Eligazítás a klíma-technológiák útvesztőjében
Sokan nem gondolnánk, mennyire nagy hatással volt az egész világ ipari-gazdasági szférájára az az irányvonal, amelyet a századvég wellness-kultúrája kijelölt. A wellness-felfogásnak fontos része, hogy amellett, hogy egészségesek vagyunk, jól is érezzük magunkat a bőrünkben. Napjainkban ez a hozzáállás határozza meg a klímatechnikai elképzeléseket is. Klíma vásárlásakor alapvetően három típusból választhatunk, de ezekből kettőre már mostanság erősen csökken a kereslet. Az egyik a mobil klíma, a másik az ablak-klíma. Ezek kompakt klímaberendezések mindegyike egy „dobozban” található, ennél fogva igen zajosak. A manapság legelterjedtebb tipus az úgynevezett „split-klíma”-rendszer… a teljes cikkhez kattintson a képekre>>
Műemlékvédelmi rendelkezések értelmében, ilyen épületek külső falaira nem szerelhetünk klímaegységet, ezért ezeknél csak a mobil, vagy az ablakklíma jöhet számításba… Az osztott klímáknál külön szerelékekbe került a kültéri és a beltéri egység. A légkondícionálás „zajosabb részét” a kültéri egység végzi. Persze ez sem lehet túlzottan hangos a szomszédokra való tekintettel. A beltéri egység nagyon halk, általában 21-26 decibel között mozog, ami megfelel egy könyvtár zajának. Teljesen csendes nem lehet, hiszen levegő áramlásának mindenképpen van valamilyen hangja.
A készülék úgy hűt, hogy a beltéri egység fölveszi a szoba hőjét, a kültéri pedig leadja azt. A „hőszivattyúk” hűtés mellett fűtésre is képesek, ilyenkor a környezetből vonják el a hőt, és a szobában adják le. Emiatt -15 Celsius fok külső hőmérséklet alatt a fűtő teljesítményük lecsökken csak kismértékben tudják növelni a hőmérsékletet. Kiegészítő fűtésnek viszont nagyon jók, például olyan lakásokban, ahol központi fűtés van, és a szolgáltató már márciusban úgy dönt, hogy nyár van… A split-klímáknak két csoportja van, a fix kompresszoros, és az inverteres. Az olcsóbb, fix-kopresszoros a hűtőszekrényhez hasonlóan ki-bekapcsol, és a beállított érték körül ingadozik a hőmérséklet. Ennél drágább az inverteres berendezés, ami viszont pontosan tartja a beállított hőmérsékletet. Ha több helyiség levegőjét szeretnénk szabályozni az úgynevezett multi-split rendszer a megoldás. A multi-split kültéri egységéhez akár 3-4 beltérit csatlakoztathatunk, így kellemes környezetet biztosíthatunk az egész lakásban.
A mai légkondícionálókban nem freont, hanem egy környezetvédelmi követelményeknek jobban megfelelő (minimális ózonbontású), R410a illetve R407c nevű vegyületet használnak hűtőközegként. Igényesebb kiviteleknél a beltéri hőcserélők, elsődleges levegő szűrők egy antibakteriális ezüstbevonatot kapnak, amely meggátolja a baktériumok, gombák és egyéb organizmusok megtelepedését, melyek belélegezve igen károsak lehetnek szervezetünkre. A gyártók napjainkban már nem csak egy klímaberendezést kínálnak, hanem egy komplex, extra szolgáltatásokkal bíró rendszert, melyek jelentősen javítják az életminőségünket. Kutatások igazolják, hogy az irodai fáradtságot, dekoncentráltságot a számítógépek, nyomtatók és egyéb eszközök által kibocsájtott pozitív ionok okozzák. Sok új szériát szerelnek fel negatív ion-generátorral: A negatív ionok semlegesítik a káros pozitív ionokat, valamint hozzátapadnak a levegőben keringő szagokhoz, baktériumokhoz, így a súlyuknál fogva lehúzzák azokat a padló szintjére. Ha úgy akarjuk, egészséges lakókörnyezetünk megteremtéséhez az MPI-technológiát is igénybe vehetjük. Az MPI aktív hidrogén és oxigén ionok segítségével folyamatosan tisztítja a levegőt a vírusoktól, kórokozóktól. Egy ilyen technológiával ellátott klimaberendezés 20 köbméternyi levegőből 1 óra alatt kiszűri influenza vírusok 99,9% -át!