Betonmedencék tulajdonságai és telepítése 1. rész
Szerencsére a házi uszoda manapság már nem csak a milliomosok kiváltsága. Kellemes kikapcsolódás, instant nyaralás, egészség. Ma már hazánkban is több cég foglalkozik uszodaépítéssel, így a lehetőségek száma is jócskán megszaporodott. Ezért mielőtt belevágnánk érdemes átgondolni, hogy milyen medencében pihenjük ki a rohanó világ okozta fáradalmainkat, s készülünk fel a folytatásra… A különböző technológiákkal épített medencék közül a legrégebbi, hagyományos típus, betonból épített úszómedence…a teljes cikkhez kattintson a képekre>>
A betonmedencék alapanyaga monolit vasbeton. A talajba ásott medenceforma falát és alját ez a speciális, különleges tömörségű és minőségjavító adalékanyagokat is tartalmazó beton képezi. A medenceépítéshez szükséges anyagot gyárból kell megrendelni, mert helyszíni keveréssel nem lehet előállítani. A betonmedence építése precíz szakmunkát igényel. Nem mindegy az sem, hogy milyen időjárási körülmények között végezzük a munkálatokat, mert a nedves, párás levegő hátráltatja a beton szilárdulását. A betonozás után egy három napos víznyomási teszt következik. Az építőmesterek ezáltal megkeresik az esetleges hibákat, melyeket ki kell javítani, mielőtt a burkolatot felhordanák A medence konstrukciójának a vízzárás mellett a másik fontos követelménye a masszív statikus szerkezet, ami szintén átgondolt tervezést igényel. Ha ugyanis a medence fala nem elég stabil, gyorsan megjelenhetnek a repedések, amiket egy mozaikos burkolatnál igen nehéz észrevenni. Érdemes az aljzat és az oldalfalak betonozását egy napra ütemezni, így a munkahézagok elkerülhetőek, a hézagtömítő anyagokat is megspóroljuk.
A medence peremének magasságát (kiemelkedését), alakját, és mélységét az elképzelésünkhöz igazítják. Ha a mester is nyitott, a kreatívoknak szabad a pálya, de a szakemberek általában pontosan tudják, hogy hogy illeszthető a medence az adott terepre. Ha azonban nagyon extrák az igényeink nemcsak a költségek növekszenek, az építés is jóval tovább tart. Egy hagyományosabb formájú betonmedence átlagosan 8-12 hét alatt készül el, de egy bonyolultabb alakzat építése akár 4 hónapig is eltarthat. Az építészek általában az optimális méreteket, arányokat javasolják, de tulajdonképpen bármilyen hosszű és bármilyen mély lehet a betonból készült medence. 7 méteres hosszúságnál, és 4 méteres szélességnél már kényelmesen lehet úszni, mélységnek pedig elég a biztonságos másfél méter. Ha azonban ugrálni szeretnénk a medencébe minimum 2 méteres mélység szükséges…