Sokan vagyunk, akik imádják a cserepek kinézetét, hangulatát. Sajnos azonban számos olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek miatt ma már elavultnak számítanak — súlyuk nehéz, javításuk és cseréjük bonyolult, ráadásul egy idő után a kosz, a por és a moha is megtelepszik rajtuk.
Mi a teendő akkor, ha élvezni szeretnénk a cserepek nyújtotta előnyöket, de mégsem akarjuk mindazt a sok terhet a nyakunkba venni, amivel a cserepes tetők együtt járnak? A megoldás: cserepeslemez!
A cserepeslemez tető
A mai modern technológiai eljárásoknak köszönhetően ma már építhetünk házat úgy, hogy arra könnyű cserepek kerüljenek — de ez a megoldás csak kinézetében számít cserépnek, valójában cserepeslemezekről van szó. A jó hír az, hogy az így készült tető avatatlan szem számára nem különbözik a hagyományos cseréptetőtől!
Mindemellett azonban olyan pozitív tulajdonságokkal rendelkezik, ami – a cserepekkel szemben – már abszolút a 21. századi elvárásokhoz igazodott.
A cserepeslemez súlya például csupán tizede (négyzetméterenként) a cserépnek, ezáltal a tetőszerkezetre jutó terhelést a töredékére tudjuk visszaszorítani. Ez különösen fontos akkor, ha például napelemekben gondolkodunk, hiszen minél kisebb súlyt kell elbírnia a tetőszerkezetnek, annál nagyobb élettartammal számolhatunk.
Ám nem csak a tetőszerkezet élettartama bővül jelentősen a cserepeslemezektől – maga az anyag is úgy van kialakítva, hogy akár évtizedekig is ellent tudjon állni a folyamatosan tűző nap és az időjárás viszontagságainak. Nem árt neki sem a szél, sem az eső, sem a hó – sőt még a jég sem.
Ehhez azonban fontos, hogy a cserepeslemez minőségi, megbízható szakember keze alatt készüljön — és ez ugyanúgy igaz a gyártásra, mint a kivitelezésre.
A lemezek felrakása ugyanis egyáltalán nem bonyolult vagy időigényes procedúra, de ha nem szakszerűen történik, akkor az jelentősen leronthatja a végeredmény tartósságát vagy esztétikáját!
Ami a cserepeslemezek kinézetét illeti, ma már igen nagy választékban érhetőek el mind a színt, mind pedig a formát illetően. Ráadásul a vásárláskor választott szín az idő előrehaladtával sem fakul ki vagy színeződik át, hiszen a cserepeslemezek egyik legjobb tulajdonsága az, hogy a kosz, a por és minden más szennyeződés lepereg róla – amennyiben pedig mégsem, az első eső le fogja mosni.
Mindez természetesen a mohásodásra is igaz, hiszen a moha egyáltalán nem képes megtapadni az acélfelületen, más szennyeződésekhez hasonlóan ugyanis egyszerűen csak lecsúszik a felületről.
A lemezek több rétegű, mikroszkopikus méretű bevonatának köszönhetően a nap által kibocsátott UV-sugárzás, vagy az ezzel járó extrém hőmérséklet sem képes kárt tenni az anyagban.
Természetesen minél jobb minőséget vásárolunk, annál nagyobb védelmet kapunk — a gyártó is annál nagyobb garanciát ad a termékekre.
A garancia hosszát, illetve a lemez élettartamát két faktor befolyásolja a vásárláskor:
- A lemezek vastagsága
- A lemezt bevonó festék mennyisége
Korszerű, mégis időtálló megoldás
A cserepek hangulatát ma már sokkal újabb, modernebb megoldásokban érdemes keresni, amelyek tartósságban, esztétikában és technikai részletekben is felülmúlják a ma már elavultnak számító tetőfedési módszert.
Az építkezés előtt állóknak tehát bátran ajánljuk!
Amennyiben pedig már túl vagyunk az első pozitív személyes tapasztalaton, érdemes lehet más épített elemeknél is alkalmazni, mint például kerítés, oldalfal, álmennyezet, födém vagy zsalu – az acéllemezek ugyanis szinte bármilyen épített elemnél bevethetőek.
Ebben az esetben viszont a cserepeslemezek helyett trapézlemezt érdemes választani, ami alapanyagát tekintve teljesen ugyanaz az anyag, csupán kinézetében és mintájában különbözik a cseréphatású megoldástól!
Partner cikk | Képek forrása: betolemez.hu