Szuper dolog, ha a gyerkőc érdeklődik a zene iránt – szélesíti a látókörét, fejleszti a művészetek iránti fogékonyságát, és ki tudja, talán egy különleges tehetség is megmutatkozik. Amikor azonban otthonra is be kellene szerezni a gyakorláshoz szükséges hangszert, a szülők gyakran megtorpannak. Milyet érdemes venni, honnan, mennyiért? Jó ötlet-e egyből komolyan beruházni, vagy először csak egy olcsóbb kategóriás hangszert vásároljunk? És egyáltalán: mire kell ilyenkor figyelni, főleg, ha mi magunk nem értünk hozzá?
Az ár-dilemma: olcsó vagy drágább hangszer legyen kezdésnek?
Különösen a drágább típusú hangszerek esetében, mint amilyen például egy gyerek zongora, nagy a dilemma a szülők számára, hogy milyen is legyen az első hangszer: egy olcsóbb, kevésbé jó darab, vagy már kezdésnek is érdemes egy komolyabbra beruházni?
Érvek és ellenérvek persze mindkét oldalon vannak. Az olcsó verzióban legtöbben azért gondolkodnak, mert a gyerekek szeszélyesek: közel sem biztos, hogy hosszútávon ki fog tartani a hobbija mellett, akkor pedig fölöslegesen ölték bele a pénzt a hangszerbe. Kipróbálni, megnézni, hogy egyáltalán valóban tetszik-e, jónak tűnik az olcsó megoldás is, aztán később lehet venni komolyabbat, ha úgy alakul a helyzet.
Komoly ellenérv lehet viszont, hogy a nagyon kedvező árú, kevésbé színvonalas hangszereken nem olyan élmény játszani. A gyereknek nehezebb dolga lehet, kevesebb sikerélménye, és elképzelhető, hogy éppen emiatt megy el a kedve attól, hogy zenéljen.
Mi a jó megoldás?
Drágább hangszerek esetében lehetséges a bérlés, de az is egy járható út, ha használtan vásárol az ember. Egyébként pedig a hangszer típusától függ. Zongora esetében például remek köztes megoldás a digitális zongora, ami egyébként igen kelendő a használtpiacon is – ha tehát a gyerkőc később úgy döntene, mégsem zongorázna, gond nélkül tovább lehet adni a hangszert.
De hova tegyem?
Hazudnánk, ha azt mondanánk, hogy bizonyos hangszerek esetében az olyan praktikus kérdések, mint hogy lesz-e elég hely, nem relevánsak. Főleg a kisebb lakásokban élőknek probléma ez, de azért még a nagyobb élettérrel rendelkezők közül is viszonylag kevesen tudnak gond nélkül beilleszteni egy versenyzongorát a nappaliba. Szerencsére nem is kell, mert a digitális zongora ezt a problémát is megoldja.
Ezek között akadnak komolyabb darabok, amik valóban alkalmasak arra, hogy otthoni körülmények között helyettesítse a hagyományos zongorát, így tudjon gyakorolni a gyermek. Olyat érdemes választani, amit nem fog egyhamar kinőni, azaz gyakorlott zongoristaként sem lesz kevés a számára.
Ne essünk kétségbe, ha kopik a lelkesedés!
Miután beruháztunk egy drágább hangszerre, és azt látjuk, hogy a gyermek egyre kevésbé akar leülni gyakorolni, hajlamosak lehetünk azt gondolni, hogy ennyi volt a fellángolás, kár volt vásárolni. Ez azonban nem feltétlenül van így – egy gyereknél teljesen normális, ha átmenetileg másra irányul a figyelme, és egyáltalán nem bűn, ha vannak lazább időszakok, amikor kicsit pihenteti a tanulást. A kedve ugyanolyan gyorsan visszatérhet, amilyen gyorsan eltűnt.
Nyugodtan vásároljunk tehát jobb minőségű, drágább hangszert – sosem lesz fölösleges befektetés.
Szponzorált cikk