Ha lakásunk egy-egy helyiségét szeretnénk átalakítani, stílusát megváltoztatni, komoly visszatartó erő lehet az, hogy nem akarjuk magunkat óriási kiadásokba verni. Otthonunk komfortosabbá tétele azonban lehetséges anélkül is, hogy pénztárcánkat túlzottan megterhelnénk.
Az alábbiakban ehhez szeretnénk segítséget nyújtani, elsősorban a vintage stílus kedvelőinek: tippjeinkkel a lakásfelújítás során nemcsak pénzt spórolhatunk meg, de személyre szabott, hangulatos lakókörnyezetet is teremthetünk.
Miért éppen a vintage stílus?
Az elmúlt években egyre népszerűbb stílusirányzat megnevezését gyakran használjuk, de tudjuk pontosan miről is beszélünk?
A vintage a 20-as évektől a 70-es évekig terjedő időszakra jellemző stílusirányzatok, designtrendek újrafelhasználását jelenti. Meg kell különböztetni a retró stílustól: ez utóbbi a 70-es évektől a 90-es évekig terjedő időszakból merít ötleteket, mely azonban sokszor kevésbé kifinomult, mint a témánkat képező vintage, ahol a dizájn, az elegancia és az egyediség az, ami igazán fontos.
A vintage stílus kényelmet, harmóniát sugároz, jellemzői a semleges és pasztell színek. Kedveli a kézműves technikákat, a minőségi, időtálló és természetes anyagokat, mint a fa, a fém (kovácsoltvas) a bőr és az üveg. A szövetekre (pamut, gyapjú) is a természetesség jellemző, a meghitt hangulatról pedig az egyszínű, esetleg visszafogottabb virágmintás függönyök és párnahuzatok, a csipke és a horgolt kiegészítők gondoskodnak.
A kanapék, fotelek jellemzően kárpitozottak és kényelmesek, a padlókat többnyire parketta borítja, de remekül kiegészíti a lakás hangulatát egy puha shaggy szőnyeg is. A bútorok, szekrények fából készültek, gyakran több apró fiókból, rekeszből állnak, patinásak és használtnak tűnnek. Falfestés helyett jellemzőbb a tapéta, itt is a természetes színek és a virágmotívumok dominálnak.
A vintage stílus kedveli a kiegészítőket: fotókat, díszes tükröket a falon, kisebb dísztárgyakat a polcokon, dekoratív fogantyúkat a bútorokon. A stílus összességében a nosztalgiát, a múltidézést, az egyediséget, valamint a fenntarthatóságot képviseli.
6 pénztárcabarát tipp a vintage hangulatért
ó hír a vintage kedvelőinek, hogy bár a stílus eleganciát sugároz, mégsincs szükség jelentős anyagi befektetésre ahhoz, hogy lakásunkat ennek megfelelően alakítsuk ki. Az alábbiakban ehhez szeretnénk néhány költséghatékony ötletet adni.
1. Használt bútorok és dekorációk
Mivel a stílusirányzat alapját éppen az képezi, hogy régi tárgyakat és anyagokat használunk újra, a legcélszerűbb beszerzési hely lehet egy használtbútor-kereskedés, bolhapiac vagy kirakodóvásár. Számos online hirdetési felületet is találhatunk, ahonnan olcsón – esetleg csak a szállítási költségért cserébe – juthatunk alapdarabokhoz.
Érdemes családunk, barátaink körében is kérdezősködni, hiszen egy, valaki más által már kidobásra ítélt, esetleg örökségből származó bútordarab a mi elképzelésünknek tökéletes lehet – ezen tárgyak ráadásul érzelmi értékeket is hordozhatnak.
2. DIY – csináljuk magunk!
Ha nincs szükségünk új berendezési tárgyakra, vagy egyszerűen ragaszkodunk a már meglévő bútorainkhoz, azokat magunk is átalakíthatjuk saját ízlésünknek megfelelően. Tanuljuk ki az antikolt hatású festés fortélyait, majd bátran varázsoljuk újjá régi szekrényünket, asztalunkat és székeinket a nekünk tetsző színekben, hogy jobban passzoljanak az általunk megálmodott hangulathoz. Egy modern kanapé is vintage stílusúvá változtatható a megfelelő színű és mintájú új huzattal, ahogy a falakat is újratapétázhatjuk saját magunk is.
3. Vintage textíliák
Válasszunk a stílusra jellemző színű és mintájú függönyöket, párnahuzatokat vagy szőnyegeket, hiszen ezek a lakás hangulatát alapvetően meghatározzák. Egy nehéz, földig érő függöny vagy egy pasztell árnyalatú shaggy szőnyeg kiváló választás a vintage kedvelőinek.
4. Fények
A lámpák és csillárok megválasztása nem csak azért fontos, hogy azok illeszkedjenek bútoraink stílusához: a fényekkel is megteremthetjük a vintage atmoszférát. Kerüljük a neon világítást, a meleg fények ugyanis sokkal otthonosabb hatást keltenek.
5. Növények
Helyezzünk el virágokat, növényeket a lakásban, ezek ugyanis meghittséget és természetességet kölcsönöznek életterünknek – ráadásul szobánk levegőjét is tisztítják.
6. Legyünk kreatívak!
Nem is gondolnánk, hány olyan használati tárggyal rendelkezünk, ami egy kis kreativitással tökéletes kiegészítővé alakítható. Dísztányérokból, süteményes dobozokból virágcserepet varázsolhatunk, decoupage technikával üvegpoharakból, fából készült dobozokból percek alatt régies hatású kiegészítőket gyárthatunk; régi textilek felhasználásával tökéletes vintage stílusú díszpárnákat varrhatunk. Régi magazinokból kitépett lapokból, jó minőségben előhívott fényképekből posztereket, faldekorációt készíthetünk, már olvashatatlan antik könyvekből asztali díszt hozhatunk létre. A lehetőségeknek tehát csak a képzeletünk szabhat határt.
Ügyeljünk az összhangra!
A vintage stílus megvalósításához nem szükséges minden egyes bútordarabot lecserélni vagy felújítani, csak némi kreativitásra és harmóniára lesz szükségünk. Ennek érdekében a semleges árnyalatokat ellensúlyozhatjuk egy-egy élénkebb színű elemmel – az egyensúly megtartására azonban mindig törekedjünk, ne csak egy helyiségen, hanem az egész lakáson belül. Így otthonunk személyre szabott lesz, belső terei pedig egyediek és kellemes hangulatúak.
Partner cikk / Támogatott tartalom