Télen befelé fordul az élet, több időt töltünk otthonainkban, előkerülnek a kézműves hobbik vagy csak átszelektáljuk a dolgainkat, mert erre van idő.
Ismerős az, amikor indulás előtt kell egy tű felvarrni a leszakadt gombot, de keresni kell a varrószettet és inkább átöltözünk, pedig felvarrni gyorsabb lenne? Vagy amikor a gyerek este szól, hogy reggel papírsárkányt kell vinni iskolába, és fel kell kutatni a lakás minden zugát megfelelő anyagokért?
Vessünk véget a hasonló helyzeteknek, tegyünk rendet a ritkán használt apró-cseprő dolgaink között, szervezzük ezeket tematikák szerint könnyen átlátható rendszerbe.
Nem kell igazán megijednünk ettől a projekttől, csak legyünk következetesek és szervezettek. Ha minden fiókot, szekrény alját, dobozt, zeg-zugot csak egyenként szelektálunk, majd szervezetten helyre teszünk, napi minimális idő és energia ráfordításával átalakíthatjuk a teljes otthonunkat, de akár a konyhai tárolóinkat is. Természetesen ebbe vonjuk bele a család többi tagját is, amiből valóságos kincskereső játék is kerekedhet. A cél az, hogy mindennek közösen meghatározott helye legyen, amiről mindenki tud. Így el lehet kerülni az “anyaaa, nem találom…” kezdetű mondatokat is.
Kezdjük például a konyhában, ahol mindenki számára látványos eredményt érhetünk el, ezzel is megtartva a motivációt a lakás többi részéhez. Aztán jöhet a fürdő, a nappali, majd a személyes terek. A szabály az, hogy tematikusan rendezzük el az együvé tartozó tárgyakat, melyeket fiókrendezőkbe, befőttes üvegekbe, kosarakba, dobozokba teszünk. Lehetnek ideiglenes tárolóink is, de arra figyeljünk, hogy mindig csak meghatározott ideig használhatjuk őket, például a mosott ruhákat kosarakba válogatjuk reggel, és legkésőbb estig mindenki a helyére kell tegye a sajátját – ilyesminet a lakberendendezéssel foglalkozó weboldalakon is találni.
A gyerek játékainak tárolása a legnagyobb kihívás, ki ne emlékezne arra, mikor először legóra lépett. Ha következetesen a játék részévé tesszük a rendrakást is, szinte magától a megfelelő dobozba kerül a legó, a jó kosárba a plüssmaci, még az apró dinók is egy befőttes üvegben várhatják a következő globális felmelegedést vagy jégkorszakot.
Manapság ritkábban szerelünk meg használati tárgyakat, így kevesebb is a lakásban az erre szolgáló célszerszám, de persze nem árt, ha van kéznél egy csavarhúzó, egy kulcs vagy egy fogó. Kis mini-műhelyt rendezhetünk be egyik fiókban, és nem kell többet keresni a szigetelő szalagot sem, ott lesz szem előtt.
Költöztessük a gyógyszereket is kisebb tárolókba, ha megtartjuk eredeti dobozukat, könnyebben is rendszerezhetők egymás mellett, és a használati utasítás is mindig kéznél van. Ezeket is rendszerezhetjük aszerint, hogy mire valók, és mindig csak azt kell elővenni, amire épp szükségünk van.
Ezzel a módszerrel egy fenntartható rendet vihetünk otthonunkba, egyszer kíván kisebb erőfeszítést, megtervezéskor, utána magától működik, ha az már életünk részévé vált. Sokkal könnyebb így a gyerek kreatív házi feladatát is megoldani, még az utolsó pillanatban is kéznél lesznek a szükséges dolgok, nem kell kapkodni, átadhatjuk magunkat az önfeledt alkotásnak.
Partner cikk | fotó: Pexel