Adott egy téglalap alakú lakóterület, ahol csak az egyik, keskenyebb oldalon találhatóak ablakok. Hogyan lehet úgy megváltoztatni az elosztást, hogy a lakás ablakoktól távolabb eső zónái is kapjanak természetes fényt? Az alábbi, 53 négyzetméteres lakásban a lakók nem szerettek volna teljesen nyitott elrendezést, így született meg egy nekik megfelelő kialakítás külön hálóval és kényelmes, étkezővel kombinált konyhával.
A bejárattal szemközti, keskenyebb oldalon találhatóak ablakok és az erkély – utóbbi beépítésre került és a lakótér szerves része lett. A lakók egy külön hálószoba kialakítása mellett döntöttek, hogy természetes fény is jusson ebbe a helyiségbe, a nappali felőli oldalon ablakokat szereltek a válaszfalba. Láttunk már hálószoba leválasztást üvegfallal és függönnyel, belső ablakkal is – ez utóbbi megoldás egy külön szoba hangulatát adja, de elkerülve egy ablaktalan helyiség klausztrofóbiás érzetét. A megoldás nyilván nem tökéletes (szellőzés, privát szféra), de adott körülmények (és alaprajz adottság) mellett működhet, ha a lakók életvitelének és igényeinek megfelel. Az ablak dupla üvegezésével egyébként jó a hangszigetelés, a szellőzést pedig a folyosóra nyíló ajtó is segíti.
A bejárat mellett egy kényelmes, nagy gardrób kapott helyet, a másik oldalon a fürdőszobát látjuk. A fürdőből kikerült a mosógép, így helyet takarítottak meg, az előszoba egy zárt szekrényébe került a háztartási eszköz. A WC eredetileg is a fürdőben volt, ennek elkülönítésére egy kis válaszfalat húztak fel. A nappali és háló zónákkal szemben, a lakás másik felét az U alakú konyha és egy kényelmes étkező foglalja el – a beépített erkéllyel a helyiség végében. A dekorációt nyugodt, természetes színárnyalatok jellemzik, minőségi anyagokkal.
Alaprajz:
további cikkek 50 és 100nm közötti lakások lakberendezése témában | lakberendezés: Aiya Lisova