A szem mindig csak a burkolt járófelületet látja, pedig a lényegi kérdések alapvetően a felszín alatt dőlnek el. A padlóburkolat minősége és a tartóssága ugyanis a szakszerűen kialakított rétegrendtől függ, de az egész nem ér semmit, ha az aljzat egyenetlen és kisebb-nagyobb felületi hibák tarkítják. Ezek eltűntetésében és kijavításában játszanak fontos epizódszerepet az aljzatkiegyenlítő anyagok.
A padlóburkolási munka a fogadófelület megfelelő előkészítésével kezdődik. Erre mind kültérben, mind beltérben nagy-nagy figyelmet kell fordítani, ha olyan járófelületet szeretnénk, amelyben még hosszú évekig gyönyörködhetünk. Teljesen mindegy, milyen anyaggal burkolunk, járólappal, parkettával, laminált padlóval, padlószőnyeggel vagy linóleummal, egyenletes és hibamentes aljzat hiányában a legügyesebb burkoló sem tud precízen dolgozni. Ha csak egy-két dudorral van dolgunk, akkor akár véséssel és csiszolással is kiküszöbölhetjük a problémát, de nagyobb egyenetlenségek és hepehupák esetén más megoldást kell keresnünk.
A fizika segít, de nem old meg mindent
Az aljzatkiegyenlítés a padló burkolását megelőző előkészítő munka egyik kihagyhatatlan fázisa. Az aljzat hibáinak kijavítását a leggyorsabban és leghatékonyabban az önterülő aljzatkiegyenlítő anyagok alkalmazásával lehet megoldani. Ezek a termékek alapvetően zsákos kiszerelésben kaphatók, és felhasználás előtt a helyszínen kell őket vízzel összekeverni megfelelő arányban, csomómentesen. A híg állapotúra kevert anyagot ezt követően önthetjük a burkolandó felületre, ahol az a fizikai törvényeinek engedelmeskedve elterül, illetve kitölti a legapróbb réseket és repedéseket is. Ha szükséges, a szintezéshez használhatunk széles simítókat az egyenletes felület kialakítása érdekében, de egy tüskés henger is jól jöhet az anyagba került buborékok eltávolításához.
Mielőtt azonban hozzáfognánk a keveréshez és az öntéshez, fontos alaposan letakarítani és zsírtalanítani a felületet. Abban az esetben, ha nagyobb lyukak és repedések is vannak az alapon, azokat ki kell tölteni. Ehhez betonjavító habarcsot vagy estrichet használhatunk. Ne feledkezzünk meg az alapozásról sem az aljzatkiegyenlítő öntése előtt, mert ez fogja biztosítani az egyenletes és megfelelő tapadást.
A felületre öntött anyag egy idő után megszilárdul. Ha mindent az előírásoknak megfelelően csináltunk, akkor eltűnnek a magasságkülönbségek és tökéletesen kiegyenlítődnek az egyenetlenségek. A sík aljzat így már szilárd és teherbíró alapot képez, és alkalmas valamennyi padlóburkolat típus fogadásához.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő aljzatkiegyenlítőt?
Ez egy nagyon fontos kérdés, hiszen egyáltalán nem mindegy, milyen aljzatkiegyenlítő terméket használunk. A végeredmény tekintetében ezen a döntésen nagyon sok múlhat, amelynek meghozatalához számos szempontot kell mérlegelni.
Először is lényeges különbség, hogy melegburkolásról vagy hidegburkolásról van szó, mert ezekhez más és más terméket kell használni. A kültéri és a beltéri felhasználás is eltérő követelményeket támaszt az aljzatkiegyenlítővel szemben. A döntéskor figyelembe kell venni a várható rétegvastagságot, a hordozófelület anyagát, a födém teherbírását és a várható igénybevétel mértékét is. És természetesen másképp kell döntenünk akkor, ha padlófűtési rendszert akarunk kiépíteni a burkolat alatt.
De ez még nem minden, hiszen a felsoroltakon kívül meg kell említeni azokat a felhasználási helyszíneket, amelyek padlózata erős igénybevételnek van kitéve. Ilyenek lehetnek például a kereskedelmi és ipari épületek, ahol sokszor tartós és extrém teherbírású járófelület kialakítására van szükség, ehhez pedig speciális terméktulajdonságokkal rendelkező aljzatkiegyenlítőre van szükség.
Nem mindegy, milyen gyorsan szárad
A burkolási munka sebességét nagymértékben befolyásolja a munkálatokhoz felhasznált anyagok száradási és kötési ideje, ami alól természetesen az aljzatkiegyenlítők sem kivételek. A veszprémi székhelyű Cemix nemrégiben izgalmas innovációval jelentkezett ezen a téren.
A cég egy olyan kristályos vízmegkötési technológiát fejlesztett ki, amely lehetővé teszi, hogy a kiegyenlített felület minden eddiginél gyorsabban megszilárduljon, és ezáltal jóval korábban burkolható legyen. Ezzel a tulajdonsággal rendelkezik a Cemix 5545 NIVO RAPID FIBER terméke, amelyen a keverést és terítést követően két órán belül már nyugodtan járhatunk, 24 óra múlva pedig el is kezdhetjük a burkolást. Az anyag másik vonzó tulajdonsága a szálerősítés, aminek köszönhetően rugalmas és repedésmentes réteget képez az aljzaton. Mivel minimális a zsugorodása, ezért egyenletes felülettel képes áthidalni viszonylag nagy szintkülönbségeket is.
Partner cikk / Támogatott tartalom