, csaljunk egy kicsit a szoba berendezésén, és olyan íróasztalt tegyünk be, amibe elzárható az összecsukott laptop, így a munka befejeztével úgy tűnik, mintha csak egy mutatós bútor állna a szoba egyik sarkában.
Ha asztali gépen dolgozunk otthon, úgy érdemes beruháznunk egy olyan szekrénybe, amiben elrejthető a számítógép. Csukott ajtókkal ez is magában pusztán egy szép bútordarab.
fotó: TG-Studio
lakberendező ajánló: Bérczes Réka | képek forrása: Houzz albumunkban | további praktikus tippek, ötletek