A fiatal pár (első osztályos kislányukkal) vásárolt egy telket 64m2-es kész faházzal. A házat szerették volna modern nyaralónak berendezni családi hétvégékhez, barátokkal való időtöltéshez – hasonlóan a városi lakásukban megszokott modern enteriőrhöz.
Három szobát kellett kialakítani a nappali-konyha mellett – szülőknek, a kislánynak és egy vendégszobát. Kész faházak esetében nem lehet a válaszfalakat és ajtónyílásokat fájdalommentesen áthelyezni. Az alapvető zónák kialakítását változatlanul hagyták, de teljes mértékben nem úszták meg az átrendezést – a ház nagy hátránya volt, hogy hiányoztak a bejárati terek: a zónák nem voltak elkülönítve, és nem volt hely a ruhák tárolásához. A fő bejárati zónában ezt a problémát úgy oldották meg, hogy áthelyezték a válaszfalat az előszoba és a vendégszoba között – ezzel lehetőséget teremtve gy beépített szekrény elhelyezéséhez.
A konyha-nappaliból a teraszra lehet kilépni, amelyet aktívan használnak. Ott is szerették volna megszervezni a ruhák és a cipők tárolását, a kérdést úgy oldották meg, hogy egy gipszkarton dobozt építettek, amely a TV-zónát szeparálja el. A keletkezett mélyedés falára akasztókat szereltek, a kárpitozott padban pedig a cipők tárolását oldották meg.
Alaprajz és eredeti állapot:
Falak kezelése és padlóburkolat
A fa falakat befestették. Először speciális gombaölő szerekkel kezelték azokat, majd ragasztó és faforgács keverékével töltötték fel a repedéseket. Erre a folyamatra egymagában ráment egy hónap, de az eredmény egyértelműen megérte. Természetesen nincs garancia arra, hogy nem keletkeznek repedések új helyeken idővel, de az ügyfelek tudatosan vállalták, hogy időről időre helyi fal-restaurálásra lehet szükség a túl nagy és feltűnő repedéseknél. A hálószobában és a gyerekszobában tapétát használtak.
A padlóra gránit burkolatot fektettek le – ezt a választást a praktikussága és a padlófűtéssel való kompatibilitása indokolta.
A fürdőszobában csempézték a “nedves” területeket és a padlót. A fa falakat ott hagyták meg természetes állapotukban, ahol nem éri víz – és a szaunában.
A mennyezetet feszített álmennyezettel oldották meg. Nem akartak szabadon futó elektromos vezetéket, viszont szerettek volna beépített spotlámpákat és sínes világítás rendszereket is. Meg lehetett oldani gipszkarton álmennyezettel vagy feszített mennyezettel – a gipszkarton környezetbarátabb megoldás, de hosszabb a telepítés idő és drágább is, ezért a feszített mennyezet mellett döntöttek.
további cikkek 50 és 100n2 közötti lakások lakberendezése témában | lakberendezés: Victoria Krylova | fotók: Jaroszlav Konev