A lakberendező színekkel teli tereket tervezett egy IT-szférában dolgozó pár 92m2-es otthonában. A megrendelők olyan kreatív életteret képzeltek el, ahol különböző ötletek és stílusok találkoznak. A nem mindennapi elképzeléseket a tervezőnek egy tipikus elrendezésű, alacsony belmagasságú lakásban kellett megvalósítania, az összekötő motívum a modern klasszicizmus és a keleti kultúra sokszínű elemeinek harmóniája lett.
A megrendelők kérései egyszerre több alapvető elemet ötvöztek: színek gazdag árnyalatait, bútorokon megjelenő kisebb-nagyobb mintákat, díszes stukkókat és látványos függőlámpákat. Az általános vizuális koncepció inkább egy klasszikus angol otthonra emlékeztetett, mintsem modern, minimalista lakásokra – ráadásul ez a projekt a stúdió portfóliójában az egyik olyan kivétel volt, amelyet nem részletes 3D látványtervek, hanem kizárólag kollázsok alapján valósítottak meg. Ez a munkamódszer dinamikus párbeszédet teremtett a tervező és a megrendelők között, amely minden találkozóval közelebb vitte az enteriőrt a tökéletes megvalósításhoz.
Az eredeti elrendezés szerint a tágas, négy keskeny ablakkal rendelkező lakás három szobából állt. A tervező újragondolta a funkcionális zónákat, és a konyha, a nappali és a hálószoba mellé egy teljes értékű dolgozószobát is kialakított. A hosszúkás folyosó – a nyitottabb elrendezések divatjával szemben – megmaradt eredeti helyén, és az enteriőr kompozíciós központjává vált. Az egyetlen újítás egy mély fülke kialakítása volt, amely gardróbszekrényként funkcionál. Ez lehetővé tette a tárolórendszer elhelyezését, miközben megváltoztatta a nyújtott nappali tér arányait.
Színek és harmónia a terekben
A megrendelők szokatlan kívánságai komoly kihívást jelentettek a tervezők számára: a kis alapterületű lakás belső terében tiszta zöld, kék, barna, rózsaszín, fekete és piros árnyalatoknak kellett harmonikusan megjelenniük. A lakberendező nem kívánt kompromisszumot kötni a színek terén, így minden helyiség a maga színtörténetét meséli el. Például a nappali kék árnyalatokban pompázik, a dolgozószoba zöld-bordó színekben tündököl, míg a hálószoba szürke-rózsaszín palettát kapott. Az egész lakásban az összekötő motívum a modern klasszikus stílus és a keleti kultúrára jellemző részletek keveréke lett – a merész megoldások pedig sikeresen elterelték a figyelmet az alacsony belmagasságról (2,4m).
A lakás szíve a vidám, terrakotta színű folyosó lett. A keskeny tér, amelyet nem ér közvetlen természetes fény, a falakon alkalmazott élénk, matt festéknek köszönhetően melegebbnek és napfényesebbnek hat. Az előszoba és az átjáró zóna elrendezését tovább gazdagította a geometrikus mintájú padlócsempe. A tulajdonosok különösen megszerették ezt a teret, amely elűzi a hétköznapok monotonitását, és pozitív hangulatot áraszt.
Konyha: egzotikus elegancia
A konyhában minden részlet az egzotikus, mégis visszafogott atmoszférát hivatott erősíteni. A fa étkezőbútor nyugalmat hoz a zöld konyhaszekrények dinamikus palettájába. A konyhabútor kialakításának köszönhetően a háztartási gépek szinte láthatatlanok: a mikrohullámú sütőt, a hűtőt és a sütőt az oldalsó oszlopokba építették. A tágas, kihúzható fiókok bőséges tárolóhelyet biztosítanak, míg a fehér munkalap és márványmintás hátfal grafikus megjelenést ad a térnek.
A látványos étkező zóna hangsúlyos eleme egy rézből készült csillár lett, amelyet egy dekoratív stukkókör közepére helyeztek el. A lámpatest fényes textúrájára a bútorok aranyozott fogantyúi rímelnek.
Hálószoba: intimitás és kontrasztok
A privát zóna szokatlan rózsaszín színvilágot kapott, amelyet szürke részletek és réz elemek egészítettek ki. A kis helyiség meghitt hangulatát a falak kontrasztos kialakítása adta, ahol az alsó rész sötétebb árnyalatú lett. Ez a megoldás finoman utal a skandináv belső terekre, ahol a fa burkolatok segítenek megtartani a meleget.
A tér középpontjában egy alacsony fejvégű franciaágy áll, mellette pedig egy vintage dolgozóasztal székkel. A tervező a textíliák, valamint a fényes és matt felületek – például selyem és pamut – változatosságával érte el a körbeölelő hatást. Az éjszakai órákban a rózsaszín szirmokkal díszített légies függőlámpa fényjátékkal varázsolja el a teret.
Nappali: frissesség és egyediség
A nappali kialakítása a megrendelők által kiválasztott, különféle bútorok és dekorációs elemek köré épült. Ezek alapján dolgozta ki a stúdió a színpalettát és az alkalmazott anyagokat. Az egyszínű elemek háttereként az egyik falon kék növényi mintával díszített, hangsúlyos tapéta szolgált. A szürke, bársonyborítású kanapé árnyalata illeszkedik a komódhoz és a mellette lévő dolgozósarokhoz. A sötét fából készült dohányzóasztal mintás teteje harmonizál a textúrált parkettával, természetes hangulatot kölcsönözve a térnek.
A falak és a mennyezet közötti átmenetet a tervező világosszürke csíkkal emelte ki.
A házaspár utazásaik során évek alatt összegyűjtött poszter- és akvarellgyűjteménye volt az utolsó simítás a térben. A célzott világításért egy alacsony állólámpa felel a kanapé mellett, amely ideális esti olvasáshoz.
A dolgozószoba zöld-bordó színekben tündököl
Fürdőszobák: optikai tágítás
A projekt egyik legösszetettebb része a kis alapterületű mosdó és fürdőszoba kialakítása volt. Itt fürdőkád, mosdó és WC elhelyezése volt a cél, anélkül hogy a kis helyiségeket túlzsúfolták volna. A terek vizuális növelésére és légiesebb megjelenésére világos szürke-kék árnyalatokat és krómozott szanitereket használtak.
további cikkek 50 és 100n2 közötti lakások lakberendezése témában | lakberendezés: CHI DESIGN / Alexandra Chigintseva | fotók: Dmitrij Csirensikov