Betonmedencék tulajdonságai és telepítése 2. rész
Vízállóság szerint a medencéket két csoportra osztják: vízzáró és nem vízzáró burkolatú medencék. A fóliás medencéknél a külső réteg, a fólia feladata a vízzárás. Nem így a betonszerkezeteseknél, melyeken a burkolatnak nem kell vízzárónak lennie, mivel maga a betonalapzat tartja a vizet a medencében. Azonban bármilyen tömörségű betonnal dolgozunk, a megfelelő vízzárás 20-25 centiméteres vastagságú falnál kezdődik. Olcsóbb, ám kevésbé tartós megoldás, ha viszonylag vékonyabb betonfalakat húzunk fel, és a burkolat és a beton közé felhordunk egy réteg vízzáró vakolatot. Ha a medence burkolatát valami miatt javítani kell szintén ezt a speciális vakolatot szokták alkalmazni… a teljes cikkhez kattintson a képekre>>
A betonmedencék burkolására leggyakrabban üvegmozaikot, vagy speciális uszodacsempét használnak. A csúszásmentes csempe az olcsóbb, és elterjedtebb megoldás, leginkább a kék árnyalatiban szoktak megrendelni, de persze minden más színt is. megtalálhatunk a kínálatban. A kék alapszínen kívül népszerű még a rózsaszín és a zöld is Az uszodacsempének fagyállónak, savállónak és lúgállónak kell lennie. Formák kirakása a csempelapok nagysága miatt kissé korlátozott, de többféle árnyalattal akár a törökfürdők hangulatát is megidézhetjük. Több színárnyalat rendszertelen szórásával éppen úgy lehet érdekesen díszíteni, mint a sormintákkal. A másik, drágább medenceburkoló anyag az üvegmozaik. A mozaik nagyobb teret enged a képzeletnek. Nemcsak a formák sokfélesége miatt, hanem azért is, mert a szabálytalan alakú medencék is gond nélkül burkolhatók az apró mozaikelemekkel. Ennél a típusnál is választhatunk szórt mintázatot – mint a kék árnyalataival variáló frízminta – de tekergő, szecessziót idéző mozaiklerakást is. A nonfiguratív minták mellett tulajdonképpen bármilyen figurális képet is alkothatnak a mozaikok. Választhatunk a cégek kínálatában szereplő kész motívumok közül. Mivel a felmérések szerint általában a legtöbben valamilyen kedves vagy éppen különös tengeri lény képet szeretnék a víz alján látni, a delfinek, tengeri rákok, kagylók, halak szinte minden cég kínálatában megtalálhatók. Ha azonban egyik figurasablon se nyeri el tetszésünket – és vállaljuk a többletköltségeket – bármilyen mintában gyönyörködhetünk a medencénk mélyén. Ha Brigitte Bardot arcmását szeretnénk fölülről szemlélni, csak olyasvalakit kell találnunk aki vállalja.
Kiegészítők
– Ha nincs lehetőség nagyméretű medence építésére, mégsem csupán megmártózni, hanem uszni szeretnénk, szereltessünk a medence falába ellenáramoltató berendezést. Így egy helyben mozogva tökéletes úszásélményben lehet részünk. A víz akár 20 km/órás sebességel is ellenáramoltatható.
– Az uszodákban, közfürdőkben alkalmazott, medence mellé épített lábmosó magánkertben is igen hasznos lehet különösen akkor, ha a medencét föld, vagy murva veszi körül, így a talpunkal nem hordjuk a szemcséket a vízbe
– A zárt medencében hamar megjelennek az algák. Bár az egészségre nem áratlmasak, könnyen elveszi a fürdőzéstől a kedvünket a hatásukra barnáss, sötétzölddé vált víz, illetve a csúszós burkoalt. Biztosítsuk a medence vizének tisztaságát algásodást is gátló vegyszerekkel és erre a célra kifejlesztett szűrőberenedezésekkel.