A 2009-ben elindított Velux Model Home 2020 program a klímaváltozás és az életminőség egymással összefüggő kérdéseire keresi a választ. A programban összesen öt országban 6 aktívház vesz részt. Az épületek mindegyike zéró CO2 kibocsátású az üzemelés során, de emellett az építőanyagok gyártása és a kivitelezés közbeni emissziót is a lehetőségek szerint minimalizálták.
A Model Home 2020 koncepció a VELUX Cégcsoport elképzelése a magas életminőséget kínáló, környezetbarát épületekről. A projekt a következő generáció épülettervezési – gyakran az aktívház elnevezéssel illetett – elképzeléseit támogatja. Lényege, hogy a VELUX Cégcsoport több partner közreműködésével hat, a fenntartható építkezés jegyében készülő házat épít fel 2009 és 2011 folyamán Dániában, Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Németországban és Franciaországban, melyeket használat közben tesztel. Valamennyi épület három fő alapelv figyelembevételével készül, ezek: hatékony energetikai kialakítás, magas életminőség és minimális környezetre gyakorolt hatás. Mindegyik ház különböző éghajlati, kulturális és építészeti viszonyok között valósul meg, a helyszínt biztosító országok adottságai szerint.
Az eddig megépült házak: Otthon egy életre (Home for life, Dánia), Zöld világítótorony (Green lighthouse, Dánia), Napfényház (Sunlighthouse, Ausztria), Fényaktív ház (LIchtaktiv House, Námetország), Széndioxid-semleges Otthonok (CarbonLight Homes, Nagy-Britannia). Az utolsó ház elkészülése őszre várható Franciaországban (Maison Air et Lumière).
Forrás: Green Press Hírügynökség (a képen a Sunlight House)
Az aktívház elmélet egy holisztikus szemléletmód, amely az energiatudatosságot a beltéri komforttal és a környezetbarát megoldásokkal integrálja – mondta Tornóczky Mónika, a Velux Magyarország munkatársa.
Az aktívház koncepció azon a vízión alapul, hogy egészségesebb, kényelmesebb épületek jöjjenek létre, melyek nincsenek negatív hatással a környezetünkre. Ez utóbbi többek között annak köszönhető, hogy több energiát termelnek, mint amennyit fogyasztanak, mert minden, a működésükhöz szükséges energiát saját maguk hoznak létre. Az aktívház koncepció egyik fontos eleme, hogy a belső klíma a bőséges napfénynek és friss levegőnek köszönhetően mindig megfelelő és egészséges feltételeket biztosít az épületben tartózkodóknak. További lényeges tényező, hogy pozitív hatással vannak a környezetre is a teljes élettartamuk folyamán. Aktívházak lehetnek új vagy felújított épületek, lakóházak, vagy középületek.
A dán Home for Life aktívház a napenergia teljes mennyiségét kihasználja a napkollektorok, a napelemek és a szoláris hőnyereség révén. Technológiája révén automatikusan vezérli a szellőzést és biztosítja a kedvező beltéri klímát.
Video:
Képek:
A Green Lighthouse Dánia első klímasemleges épülete, amely az ENSZ 2009-es klímakonferenciájának egyik legfontosabb helyszíne volt. Az energiakoncepciója szintén kísérlet, amely kombinálja a távfűtést, a napelemek használatát, a napenergia felhasználásával megoldott fűtést és hűtést, valamint a szezonális tartalékolást.
Video:
Képek:
Az osztrák-magyar határtól mindössze egy órányi autózással elérhető Pressbaumban épült fel a Sunlight House osztrák aktívház. Az épület a napelemek, napkollektorok mellett olyan egyszerű, kézenfekvő építészeti megoldásokkal is törekszik az aktívház egyensúlyi helyzetének kialakítására, mint az üvegezett felületeken keresztül hasznosítható szoláris hőnyereség vagy a belső tér rövid idejű átszellőztetésével előállítható kiváló minőségű belső klíma. A természetes fény szerepe is kiemelkedő: az alapterület 40%-ának megfelelő mennyiségű bevilágító felületnek köszönhetően.
Video:
Képek:
A német aktívház (LichtAktiv) különlegessége, hogy nem újépítésű házról van szó, hanem felújítás során alakították át egy ikerház egyik felét széndioxid-semlegessé. A korábban szűkös és zárt épületstruktúrából tágas, sok napfényt beengedő tereket hoztak létre, ahol nagy szerepet kap a természetes szellőzés.
Video:
Képek:
Ketteringben, Northamptonshire-ben készül a CarbonLight Homes brit épület, amelyben szintén hangsúlyos elem a természetes megvilágítás és szellőzés. A napkollektorok majdnem teljes mértékben biztosítják a melegvízellátást és a fűtést, a házban levegő-víz hőszivattyú működik. Az eddigi angliai öko-épületekkel szemben ez nemcsak egy bemutató épület, hanem valódi otthon lesz két család számára.
Video:
Képek:
A Maison Air et Lumière – a Franciaországban hagyományos, tájanként változó hajlásszögű – magastetővel készül. Ebben az esetben a tető hajlászögét és a tájolást úgy választották meg, hogy a természetes fény és a napenergia maximálisan kihasználható legyen. A későbbiekben típusházként a legváltozatosabb körülmények közé is be lehet majd illeszteni, mivel az alaprajzi kialakítása flexibilisen változtatható.
Video:
Képek:
forrás: Green Press blog