A kávé napjaink egyik legnépszerűbb itala, sokan el sem tudják képzelni a reggelt egy jó erős fekete nélkül. Azonban vannak olyan kávéfőzők, amelyek egyszerre minimum két adag kávét főznek le. Ebben az esetben viszont mi legyen a maradékkal?
Azok, akik elsősorban nem az íze, hanem élénkítő hatása miatt fogyasztják, legurítják a korábban lefőtt, kihűlt kávét hidegen is. Ha azonban valaki ragaszkodik a forró kávéhoz, nincs más megoldás: meg kell melegíteni.
Azt egy barista tanfolyam elvégzése nélkül is könnyű belátni, hogy az újramelegített kávé nem versenyezhet a frissen készített kávé ízével. De pontosan mire is számíthatunk, ha újramelegítjük a kávét, és milyen kémiai folyamatok állnak a háttérben?
Miért olyan keserű az újramelegített kávé?
Valamennyire minden kávé keserű, a frissen készített kávé esetében azonban ezt a keserűséget kiegyensúlyozzák a kávébabban található édes és savas ízanyagok – mondta Emily Rosenberg, a Stumptown Coffee oktatási és képzési igazgatója a Huffington Postnak. A szakértő hozzátette, hogy a kávéban található, (egyébként szintén keserű) klorogénsav a pörkölésnek köszönhetően kininsavra és koffeinsavra bomlik. Utóbbi két anyag lényegesen keserűbb, mint a klorogénsav.
A kávé újramelegítésekor ez a folyamat ismét lezajlik, vagyis növekszik az italban lévő kininsav és koffeinsav mennyisége. De nem csak ettől válik szinte ihatatlanul keserűvé az újramelegített kávé. A kávéban számos illékony vegyület van jelen, amelyek egy része az illatokért, ízekért felelős. Újramelegítéskor ezek jelentős része is eltávozik, vagyis a kávé finom és összetett ízeiért, aromájáért felelős anyagoknak egyúttal búcsút mondunk. A végeredmény egy, a frissen készítettnél jóval keserűbb ital.
Mi a megoldás?
Vannak, akik szerint takaréklángon, a lehető legszelídebb módon kell újramelegíteni a kihűlt kávét, akkor nem lesz annyira keserű. Sőt, olyanok is vannak, akik szerint mikrohullámú sütőben alacsony fokozaton újramelegített kávé a megoldás. Emily Rosenberg szerint azonban bármilyen hőfokon is történik, az újramelegítés mindenképpen el fogja rontani a kávé ízét. Véleménye szerint mindegy, milyen hőfokon, tűzhelyen vagy mikróban történik, a melegítéstől így is, úgy is ihatatlanul keserű lesz a kávénk.
Rosenberg szerint ezért a kávét az elkészítésétől számított 30-50 percen belül kell elfogyasztani. Így élvezhetjük a teljes ízskálát, amit egy finom kávé nyújtani tud. Szerinte az ideális 50 Celsius fokon fogyasztani, így bontakoznak ki legjobban az aromák.
Ha ezt nem tudjuk megtenni, Rosenberg azt javasolja, hogy használjunk termoszt. A termosz viszonylag hosszú ideig melegen tartja a kávét, és az értékes aromákat sem engedi elillanni. Az igazi ínyencek és gurmand-ok ugyanakkor a frissen készített kávéra esküsznek. Ha pedig valaki nagyon szereti a kávét, érdemes egy színvonalas barista tanfolyam segítségével kibővítenie a tudását. Mint már említettük, egy barista tanfolyam elvégzése után otthoni kávékedvelőként is sokkal többet hozhatunk ki a kedvenc kávénkból.
további cikkek az életmód magazinban