A konyhaszigetek nem véletlenül népszerűek – sok otthonban egyenesen nélkülözhetetlen társasági központtá váltak. Helyet biztosítanak mindenféle konyhai eszköznek, tűzhelynek vagy mosogatónak, lerövidítik a távolságokat a konyhai zónák között, és minden oldalról lehetővé teszik a főzést – akár közösen a barátokkal és családdal. Sajnos nem minden konyhában van elegendő hely a kialakításához – nézzük meg a konyhasziget tervezésének legfontosabb szempontjait.
Mennyi hely kell egy konyhaszigethez?
Egy jó hír: kisebb helyiségekben is lehetséges a konyhasziget kiépítése. 15 négyzetméter már elegendő lesz a megvalósításhoz – ennél kisebb terület vagy egy nagyon keskeny, csőszerű alaprajz esetén nem igazán fér el ez a bútor.
Egy félsziget már 10 négyzetméteres konyhákban is elfér
Alternatív megoldásként választhatunk egy úgynevezett félszigetet is. Mivel ez a szigetforma a fal vagy a konyha egyik oldalához csatlakozik, itt egy kicsit nagyobb mozgásterünk van a kialakításához. A félsziget majdnem ugyanazokat az előnyöket kínálja, mint egy középre helyezett konyhasziget, de kevesebb helyet igényel körülötte. Ezt a megoldást gyakran választják kis konyhákhoz – ha a helyiség jól elrendezett, esetleg négyzet alakú, akkor akár egy 10 négyzetméteres helyiségbe is beépíthető egy félsziget.
Mekkora legyen a konyhasziget és mely távolságok fontosak a megfelelő mozgásszabadsághoz?
Akár tűzhellyel vagy mosogatóval, akár ezek nélkül, inkább a munkaterület kiterjesztésének céljával – a konyhasziget méretei a egyéni igényektől és a rendelkezésre álló helytől függenek – egytől öt méterig sok minden lehetséges, ha több a hely, nagyobb lehet a sziget. Az egy méternél rövidebb oldalhosszúságú konyhasziget azonban aligha hasznos – ebben az esetben mobil aprítóblokk vagy konyhai kocsi jelenthet alternatívát.
Ami fontos: elegendő mozgásszabadságot kell biztosítani a konyhasziget és a fal vagy a szemközti konyharész között. Általánosságban 120 centiméter lehet a megfelelő távolság a bútor sor vagy fal és a konyhasziget között. Ennél persze nagyobb és kevesebb távolsággal is kalkulálhatunk – sokan már 90 centimétert is kényelmesnek és bőven elegendőnek éreznek, de például ha mindkét oldalról 55,5 centiméter mélységű fiókokat nyitunk ki egyszerre rendszeresen, akkor már inkább 150 centiméteres távolság a megfelelőbb. A nagyobb távolság persze több mozgást jelent, így csökken a sziget praktikussága.
A kívánt funkciók és a szükséges csatlakozások is meghatározzák a konyhasziget helyét
Alapvetően először el kell döntenünk, hogy a főzőlapot a konyhaszigetre kívánjuk-e felszerelni – ebben az esetben valószínűleg kell tervezni egy páraelszívót is a konyha közepére. Vagy egyszerűen csak munkaterületként szeretnénk használni a szigetet aprításhoz, vagy oda építjük be a mosogatót – ezek a döntések hatással vannak a konyhasziget kialakítására és elhelyezésére.
Ha a tűzhelyet vagy a mosogatót is a szigeten szeretnénk elhelyezni, akkor először a nagyfeszültségű csatlakozásokon, szennyvízelvezetésen és a páraelszívó beépítésén kell gondolkodnunk. Új ház és lakás építésekor már előre kalkuláljunk a konyhaszigettel, mert a csatlakozások kiépítése után a változtatások bonyolultak és költségesek.
Azon konyhaszigeteknél, amelyeket csak előkészítő munkára használnak, a csatlakozásokkal nem kell számolni. Ezek kiválóan alkalmasak új és régi épületekbe történő későbbi beépítésre.
A bárszékek legalább 100 centiméteres helyet igényelnek
Ha családtagoknak, barátoknak, vendégeknek ülőhelyet is szeretnénk a konyhasziget mellett, hagyjunk legalább egy méternyi helyet a legközelebbi faltól vagy bútortól a szék hátsó élétől számolva.
további cikkek praktikus lakberendezési ötletekkel