A Zagorodny Projekt fejlesztésében, a Polygon Lab Architects tervei alapján megvalósult épületet 2011. szeptemberében adták át, a Moszkva közelében épült ház Oroszország első aktívháza. A fokozottan energiahatékony orosz mintaprojekt figyelemre méltó kezdeményezés.
Célja, hogy a gyakorlati tapasztalatokon, az üzemeltetési mutatók egy éven át rögzítendő adatainak felhasználásával elősegítse az új orosz “Green Building” építési szabvány alapjainak megteremtését. Az új szabványban – mint a világon sok helyütt – kiemelt szerephez jutna az épületek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése, az energiafelhasználás optimalizálása – végső soron a pozitív energiamérleg -, ahogy az egészséges belső klíma és az építészeti minőség is.
Az első orosz aktívház energiahatékony és könnyen kezelhető. Az épület kihasználja a különböző energiaforrásokat: hőszivattyús- és szolár rendszer állítja elő a villamos energiát és a meleg vizet. A tetőtéri ablakok (Velux) a természetes hőnyereség – napmeleg – maximalizálását szolgálják, és a kevésbé napfényes időszakokban is intenzív nappali megvilágítást adnak a helyiségeknek. Nemcsak a tetőtéri ablakok dominánsak – a ház egészére jellemző az üvegfelületek “elnagyolt” volta -, de elsődlegesen nem “gyártói” megfontolás miatt: a nyílászárókat az napenergia-nyereség eszközeként vetették be, a nap jelentős részében így kiiktathatók a világítóeszközök, jó közérzetre gyakorolt hatással.
A szabvány- és egyedi méretű, a helyenként dupla, másutt tripla vagy négyszeres üvegezésű nyílászárók dizájnelemként is megállják a helyüket, de a komfortérzetet is kedvezően befolyásolják: a fényben fürdő belső terekben valóban kellemes időzni, a helyiségek tágasnak és tisztának hatnak. Apropó, tisztaság! A berendezett, felszerelt épület rendezettségére nagyon ügyelnek. Szükség is van erre: a projektgazdák sok látogatóra számítanak az elkövetkezendő hónapokban, belépni csak cipővédővel lehet. A 12 hónapig tartó épületenergetikai monitoring idejére egy négy fős család költözik a házba, akik reprezentálják az átlagfogyasztást.
A nyári túlmelegedés elleni védelem érdekében az összes tető- és homlokzati ablakot külső-belső árnyékolóval, automata elektronikával vezérelt napellenző rolókkal szerelték fel. Az intelligens épületvezérlés egyébként is hangsúlyos: a kellemes beltéri klímáról, a jó levegőminőségről például a WindowMaster gondoskodik. A rendszer automatikusan nyitja, zárja az ablakokat a házban mért szén-dioxid szint alapján.
A projekt alkalmazkodik a különleges helyi éghajlati viszonyokhoz: a nedves kontinentális éghajlaton a meleg nyarakat hosszú, hideg tél követi. A természetvédelmi szempontok érvényesítése érdekében az épület kialakításakor az újrahasznosított, illetve újrahasznosítható építőanyagokat preferálták.
Ami a külső kialakítást illeti: a tető és a homlokzat homogenitása, a fahomlokzat (tűlevelű fenyő) alkalmazása köztudottan nagy hagyománnyal bír az orosz építészetben, modern átiratban ez “érhető tetten” az első aktívházon. Az építés során kizárólag PFEC és FSC tanúsítvánnyal rendelkező fát használtak fel, ami azt jelenti, hogy a kitermelés – erdőgazdálkodás által igazolt módon – nem okozott kárt a környezetben és az élővilágban.
Hihetetlennek tűnhet, de igaz: a falazat 55 centiméter, melynek jelentős része hőszigetelés. A hővisszanyerős szellőzés hatásfoka 90 százalék. Passzívház kandallóval fűtik az épületet, amely megközelíti a passzívház minőséget. Az energetikai számítást az Oroszországi Passzívház Intézet végezte el. Az aktívház fűtési energiaigénye (fűtésidényben) 38 kWh/m2,év. Primer energiafogyasztása 110 kWh/m2,év. (Összehasonlításképpen: a passzívházak fűtési energiaigénye 15 kWh/m2,év). Az össz bekerülési költség 1 millió euró, telekkel együtt. A beruházás nyugati tervek és technológia alapján valósult meg, az építészeti koncepciót orosz tervezők jegyzik.
Fotók: Green Press / – mm –