Az 1960-ban épült házban található 34m2-es lakás egy egyetem után összeköltöző fiatal pár első önálló otthona. Az enteriőrben a lakberendező a retro stílus új, modern értelmezését próbálta létrehozni.
„Minden fölösleges válaszfalat eltávolítottunk. Ez lehetővé tette a helyiségek egyesítését, így nemcsak vizuálisan, hanem ténylegesen is nagyobb lett a tér.” – meséli a tervező.
Eredetileg ez egy egyszobás lakás volt. A bejárati rész (2,5 m²) olyan szűkös volt, hogy épphogy csak át tudott rajta préselődni egy ember. A szobát (16 m²) és a konyhát (8,5 m²) egy vékony válaszfal választotta el egymástól. Ez csak azután volt elbontható, hogy a gáztűzhely helyett indukciós főzőlapot választottak. Elbontották azt a falat is, amely a szobát választotta el az előszobától. A bejárati zónát kiszélesítették, az egyik falat tárolórendszerré alakították, az ágyat pedig egy alkóvba rejtették, így egy élhető, nyitott tér jött létre.
A kis alapterületet okosan kellett használni, hogy két ember kényelmesen tudjon élni. Nemcsak a teret, hanem a mindössze 2,4 méteres belmagasságot is növelni kellett vizuálisan. Szerették volna megőrizni az 1960-ban épült ház hangulatát, de nem a korszak életvitelének rekonstruálása volt a cél, hanem valami olyan létrehozása, ami jobban illik a megrendelők korához és temperamentumához – egy teljesen retro enteriőrre biztosan nem volt szükségük.
A megrendelők világosan fogalmaztak a feladatot illetően: különböző tárolóhelyekre volt szükség ruháknak, cipőknek, háztartási eszközöknek. Tiszta, vizuális zajtól mentes térre vágytak, porfogó elemek nélkül, amelyet könnyű takarítani.
A 2,4 méteres belmagasság mellett szóba sem jöhettek csillárok. Minden mennyezeti világítótest felületre szerelt és nagyon kompakt.
„Az ágyat egy alkóvban helyeztük el, amely a kibővített előszoba és a beépített szekrények révén alakult ki. Az alkóv nagyon kicsi, ezért az érzékelt tér növelésére a méretarányokkal kezdtem játszani: az ágy feje mögé egy nagy méretű, Jim Thompson textilből készült pannót helyeztem el. Ez érdekes vizuális képet hozott létre, és méretarányban jól kiegyensúlyozta az ágyat. Kis terekben nagyon fontos kerülni a széttöredezettséget – legyen szó a színekről, szerkezetekről vagy részletekről.” – meséli a lakberendező.
„A színekkel nem akartunk kockáztatni, így különböző szürke árnyalatokat választottunk. A falak egyenletes háttérként szolgálnak, amelyen bármilyen élénk dekoráció – amit a jövőben a megrendelők választanak – jól fog mutatni. A színeket úgy válogattuk, hogy világosságukban az Off-White palettához közelítenek. Az udvaron növő fák miatt a lakásban nappal is elég sötét van, ezért bármilyen szín két tónussal telítettebbnek és sötétebbnek tűnik.”
„A pici fürdőszoba alapterülete mindössze 3m², itt aztán tényleg minden ergonómiai tudásra szükség volt. A fürdőknek – bármilyen aprók is – kényelmesnek kell lenniük, de csak akkor lesznek azok, ha minden pontosan és ergonómiai szempontok szerint van megtervezve. A felújítás előtt egy kis kád volt itt, amit leszereltünk, és helyette zuhanykabint szereltünk be. Igen, keskeny – csak 75 cm széles – de mivel a hossza meghaladja a 120 cm-t, így még egy nagyobb termetű ember is kényelmesen tud benne zuhanyozni. A burkolathoz egy új generációs német greslapot választottam – teljes keresztmetszetében színezett, mindössze 6 mm vastag, nagyon jó vele dolgozni, nem csúszik, és a textúrája bársonyra emlékeztet.” – mondja a tervező.
további cikkek kis lakás berendezése témában | lakberendezés: Olga Tischenko | fotók: Nick Rudenko