Egy lakásfelújítás rendkívül költséges folyamat, legyen szó egy egyszerű festésről, teljes nyílászáró cseréről vagy új bútorok beszerzéséről. Ennek ellenére időnként kénytelenek vagyunk sort keríteni rá, hiszen az egyes eszközök elhasználódnak, változik az ízlésünk, vagy a család gyarapodása miatt szükségünk lesz egy extra szobára. Ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogyan hozhatnánk ki a lehető legtöbbet a rendelkezésünkre álló keretből? Szerencsére néhány okos lépéssel és megfontolt döntéssel jelentősen csökkenthetjük a kiadásokat anélkül, hogy kompromisszumot kellene kötnünk a minőség tekintetében. Lássuk tehát, hogyan spórolhatunk okosan a lakásfelújítás során!
1. Tervezzünk előre!
Mielőtt bármilyen, kisebb-nagyobb munkálatba kezdenénk, fontos, hogy azt előzetesen részletesen átgondoljuk, megtervezzük. Ennek több oka is van: az első természetesen a költségek optimalizálása. Ha előre átgondoljuk, mit szeretnénk megvalósítani, meghatározzuk a prioritásokat, könnyebben eldönthetjük, mi az, amire tényleg szükségünk van, és hol köthetünk kompromisszumokat. Kezdjünk el nézelődni az interneten és az üzletekben az alapanyagok, bútorok és a felújításhoz szükséges eszközök között, ha pedig már konkrét elképzelésünk is van, akkor hasonlítsuk össze az árakat: meg fogunk lepődni, mekkora különbségek lehetnek két üzlet hasonló termékei között.
Ha nem magunk végezzük a munkálatokat, érdemes árajánlatot kérni több szakembertől is, hiszen a munkadíj akár az anyagköltség többszöröse is lehet. Ha így járunk el, közelebbi képet kaphatunk arról, hogy pontosan mekkora összegre is lesz szükségünk.
A tervezés másik előnye az, hogy időt is spórolhatunk vele, hiszen az egyes munkálatokat megfelelően időzíthetjük, így nem fordulhat elő, hogy miután lefóliáztuk az egész lakást, még hetekig egy festő után kell kutatnunk. Ha pontosan meghatározzuk, hogy mit és hogyan szeretnénk megvalósítani, az eredmény valóban megfelel majd az igényeinknek és elvárásainknak, és nem csupán esztétikailag lesz vonzó.
2. Teremtsük elő a szükséges összeget!
A felújításba akkor érdemes belekezdeni, ha az ahhoz szükséges pénzösszeg a rendelkezésünkre áll. Ha menet közben elfogy a keret, az persze bosszantó azért, mert egy félkész lakásban kell eltöltenünk a következő időszakot, de ami ennél is fontosabb az az, hogy hosszabb távon anyagilag rosszabbul járhatunk.
Lehetséges, hogy a szakembereket akkor is ki kell fizetünk, ha nem tudunk több anyagot vásárolni, hiszen lefoglaltuk az idejüket, a velünk történő megállapodás miatt nem tudtak más munkát elvállalni. Ha később újrakezdjük a felújítást, az alapanyagok ára és a munkadíj már magasabb lehet, de akár az is előfordulhat, hogy ugyanaz az ablakkeret vagy festék, amit első körben vásároltunk, később már nem lesz elérhető.
Éppen ezért tehát ajánlatos már jó előre elkezdeni félretenni erre a célra. Ebben segíthet számtalan gyakorlat, például egy egyszerű és gyors online bankszámlanyitás során nyithatunk egy bankszámlát, majd egy megtakarítási számlát. Ezután beállíthatunk egy automatikus utalást a főszámlánkról, így minden hónapban szinte észrevétlenül takarítunk meg bizonyos összeget.
3. Amit lehet, csináljunk meg magunk!
Természetesen számos olyan feladat van, amit jobb, ha szakemberre bízunk: a villany- és gázszerelést, a vízvezetékkel kapcsolatos és az épület biztonságát érintő munkálatokat nem árt, ha egy hozzáértő személy végzi el, de a festést, tapétázást és a burkolást egy kis kézügyességgel mi is megtanulhatjuk, ahogy a kisebb javításokat is nyugodtan bevállalhatjuk.
Ha így teszünk, jelentős költségeket takaríthatunk meg, de az időbeosztásunk is rugalmasabb lehet, hiszen akkor végzünk el egy-egy részfeladatot, amikor számunkra kényelmes. Fontos előny az is, hogy ha ezt az utat választjuk, új készségeket tanulhatunk, amiket a későbbiekben még bármikor kamatoztathatunk.
4. Ne csak újat vásároljunk!
Tévedés azt gondolni, hogy az új mindig jobb! Ha használt bútorokat választunk, azzal jelentős költségeket takaríthatunk meg, hiszen ezek sokkal kedvezőbb áron hozzáférhetők. Nézzünk körül egy bolhapiacon vagy az interneten, így bármikor rátalálhatunk a tökéletes darabra az eredeti ár töredékéért. Ezzel a megoldással ráadásul egyedi stílust, karaktert adunk otthonunknak, és olyan, különleges atmoszférát teremthetünk, amit más lakásokban biztosan nem tapasztalunk meg.
Egy régebbi bútordarab gyakran sokkal tartósabb, mint a tömeggyártott termékek, így abban is biztosak lehetünk, hogy hosszú ideig nem kell újat vásárolnunk, ráadásul a környezetünkért is tettünk egy kicsit; láthatjuk tehát, hogy a használt bútorokkal csakis nyerhetünk.
5. Válasszuk az energiatakarékos megoldást!
Bár ezek a berendezések alapvetően drágábbak lehetnek, hosszú távon komolyabb megtakarítást jelentenek, hiszen, ha csökkentjük az áram-, a gáz- és a vízfogyasztásunkat, azzal a havi kiadásaink is jóval alacsonyabbak lesznek. Az energiatakarékos eszközök beszerzésére gyakran indulnak különböző támogatási programok is, így, ha a jövőben a kazán vagy nyílászárók cseréjét tervezzük, érdemes nyitott szemmel járni.
Csináljuk okosan!
Egy nagyobb felújítás természetesen jelentős költségekkel járhat. Ha szűkös a költségvetésünk, keressük meg a legjobb spórolási lehetőségeket: figyeljük az akciós anyagárakat, nézzünk körül a használt bútorok között, amit pedig tudunk, csináljuk meg magunk! Persze ezek mellett is muszáj lesz egy nagyobb összeggel rendelkeznünk ahhoz, hogy belevághassunk a renoválásba. Ehhez érdemes lehet létrehozni egy megtakarítási számlát is, amit ma már egyszerűen, egy online bankszámlanyitást követően megtehetünk.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.
Partner cikk / Támogatott tartalom