A biofil lakberendezési stílus nyugalmat, melegséget, a vidéki élet békességét sugározza – olyan hangulatot, amelyre leginkább a városi emberek vágynak. Bár fontos számukra a környezetvédelem és a fenntarthatóság, ez nem áll ellentétben természetes dolgok iránti vonzódással – és nincs is okuk arra, hogy lemondjanak a biofil stílusról. Ma már megfér egymás mellett a fenntarthatóság iránti igény és például a természetes fa szépségének szeretete, amit a legújabb laminált padlók képesek megadni az embereknek.
Valódi szőrmebundában járni napjainkban nem igazán trendi: nem azért, mert az emberek már nem szeretik a szőrmét, mint anyagot, hanem azért, mert többre tartják az állatok védelmét a luxus iránti vágyuknál. A valódi fából készült padlókhoz való viszonyban is valami hasonlót tapasztalunk manapság. Egy 110 négyzetméteres ház fapadlóval történő leburkolásához körülbelül 12, hozzávetőleg ötven centiméter átmérőjű és három méter magas fa kivágására van szükség. Egyre több építkező, házfelújító ódzkodik attól a gondolattól, hogy ő is részese legyen az erdők felszámolásának, és még akkor sem feltétlenül a fapadló mellett fog dönteni, ha egyébként meg tudná fizetni az egyre borsosabb árát.
Nincs szükség kompromisszumra
A ma elérhető, jó minőségű és vízálló laminált, illetve vinyl padlókat alig lehet megkülönböztetni az igazi fából készült padlóktól, hiszen az innovatív gyártási technológiáknak köszönhetően nagyon szépen strukturált felülettel rendeznek. A Quick-Step mérnökei olyan gyártási eljárásokat fejlesztettek ki, amelyekkel a természethű színezés, a fára jellemző barázdáltság a padló teljes felületén végighalad, a padlólapok találkozásánál pedig a valódi hajópadlókra jellemző fózolással találkozhatunk, így az összhatás meglepően természetes és realisztikus. A padló legfelső rétegét képező bevonat pedig matt fényt, a természetes fára nagyon hasonlító látványt és tapintást kölcsönöz a padlónak.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy akik ma még mindig ragaszkodnak a fából készült padlóhoz, inkább csak tudni szeretnék, hogy a padló, amin járnak, fából készült – mert a különbséget valójában már ők maguk sem érzik. Másfelől viszont azoknak, akik a fák megóvása mellett döntenek, nem kell lemondaniuk a természetes dolgok által megteremtett hangulatról – és a még a lelkiismeretük is nyugodt lehet. Meg is van rá minden okuk, hogy büszkék legyenek a döntésükre, és nem csak a fenntarthatóság iránti elkötelezettségük miatt, hanem azért is, mert jónéhány egyéb érvük is lehet a laminált padló mellett.
Először is, nem igaz, hogy teljesen le kellett mondaniuk a fáról, mint alapanyagról, hiszen a laminált padló is fából készül – azzal a lényeges különbséggel, hogy a gyártásához a famegmunkálás közben keletkező melléktermékeket használják fel; olyan anyagokat, amelyek egyébként hulladékként végeznék. A Quick-Step padlók tervezői mindig is a természetből merítettek ihletet, ugyanakkor a fenntarthatóságot is messzemenően szem előtt tartják. Éppen ezért, a Quick-Step termékeinek előállításához nem kell újabb fákat kivágni. Ennek elismerésként nyerte el a vállalat – a lamináltpadló-gyártók közül elsőként – az EU Ecolabel minősítést. Ez azt jelenti, hogy a minősített termékek semmilyen módon sem járulnak hozzá az erdők kivágásához. Ez jogosan töltheti el büszkeséggel a Quik-Step padlók tulajdonosait, amivel akár el is dicsekedhetnek a hozzájuk látogató vendégeknek.
Azt is hozzátehetik, hogy a fa különös gondoskodást igényel, a Quick-Step laminált padló viszont rendkívül strapabíró és hosszú élettartalmú, amit a kimagaslóan ellenálló felső rétegének és a HDF lemeznek köszönhet. Ez a padló ellenáll a karcolódásnak, a csúszkálás vagy a tűsarok hatásainak, elviseli a kisállatok körmeinek kopogását, és ráadásként teljesen vízálló.
Mégsem pusztán ezek a praktikus szempontok játszanak szerepet a vásárlói döntésekben, hanem leginkább az, hogy ezek a padlók tökéletesen illeszkednek a barátságos meleget árasztó, biofilikus enteriőrbe.
Természet az otthonunkban
A biofilikus lakberendezés azért vált divatossá, mert az emberek szeretik azt a hangulatot, nyugalmat és békét, amit a természetes anyagok közvetítenek. Ez a magyarázata annak, hogy az építészek és belsőépítészek miért vonzódnak annyira a biofilikus stílushoz. Magát a fogalmat a hatvanas években a német-amerikai Erich Fromm alkotta meg: szó szerint azt jelenti, hogy a természet (bio) szeretete (philia).
Az elmúlt évtizedekben, az urbanizáció térnyerése nyománt egyre többen kerültek olyan élettérbe, ahol úgy érzik, egy betondzsungel veszi őket körül, amiből nagyon nehéz kitörni. Ez azért is aggasztó, mert több tanulmány is megerősítette a közelmúltban, hogy fizikailag és mentálisan is jobban érezzük magunkat, amikor tágas, napfényes, tiszta levegőjű, a vidék nyugalmát árasztó környezetbe kerülünk. A biofília éppen ezért egy olyan holisztikus megközelítést kínál, amely újraépíti a kapcsolatot az ember és a természet között.
A laminált padló pedig kiváló választás azok számára, akik az élő természet hangulatát szeretnék bevinni az otthonaikban, ugyanakkor fontos számukra a fenntarthatóság is. A Quick-Step a laminált padlók széles választékát kínálja, megfelelve mindkét elvárásnak. Ha a padló mellett megjelenik a lakótérben például egy kissé viharvert hajódeszkából készült asztal is, a biofilikus hangulat még tovább fokozható.
további ötletek a Lakásfelújítás, építkezés rovatban