A minimál stílus jellemzői a funkcionális, sallangmentes kialakítás, minden felesleges kiegészítő elhagyása, racionális helykihasználás. Ha a konyhánkat minimál stílusban képzeljük el, akkor olyan teret alkotunk, ahol a rendelkezésre álló területet a lehető leghatékonyabban használjuk ki, ergonomikus megoldásokkal, ugyanakkor vonzó, tiszta látványvilággal.
A minimál konyha jellemzői:
- Egyszerűség. A kiegészítők, dekorációs elemek száma minimális, a legfontosabb dolog a letisztultság. Az anyagválasztás segíti a könnyű karbantartást, tisztítást, a takarítás egyszerű.
- Funkcionalitás. A kialakítást a célszerűség vezérli, minden elemet gondosan választunk ki, nem kellenek bonyolult formák és berendezések. Az anyagok felületei simák, pontos illesztésekkel – könnyen tisztíthatóak.
- Színek. Általában három színben gondolkodjunk, elsődleges, másodlagos és egy kiegészítő árnyalatban. Túl feltűnő színek helyett inkább alap és visszafogottabb árnyalatokat válasszunk. A kiegészítőket, edényeket, fogantyúkat a bútorhoz, az összképhez kell hangolnunk, ez nem egyszerű feladat.
- Modern berendezések. A minimál konyhák jellemzője a modern technológia. Új eszközök tiszta formákkal, fém felületekkel – de sok tárolóhelyet kell hagynunk, hogy a kis eszközöket elpakolhassuk, a minimál stílusban tilos a vizuális káosz.
- Tér. Sok fény és szabad tér – így érvényesül leginkább a minimál stílus. Nagyon fontos a világítás, süllyesztett lámpák, LED csíkok dobhatják fel leginkább a képet. Függönyök helyett válasszunk inkább modern rolókat, lapfüggönyöket. Kis alapterületen sem kell lemondanunk a minimál stílusról a fentiek betartásával, de alapvetően a nagyobb terekben mutat jól.
- Anyagok. A minimál stílus elegáns és modern, a legújabb trendekre jellemző anyagok használatával. Sokféle fényes és matt anyagot választhatunk, előnyben részesítve a sima felületeket. Népszerűek a rozsdamentes acél, üveg, alumínium, műanyag, akrilkötésű ásványi lapok, de fontosak a természetes anyagok mint a kő, fa, parafa.
- Faldekoráció. A letisztult stílust követve, minél kevesebb kiegészítőt tegyünk a falakra, használhatunk viszont falpaneleket, tapétát, nagy műtárgyakat – itt is sima felületekre törekedve. A tégla passzolhat a minimál stílushoz is, festett és nyers formában is.
Színek
A meghatározott számú szín kiválasztásakor elsődleges cél, hogy egy világos, tágas, nyitott teret érzékeltessünk, letisztult látványvilággal – nagyon sötét színeket csak kiegészítésként, vagy nagyobb alapterületen válasszunk.
Alapszínek a fehér, szürke, bézs – különböző fokú telítettséggel, de közelebb a világoshoz, fényeshez. Fő kiegészítők lehetnek a barna, sötét szürke, fekete. Nagy területen a szürke, fekete háttér mélységet adhat. Kis szobában inkább fehér hátteret válasszunk. A konyhabútor felső része legyen inkább a világos, az alsó szekrények lehetnek sötétek.
Kis vagy stúdió lakásban ha minimál konyhát építünk, a konyha maradjon a háttérben, a dekoráció simuljon a lakás stílusába, kiegészítőként használjuk a sötét színeket.
további ötletek, inspirációk a minimál lakberendezési stílus témakörében: minimál