Elegáns, kényelmes, hívogató – az étkezőasztal és a körülötte lévő székek alkotják az otthon kommunikációs központját. Az összejövetelek helye, ahol nemcsak kényelmesen étkezhetünk, hanem a kötetlen beszélgetések, ünnepségek és játékok színtere egyaránt. Ezért ennek a térnek a kialakításakor fontos a funkcionalitás és a meghittség együttes megteremtése.
Inspirációt keresel? Az ADA Mindful Living most 6 tippet oszt meg a tökéletes étkező kialakításához.
TIPPEK A BÚTOROKHOZ
1. Hozzunk létre nyitott élettereket
A természetes megjelenést kedveled a fával? Vagy talán egy elegánsabb stílust preferálnál fém elemekkel? Az étkezőben nem a múló lakberendezési trendekről van szó, hanem arról, hogy mi tetszik Neked. Elvégre a családnak együtt kell itt jól éreznie magát. Ha az étkezőgarnitúra egy nyitott lakótérbe van beépítve, akkor az is fontos, hogy össze legyen hangolva a többi enteriőrrel. Az egybefüggő dizájn és a visszatérő anyagok, például a fémelemek vagy az egységes színek kapcsolatot teremtenek a zónák között, és harmonikus lakókoncepciót hoznak létre – a lakókra szabottan.
2. Milyen nagy az elég nagy?
Mekkora helyre van szükségünk az étkezőasztalnál anélkül, hogy összeütköznénk a könyökünkkel? Mindenkinek körülbelül 70 cm-re van szüksége ahhoz, hogy kényelmesen tudjon enni. A mélységet tekintve itt körülbelül 40 cm az ideális távolság. Ezért egy kétszemélyes háztartás számára egy 140 cm hosszú asztal már elegendő helyet biztosít. És mi a helyzet a kerek asztallapoknál? Ahhoz, hogy négy ember kényelmesen elférjen, körülbelül 100 cm-es átmérővel kell számolnunk. A kerek asztalok a kommunikáció diplomatái: mindenki egyenlő távolságra ül a másiktól, jó szemkontaktust tud tartani, és nem kell feleslegesen forgolódnia, hogy a szomszédjával beszélgessen – azaz mindenki egyenlő fél az asztalnál.
3. A minőség számít
A székeket és étkezőpadokat naponta, gyakran hosszabb ideig használjuk, és el kell viselniük a felnőttek súlyát, valamint a gyermekek nyugtalan mozgását. A kiváló minőségű anyagokból készült gondos kivitelezés biztosítja a szükséges stabilitást. Ez vonatkozik az asztallapra is, amelynek sok mindent el kell viselnie, legyen szó akár a vajtartó átcsúszásáról a másik oldalra, akár a kézműveskedés során kiömlő ragasztó- és festékfoltokról. A fa asztallapok természetüknél fogva különösen robusztusak. A felfrissítéshez a fa felületét le lehet csiszolni és természetes olajjal vagy páccal kezelni – így az asztallap olyan lesz, mintha új lenne.
TIPPEK A KÖRNYEZETHEZ
4. Életterünk központi eleme
Ha elég hellyel rendelkeznk, az asztal központi figyelemfelkeltőként működik a legjobban. Különösen egy nagy étkezőben tökéletesen megvalósítható a hosszú oldalon székekkel kiegészített padból álló étkezőgarnitúra trendje. A szoba központi elemeként az asztal körül mindenkinek bőséges helye van az üléshez, a helyváltoztatáshoz és a felálláshoz. A spontán vendégek számára pedig gyorsan hozzáadhatunk egy-egy plusz széket is a szetthez.
5. Szőnyeg: Igen vagy nem?
Első pillantásra az étkezőasztal alatti szőnyeg nem tűnik praktikusnak. A kulcs itt az anyagra való odafigyelés. A lapos szövésű szőnyeg például könnyen ápolható, és gyorsan megtisztítható a morzsáktól. Különösen akkor, ha a lakó-, főző- és étkezőhelyiségek összemosódnak, a szőnyegek vizuális zónákat hoznak létre. A különféle színek és minták segítségével egyéni jelleget adhat az étkezőhelyiségnek: a nyugodt földszínűtől a színes és merészig.
6. Világítás: Hangulatos és funkcionális
A jó megvilágítás minden lakótérben elengedhetetlen. Étkezéshez létfontosságú az asztal jó megvilágítása – ez akkor is praktikus, ha a gyerekekkel kártyázunk vagy otthonról dolgozunk. A nyitott terekben egy függőlámpa vizuális rögzítési pontként és dekoratív elemként is szolgál. Különösen szép: a tompítható fényekkel hangulatos hangulatot teremthetünk esténként egy pohár bor és kellemes hangulatzene társaságában.
Partner cikk