A tükör nemcsak praktikus lakberendezési kiegészítő, hanem látványos dekorációs elem is lehet otthonodban – ha jól választod meg a helyét, méretét és stílusát. Viszont sokan elkövetnek néhány tipikus hibát, ami miatt a tükör könnyen zavaró, sőt, kényelmetlen elemmé válhat. Ebben a cikkben bemutatjuk a 6 leggyakoribb bakit, amit a tükör elhelyezésekor érdemes elkerülni – és természetesen azt is, hogyan csináld jól. Ha szeretnéd, hogy tükröd stílusosan és ugyanakkor funkcionálisan is illeszkedjen az otthonodba, olvass tovább!
A tükörkeret nem illik az enteriőrhöz
Egy jól eltalált tükörkeret az enteriőr hangsúlyos dísze lehet, de a tükröt érezhetjük oda nem illő kiegészítőnek is a rosszul megválasztott keret miatt. Például a klasszikus stílushoz illik egy faragott fa keret, viszont a neoklasszikus enteriőrben ez már túlzás lehet, főleg, ha a közelben már van díszes bútor.
Hogyan csináld jobban:
Ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább válassz egyszerű, egyszínű keretet – vagy a keretet akár el is hagyhatod. Skandináv vagy minimalista stílusban például teljesen elfogadott a keret nélküli tükör.
Figyelj a színre is. A fekete szinte mindig jó választás, vagy válassz olyat, ami passzol a fal színéhez – néhány árnyalattal sötétebbet vagy világosabbat.
Fontos szempont még a tükörkeret anyaga is. A műanyag a legkevésbé esztétikus, érdemesebb fát vagy fémet választani. Vannak szokatlan megoldások is, például bőrszíjból készült tartó.
A tükör mérete nem arányos a környező bútorokkal
A tükör túl soknak tűnhet vagy elveszhet egy kanapé, szekrény vagy mosdó mellett, ha nem veszed figyelembe ezek méretét és arányait. Ebben az esetben a tükör zavaró elemmé válhat, és az enteriőr átgondolatlannak tűnhet.
Hogyan csináld jobban:
Egy nagy kanapé fölé jól illik egy nagyobb méretű vízszintesen elhelyezett tükör, vagy több kisebb elemből álló kompozíció. A fürdőszobában fontos, hogy a tükör legalább olyan széles legyen, mint a mosdó – vagy picit keskenyebb. Az előszobában a hosszúkás, álló tükör harmonikusan mutat az ajtó és a ruhásszekrény mellett.
A tükör nincs kapcsolatban az enteriőrrel
Ha egy egyébként dekorációs céllal elhelyezett tükör csak úgy lóg a falon, és semmi sem tükröződik benne, akkor unalmasnak és oda nem illőnek tűnhet.
Hogyan csináld jobban:
A dekorációs tükörnek kapcsolatban kell lennie a környezettel. Helyezd olyan falra, amire rásüt a nap, vagy pozicionáld úgy, hogy tükrözze a vele szemben lévő bútort, lámpát, függönyt vagy posztert.
A tükröződő felület akár optikailag szélesebbé is teheti a hosszúkás szobát – ehhez az ellenkező falnak kell visszatükröződnie, amin lehet bútor vagy dekoráció.
A tükör nincs megfelelő távolságban a bútoroktól és a padlótól
Az ember ösztönösen szeretné a teljes alakját vagy arcát látni a tükörben, ha annak közelében áll. Ha ehhez le kell hajolni vagy lábujjhegyre kell állni, a tükör gyorsan idegesítővé válhat.
Hogyan csináld jobban:
A tükröket a fal alsó harmadától felfelé helyezd el. Fontos, hogy ez egy önálló elem, ne akaszd közvetlenül nagy bútor mellé. Hagyj legalább 20–30 cm szabad teret a keret körül. Kivétel lehet, ha a tükör egy poszter- vagy képgaléria része.
A személyes preferenciák és pszichológiai szempontok figyelmen kívül hagyása
A tükör elhelyezésénél számítanak az ott élők személyes preferenciái is. Sokakat zavar, ha az ágyuk tükröződik benne – gyerekeknek ez akár ijesztő is lehet. Egy szerencsétlenül elhelyezett tükör a folyosón pedig könnyen megijeszti azt, aki éjszaka sötétben a fürdőbe vagy a konyhába megy.
Az is számít, hogy milyen a megvilágítás a tükör körül. A hideg, erős, felülről érkező fény kiemeli az összes bőr- és testhibát a tükörképben.
Hogyan csináld jobban:
A bőr- és testhibák kevésbé feltűnők meleg, oldalirányú, szórt fénynél. Hogy a tükör ne legyen zavaró vagy ijesztő, próbálgasd különböző helyeken a szobában vagy a folyosón, és keresd meg a tükör elhelyezéséhez a legoptimálisabb pozíciót.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel